Polish English Belarusian Bulgarian Czech French German Russian Romanian Slovak Ukrainian Hungarian
Bulterier - forum o rasie   Bulterier - forum o rasie
 
 
bulterier, bullterrier, bull terrier
Poprzedni temat «» Następny temat
Badanie poziomu przeciwciał dla wirusa wścieklizny
Autor Wiadomość
dragonh3art
Admin
Negra & Landryna & Crimson



Dołączyła: 07 Wrz 2007

Posty: 7035
Piwa: 1407/2483
Skąd: z drugiej strony monitora :P

CRIMSON HEART Bule z ...
bulterier standardowy pies

Wysłany: Sro Wrz 12, 2007 16:29
   Badanie poziomu przeciwciał dla wirusa wścieklizny


Badania serologiczne


Państwowy Instytut Weterynaryjny - Państwowy Instytut Badawczy w Puławach



Laboratorium Zakładu Wirusologii zostało oficjalnie umieszczone na liście laboratoriów autoryzowanych przez Unię Europejską do badania poziomu przeciwciał dla wirusa wścieklizny.

Laboratorium bierze udział w testach biegłości dotyczących określania poziomu przeciwciał dla wirusa wścieklizny organizowanych przez laboratorium referencyjne Unii Europejskiej AFSSA (French Food Safety Agency) - Nancy, Francja.

Test FAVN (fluorescent antibody virus neutralization test)

Cytat:
Test FAVN (fluorescent antibody virus neutralization test) jest adaptacją metody RFFIT (rapid fluorescent focus inhibition test). Jest on klasycznym testem seroneutralizacji i metodą z wyboru przy określaniu poziomu przeciwciał przeciwko wirusowi wścieklizny.

Zasada testu opiera się na reakcji neutralizacji in vitro stałej dawki wirusa wścieklizny (szczep CVS) przez przeciwciała zawarte w badanej surowicy.

W teście na płytce 96-cio dołkowej wykonuje się seryjne rozcieńczenia badanej surowicy, która inkubowana jest z ustaloną dawką szczepu CVS wirusa wścieklizny (100 TCID50). Po inkubacji dodawane są komórki linii BHK-21 (Baby hamster kidney), które są wrażliwe na zakażenie wirusem wścieklizny, a płytka inkubowana jest 48 godzin w temperaturze 370C.

Ponieważ wirus wścieklizny nie powoduje powstania efektu cytopatycznego odczyt musi odbywać się na podstawie reakcji immunofluorescencji, w której komórki znakowane są koniugatem FITC, by uwidocznić ogniska namnażania się wirusa wścieklizny.

Jeśli badana surowica zawiera przeciwciała specyficzne wirus wścieklizny ulega neutralizacji, nie namnaża się w komórkach linii ciągłej BHK21, czego wyrazem jest brak fluorescencji. Jeśli badana surowica nie zawiera przeciwciał specyficznych, wirus wścieklizny zakaża komórki BHK21, a znakowanie koniugatem uwidacznia ogniska namnażania się wirusa.

Kiedy w surowicy jest wysoki poziom przeciwciał wówczas neutralizacja wirusa występowała będzie nawet przy wysokim rozcieńczeniu surowicy i odwrotnie - kiedy poziom przeciwciał jest niski lub jest ich brak nie dochodzi wówczas do neutralizacji wirusa nawet w pierwszym rozcieńczeniu surowicy użytym do badania.

Miano surowicy jest to odwrotność rozcieńczenia przy którym wirus neutralizowany jest w 50% dołków użytych dla tego samego rozcieńczenia.

Wynik badania wyrażany jest w IU/ml (jednostki międzynarodowe) poprzez porównanie go z mianem neutralizującym surowicy standardowej (WHO lub OIE) w tych samych warunkach.

Jeśli badana surowica zawiera ≥ 0,5 IU/ml wówczas zwierzę jest zabezpieczone przed zachorowaniem na wściekliznę. Jeśli miano jest < 0,5 IU/ml zwierzę nie jest chronione przed zachorowaniem na wściekliznę. Należy wówczas zwierze poddać szczepieniu lub podać dawkę przypominająca szczepionki przeciwko wściekliźnie.

cena badania: 277 zł

źródło: piwet.pulawy.pl


Pobieranie, opracowywanie i przesyłanie materiału do badań serologicznych

Cytat:
Pobieranie, opracowywanie i przesyłanie materiału do badań serologicznych

Materiałem do badania serologicznego jest surowica. Powstaje ona w wyniku krzepnięcia krwi i organizacji skrzepu, a od osocza różni się brakiem fibrynogenu.
Krew powinna być pobrana w sposób jałowy jak również w sposób jałowy powinna być opracowana przed wysłaniem do pracowni serologicznej laboratorium badającego poziom przeciwciał dla wirusa wścieklizny.

UWAGA!!! Jeżeli czas transportu i temperatura w czasie transportu nie przekraczają kilkunastu godzin i 4-120C dopuszcza się przesłanie do badania skrzepu krwi z wydzieloną surowicą. PREFEROWANA JEST JEDNAK SUROWICA.


Krew pobierana jest przez lekarza weterynarii, który przed jej pobraniem winien jest sprawdzić i zanotować numer identyfikacyjny zwierzęcia.

Pobieranie próbek krwi

Pobrać jałowo strzykawką krew (około 3-5 ml), tak by uzyskać nie mniej niż 1,5 ml surowicy.

Pobraną krew wtłoczyć delikatnie do jałowej probówki polistyrenowej lub polietylenowej tak by strumień pobranej krwi spływał skośnie po ścianie, co zapobiega hemolizie krwinek.

Po wlaniu krwi do probówki należy ją zamknąć jałowym korkiem. Przy wykonywaniu tych czynności należy przestrzegać zasad aseptyki.

UWAGA!!! Niewskazane jest pobieranie krwi sama igłą z odbieraniem wypływającej krwi do przyłożonej niżej probówki, tak jak to jest niekiedy praktykowane przy uzyskiwaniu krwi do badań biochemicznych. W wyjątkowych przypadkach (trudności w pobieraniu, wielkość zwierzęcia) dopuszcza się takie pobieranie krwi. Należy jednak zwrócić uwagę, by krew powoli spływała po ściance probówki.

Nie należy stosować żadnych środków przeciwkrzepliwych (antykoagulantów) lub środków konserwujących.

Wstępne opracowanie próbki krwi

Pobraną próbkę krwi pozostawić w temperaturze pokojowej (2-3 godz.) lub lepiej w temperaturze 370C do czasu powstania skrzepu (30-45 minut).
W celu przyspieszenia organizacji skrzepu należy oddzielić go od ścian probówki przy użyciu jałowej cienkiej bagietki lub jałowej pipety pasteurowskiej.
Umieścić krew w lodówce w temperaturze 40C na okres kilku do kilkunastu godzin do uzyskania całkowitej organizacji skrzepu.

Oddzielić surowice od skrzepu zlewając ja ostrożnie do nowej, jałowej probówki.

UWAGA!!! Jeżeli przy zlewaniu surowicy lub odciąganiu dostanie się do niej nawet niewielka ilość krwinek czerwonych, surowice należy odwirować i ponownie odciągnąć. Wirować należy przez 10-15 minut przy sile nie przekraczającej 1000xg (1200-1700 obr./min. w zależności od typu wirówki), gdyż przy większej sile wirowania może dojść do hemolizy krwinek.

Przy przechowywaniu w lodówce należy chronić krew przed przypadkowym zamrożeniem prowadzącym do hemolizy krwinek.

Surowice należy oddzielić od skrzepu i krwinek przed upływem 48 h od pobrania próbki krwi.

Nie wystawiać próbki krwi do skrzepnięcia na działanie promieni słonecznych

Przechowywanie próbek surowicy

Jeśli nie przewiduje się natychmiastowego przesłania próbki surowicy do laboratorium serologicznego, należy ją przechowywać w warunkach zabezpieczających aktywność przeciwciał. Przy krótkotrwałym przechowywaniu (do 5 dni) dopuszczalne jest umieszczenie próbki w lodówce (40C), pod warunkiem szczelnego zamknięcia probówki. Niedopuszczalne jest zamykanie pojemników z surowicą korkami z waty, ligniny gdyż takie postępowanie nie zabezpiecza próbki przed wysychaniem, a więc zagęszczeniem jej, uniemożliwiającym dokładne określenie pierwotnej zawartości przeciwciał w surowicy. Niedopuszczalne jest również umieszczenie surowicy w zamrażalniku zwykłej chłodni, gdzie temperatura wynosi –10 do –180C, co wpływa uszkadzająco na przeciwciała, głównie klasy IgM.

UWAGA!!! Optymalnym sposobem przechowywania surowic przez długi okres czasu (do kilkunastu lat) jest przetrzymywanie ich w stanie zamrożenia w temp. Od –21 do –700C. Do przechowywania surowicy w takich warunkach wykorzystuje się probówki ze szkła lub tworzyw sztucznych.

Przesyłanie próbek

Probówkę zawierająca próbkę surowicy należy dokładnie oznaczyć nazwiskiem właściciela, imieniem zwierzęcia i numerem identyfikacyjnym(tatuaż/mikroczip).

Do przesyłania nadaje się wyłącznie jałowa surowica przelana do probówek z tworzywa sztucznego szczelnie zakręcanych. Probówka z surowicą zabezpieczona powinna być ligniną, watą lub ręcznikiem papierowym włożona w szczelny woreczek foliowy i umieszczone w opakowaniu chroniącym przed zgnieceniem.

Zapakowaną, jak wyżej, próbkę surowicy umieścić w pudełku styropianowym. Pudełko powinno być na tyle duże, by wraz z próbka zmieściły się 2 chłodziki, które uprzednio mrozimy w zamrażarce przez całą noc.

Jeśli próbka zostanie tak zapakowana nie ulegnie ona zamrożeniu.

Wniosek o badanie włożyć do oddzielnego woreczka foliowego i zakleić tak by nie uległ zamoczeniu.

Pudełko zapakować i wysłać poczta kurierską do laboratorium badającego poziom przeciwciał dla wirusa wścieklizny.

UWAGA!!! Nie stosować kostek lodu ani suchego lodu. Nie zamrażać surowicy!

źródło: piwet.pulawy.pl


ABY BADANIE ZOSTAŁO WYKONANE NALEŻY WYPEŁNIĆ WNIOSEK UMIESZCZAJĄC W NIM WSZYSTKIE DANE!!!

Wniosek nalezy wypełnić komputerowo lub literami drukowanymi. Dla każdej próbki (zwierzęcia) wypełniany jest oddzielny wniosek.

:arrow: Pobierz wzór wniosku
_____________________________
Cerberka już nie ma, została Negra i Landrynka... 1.01.2018 do rodziny dołączył Crimson

 
 
 
    
Wyświetl posty z:  
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dodaj temat do:   Temat dla Wykop  Temat dla Facebook  Temat dla Wyczaj.to Temat dla Gwar  Temat dla Delicious  Temat dla Digg  Temat dla Furl  Temat dla Google  Temat dla Kciuk  Temat dla Reddit  Temat dla Simpy  Temat dla Slashdot  Temat dla Technorati  Temat dla YahooMyWeb  Temat dla Nasza Klasa Temat dla Blip  Temat dla MySpace  Temat dla Twitter  Temat dla Flaker  Temat dla Grono.net  Temat dla Gadu-Gadu Live  Temat dla Status GG  Temat dla Poleć  Temat dla Forumowisko 
Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odp. Ostatni post
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Przyklejony: Badanie moczu UPC, podstawowe informacje
bilans białka w stosunku do kreatyniny
dragonh3art Badania - informacje 0 Wto Lut 14, 2012 23:47
dragonh3art
Brak nowych postów badanie krwi
Gatita Badania - informacje 6 Nie Lis 16, 2008 22:57
Gatita
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Badanie serca
orongo Badania - informacje 7 Czw Paź 22, 2009 12:51
AV
Brak nowych postów Badanie B.A.E.R w Gliwicach
PerroCaliente Badania - informacje 2 Pią Maj 25, 2012 20:12
jagna
Brak nowych postów badanie rzepek
Ruda Wiedźma Badania - informacje 1 Pon Maj 27, 2013 20:31
jagna



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group. Wdrożenie, projekt i realizacja PCserwis ®

[ Twoje IP to: 44.201.97.138, używasz: CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/) ]
Forum w wersji Lo-Fi dla PDA/GSM
bulterier, bullterrier, bull terrier bulterier miniaturowy, miniature bull terrier
audi forum, hodowle bulterierów, bulterier adopcje
Mapa Bulterier - Forum o rasie | Działy | Kategorie | Spis treści | Baza bulterierów
bulterier forum kynologiczne