Polish English Belarusian Bulgarian Czech French German Russian Romanian Slovak Ukrainian Hungarian
Bulterier - forum o rasie   Bulterier - forum o rasie
 
 
bulterier, bullterrier, bull terrier
Poprzedni temat «» Następny temat
Zasady przyznawania championatów
Autor Wiadomość
^tufi
Moderator


Dołączyła: 05 Lis 2007

Posty: 7249
Piwa: 1660/444
Skąd: Wlkp.

Danelaw Hells Redeeme...
bulterier standardowy pies

Wysłany: Nie Paź 14, 2012 14:59
   Zasady przyznawania championatów


Kilka informacji o przyznawaniu championatów:

- obszernie opisane: http://sumptuous-white.pl/Pl/westieChampionaty.htm

- w skrócie: http://www.e-sznaucery.pl/a/championaty.php

Chciałam skopiować info z pierwszego linku, ale forum mówi, że za długi post, a w wordzie wychodzi 66 stron :shock: Niemniej świetne opracowanie, brawa dla autora.
_____________________________
Quem di diligunt, adolescens moritur
 
 Autor postu otrzymał 2 piw(a)
 
    
Więcej szczegółów
Wystawiono 2 piw(a):
#BullyTrip, dragonh3art
dragonh3art
Admin
Negra & Landryna & Crimson



Dołączyła: 07 Wrz 2007

Posty: 7035
Piwa: 1407/2483
Skąd: z drugiej strony monitora :P

CRIMSON HEART Bule z ...
bulterier standardowy pies

Wysłany: Nie Paź 14, 2012 16:19
   


ZASADY PRZYZNAWANIA CHAMPIONATÓW

AUSTRIA
Österreichischer Kynologenverband

http://www.oekv.at

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Austrii należy uzyskać na czterech wystawach (dwóch rangi krajowej i dwóch rangi międzynarodowej lub klubowej) od 3 sędziów cztery wnioski CACA (certyfikat na krajowego championa) między pierwszym wnioskiem , a ostatnim musi upłynąć co najmniej 1 rok . Aby pies/suka mógł ubiegać się o wnioski CACA musi mieć skończone 15 miesięcy . W Austrii certyfikaty są przyznawane psom /sukom z klasy pośredniej (od 15 do 24 miesiąca) , otwartej (od 15 miesiąca) , użytkowej (od 15 miesiąca nie dotyczy CTR - a) i championów (dla psów z tytułem krajowego lub międzynarodowego championa) .

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Młodzieżowego Championa Austrii należy uzyskać na trzech wystawach (dwóch rangi krajowej i jednej rangi międzynarodowej lub klubowej) wniosek CAJC (wniosek na Młodzieżowego Championa ) od dwóch sędziów , lub 2 x CAJC plus 1 CAC z klasy pośredniej lub otwartej uzyskany do wieku 24 miesięcy , nie określono limitu czasowego pomiędzy kolejnymi wnioskami . Aby pies/suka mógł ubiegać się o wniosek CAJC musi mieć ukończone 9 miesięcy. W Austrii wniosek CAJC przyznawany jest psom/sukom z klasy młodzieży (od 9 do 18 miesiąca) .

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Weteranów należy zdobyć w klasie weteranów trzy-krotnie lokatę I ocenę doskonałą od dwóch różnych sędziów .

Wszystkie tytuły muszą zostać oficjalnie potwierdzone przez Zarząd Główny OKV.

Uwaga: zgodnie z zasadami obowiązującymi na terenie Austrii obwiązuje zakaz prezentacji psów z kopiowanymi ogonami (psy urodzone po 01.01.2008) .

AZERBEJDŻAN

Kennel Union Of The Republic Of Azerbaidjan
http://www.kinolog.az

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Azerbejdżanu należy uzyskać na dwóch wystawach dwa wnioski CAC (certyfikat na krajowego championa) na wystawach organizowanych przez KSRA od dwóch różnych sędziów. Aby pies/suka mógł ubiegać się o wnioski CAC musi mieć skończone 15 miesięcy. W Azerbejdżanie certyfikaty są przyznawane psom /sukom z klasy pośredniej (od 15 do 24 miesiąca) , otwartej (od 15 miesiąca) , użytkowej (od 15 miesiąca nie dotyczy Czarnego Teriera). W klasie championów (dla psów z tytułem krajowego lub międzynarodowego championa) przyznawany jest wniosek CW (Class Winner). Nie określono limitu czasowego.
Jeśli pies jest już championem dorosłym lub młodzieżowym jednego z krajów przynależących do FCI wystarczy jeden wniosek CAC.

Jeśli pies/suka posiada tytuł Młodzieżowego Championa Azerbejdżanu to do uzyskania tytułu Champion Azerbejdżanu wystarczy zdobycie tylko jednego wniosku CAC.

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Młodzieżowego Championa Azerbejdżanu należy uzyskać na dwóch wystawach (rangi krajowej/specjalistycznej /międzynarodowej lub klubowej) wniosek CAJC . Aby pies/suka mógł ubiegać się o wniosek CAJC musi mieć ukończone 9 miesięcy. Tytuł CAJC przyznawany jest psom/sukom z klasy młodzieży (od 9 do 18 miesiąca) .

Jeśli pies posiada tytuł championa jednego z krajów przynależących do FCI wystarczy jeden wniosek CAJC .
Oba tytuły muszą zostać oficjalnie potwierdzone przez Zarząd Główny KSRA .

BELGIA
Union Royale Cynologique Saint Hubert
http://www.srsh.be

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Belgii należy:
uzyskać na czterech wystawach od trzech różnych sędziów cztery wnioski CAC (certyfikat na krajowego championa) przy czym wnioski CAC przyznawane są tak , jak wnioski CACIB jeden na płeć (certyfikat na Międzynarodowego Championa Piękności) , między pierwszym wnioskiem , a ostatnim musi upłynąć co najmniej 1 rok . Wnioski uzyskane na wystawach organizowanych przez SRSH są liczone podwójnie . Aby pies/suka mógł ubiegać się o wnioski CAC musi mieć skończone 15 miesięcy . W Belgii certyfikaty są przyznawane psom /sukom z klasy pośredniej (od 15 miesiąca do 24 miesiąca) , otwartej (od 15 miesiąca) , użytkowej (od 15 miesiąca nie dotyczy Czarnego Teriera) i championów (dla psów z tytułem krajowego lub międzynarodowego championa) .
Tytuł musi zostać oficjalnie potwierdzony przez Zarząd Główny LOSH.

BIAŁORUŚ
Belorussian Cynological Union (BCU)
www.bcu-upo.org

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Białorusi należy uzyskać:

- na czterech wystawach od trzech różnych sędziów cztery wnioski CAC (certyfikat na krajowego championa) plus dyplom psa użytkowego honorowanego przez organizację BCU ;

- na dwóch wystawach (jednej rangi międzynarodowej lub specjalistycznej) od dwóch różnych sędziów dwa wnioski CAC (certyfikat na krajowego championa) plus dyplom psa użytkowego honorowanego przez organizację BCU .

Na Białorusi certyfikaty są przyznawane psom /sukom z klasy pośredniej (od 15 do 24 miesiąca) , otwartej (od 15 miesiąca) , użytkowej (od 15 miesiąca) i championów (dla psów z tytułem krajowego lub międzynarodowego championa) .

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Grand Championa Białorusi należy :

- posiadać zatwierdzony tytuł Champion Białorusi i swojego kraju oraz zdobyć 2 wnioski CAC na wystawach międzynarodowych

- posiadać zatwierdzony tytuł Champion Białorusi i swojego kraju oraz zdobyć 3 wnioski CAC ;

- posiadać zatwierdzony tytuł Champion Białorusi i Grand Championa swojego kraju oraz zdobyć 1 wniosek CAC na wystawie międzynarodowej lub 2 wnioski CAC na jakichkolwiek wystawach .

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Młodzieżowego Championa Białorusi należy:

- uzyskać na trzech wystawach organizowanych przez BCU trzy wnioski JCAC od trzech różnych sędziów ;

- uzyskać dwa wnioski JCAC od dwóch różnych sędziów . Jeden z wniosków musi być zdobyty na wystawie rangi międzynarodowej lub specjalistycznej ;

- psy i suki uzyskujące na wystawie specjalistycznej certyfikat Młodzieżowy Zwycięzca Rasy automatycznie otrzymują tytuł Młodzieżowy Champion Białorusi ;

- psy i suki posiadające tytuł Młodzieżowego Championa kraju będącego członkiem FCI mogą uzyskać tytuł Młodzieżowego Championa Białorusi na jednej wystawie (rangi krajowej/specjalistycznej /międzynarodowej lub klubowej) zdobywając wniosek JCAC (nie dotyczy Polski) ;

- uzyskać dwa wnioski JCAC od dwóch różnych sędziów na organizowanych podwójnych wystawach międzynarodowych .

Aby pies/suka mógł ubiegać się o JCAC i tytuł Najlepszego Juniora w Rasie musi mieć ukończone 9 miesięcy . Na Białorusi wniosek JCAC i tytuł Najlepszego Juniora w Rasie przyznawany jest psom/sukom z klasy młodzieży (od 9 do 18 miesiąca) .

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Rasy (Porody) należy uzyskać:

- zdobyć tytuł BOS na wystawie rangi championatu rasy ;

- zdobyć 2 wnioski CAC od dwóch sędziów na wystawach specjalistycznych ;

- dla psa/suki z tytułem Młodzieżowego Championa Rasy jeden wniosek CAC od dwóch różnych sędziów uzyskany na wystawie specjalistycznej .

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Młodzieżowego Championa Rasy (Porody) należy uzyskać :

- pies i suka zwycięzca klasy młodzieży z wnioskiem JCAC na wystawie specjalistycznej championatu rasy ;

- dwa wnioski JCAC uzyskane od dwóch sędziów różnych na wstawach specjalistycznych .

Tytuły muszą zostać oficjalnie potwierdzone przez Zarząd Główny BCU .

BUŁGARIA
Bulgarian Republican Federation of Cynology
www.brfk.org

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Bułgarii należy:

- uzyskać na 4 wystawach od 3 różnych sędziów 4 wnioski CAC (certyfikat na krajowego championa) , między pierwszym wnioskiem , a ostatnim musi upłynąć 365 dni .

Aby pies/suka mógł ubiegać się o wnioski CAC musi mieć skończone 15 miesięcy. Certyfikaty są przyznawane psom /sukom z klasy pośredniej (od 15 do 24 miesiąca) , otwartej (od 15 miesiąca) , użytkowej (od 15 miesiąca) i championów (dla psów z tytułem krajowego lub międzynarodowego championa) .
Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Młodzieżowego Championa Bułgarii należy:

- uzyskać na trzech wystawach wniosek CAJC od min 2 sędziów ;

- psy z tytułem młodzieżowego championa swojego kraju muszą zdobyć 2 wnioski JCAC od dwóch różnych sędziów .

Aby pies/suka mógł ubiegać się o CAJC musi mieć ukończone 9 miesięcy . CAJC przyznawany jest psom/sukom z klasy młodzieży (od 9 do 18 miesiąca) .
Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Grand Championa Bułgarii należy uzyskać 1 wniosek CAC i posiadać tytuł Championa Bułgarii .

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Balkan Champion należy uzyskać 1 wniosek CAC i posiadać tytuł Grand Championa Bułgarii.

CHORWACJA
Hrvatski Kinoloski Savez
http://www.hks.hr

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Chorwacji należy:

- uzyskać na czterech wystawach (min:. na dwóch rangi międzynarodowej) od 3 sędziów cztery wnioski CAC (certyfikat na krajowego championa) .

Aby pies/suka mógł ubiegać się o wnioski CAC musi mieć skończone 15 miesięcy . Certyfikaty są przyznawane psom /sukom z klasy pośredniej (od 15 do 24 miesiąca) , otwartej (od 15 miesiąca) , użytkowej (od 15 miesiąca nie dotyczy Czarnego Teriera) i championów (dla psów z tytułem krajowego lub międzynarodowego championa) . Właściciele psów , które posiadają zatwierdzony tytuł Championa Chorwacji są zobowiązani do prezentacji ich tylko w klasie championów na wystawach organizowanych w Chorwacji w przypadku zdobycia przez takiego psa wniosku CAC przechodzi on automatycznie na psa z drugiej lokaty z oceną doskonałą .
Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Młodzieżowego Championa Chorwacji należy:

- uzyskać na trzech wystawach wniosek CAJC (wniosek na Młodzieżowego Championa) od dwóch sędziów , lub 2 x CAJC plus 1 CAC z klasy pośredniej lub otwartej uzyskany do wieku 18 miesięcy , nie określono limitu czasowego pomiędzy kolejnymi wnioskami .

Aby pies/suka mógł ubiegać się o wniosek CAJC musi mieć ukończone 9 miesięcy . Wniosek CAJC przyznawany jest psom/sukom z klasy młodzieży (od 9 do 18 miesiąca) , wniosek CAC wykorzystany do uzyskania młodzieżowego tytułu championa nie może być ponownie wykorzystany do uzyskania tytułu championa dorosłego.

CHINY

China Kennel Union

http://www.cku.org.cn/

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa CN należy:

Zdobyć 3 wnioski CAC od 2 różnych sędziów na wystawach rangi specjalnej , międzynarodowej , krajowej .

W Chinach psy/suki po ukończeniu wieku 9 miesięcy kwalifikują się do uzyskania wniosku CAC .

Na wystawach rangi CAC/CACIB wnioski są przyznawane w klasach młodzieży , pośredniej i otwartej z porównania zwycięzców ww. klas psu i suce z tytułem BOS . Jeśli na wystawie zgłoszony jest tylko 1 przedstawiciel rasy sędzia również może przyznać CAC pod warunkiem , że dany pies/suka otrzyma tytuł BOS . W przypadku większej ilości konkurentów zdobywca 1 miejsca z oceną doskonałą z klas młodzieży , pośredniej i otwartej zdobywając tytuł BOS otrzymuje CAC , a pies/suka z oceną doskonałą 2 lokatą może otrzymać res. CAC . Istnieje również możliwość w/g uznania sędziego , że jeśli obydwa egzemplarze są jednakowej wysokiej klasy to sędzia może przyznać psu/suce z 1 lokaty z oceną doskonałą i psu/suce z drugiej lokaty z oceną doskonałą pełne wnioski CAC, wówczas pies/suka z 3 lokatą oceną doskonałą otrzymuje res. CAC .

Na wystawach rangi specjalistycznej wnioski są przyznawane we wszystkich klasach: młodzieży , pośredniej i otwartej - psu/suce z lokatą 1 oceną doskonałą . W przypadku większej ilości konkurentów zdobywca 1 miejsca z oceną doskonałą z klas młodzieży , pośredniej i otwartej otrzymuje CAC , a pies/suka z oceną doskonałą 2 lokatą może otrzymać res. CAC .

W/g obowiązującej zasady 2 wnioski res. CAC dają 1 pełny wniosek CAC .

Gradacja tytułu Champion Chin w/g następujących zasad:

Certyfikat Champion Chin
3 wnioski CAC , gdzie ostatni CAC może być zastąpiony 4 res. CAC-ami .
Certyfikat Brązowy Champion Chin
6 wniosków CAC , gdzie ostatnie 2 wnioski CAC mogą być zastąpione 8 res. CAC-ami .
Certyfikat Srebrny Champion Chin
12 wniosków CAC , gdzie ostatnie 4 wnioski CAC mogą być zastąpione 16 res. CAC-ami .
Certyfikat Złoty Champion Chin
20 wniosków CAC , gdzie ostatnie 8 wniosków CAC może być zastąpione 24 res. CAC-ami .
Certyfikat Super Champion Chin
20 wniosków CAC wliczając 15 wniosków CAC i 10 wniosków res. CAC plus dwa zwycięstwa BIS przyznane przez 3 różnych sędziów na wystawach rangi CAC/CACIB .

CZECHY
Ceskomoravská Kynologická Unie
http://www.cmku.cz

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Czech należy:

- uzyskać na 4 wystawach (min. jednej rangi klubowej, narodowej specjalistycznej i dwa na rangi międzynarodowej) od dwóch różnych sędziów 4 wnioski CAC (certyfikat na krajowego championa). Wnioski CAC muszą być zdobyte w dwóch sezonach wystawowych. Aby pies/suka mógł ubiegać się o wnioski CAC musi mieć skończone 15 miesięcy. W Czechach certyfikaty są przyznawane psom /sukom z klasy pośredniej (od 15 do 24 miesiąca), otwartej (od 15 miesiąca), użytkowej (od 15 miesiąca dla psów z dyplomem PO-I) , championów (dla psów z tytułem krajowego lub międzynarodowego championa) i czasami organizowanej klasie zwycięzców (od 15 miesiąca dla psów i suk z tytułem championa). Ponadto sędzia ma prawo do przyznania wniosku res. CAC dla psa z drugą lokatą w klasie pośredniej, otwartej, użytkowej, championów, zwycięzców pod warunkiem otrzymania oceny doskonałej i jeśli w danej klasie został przyznany wniosek CAC. Wniosek res. CAC nabiera mocy wniosku CAC, jeśli pies/suka, który/a w danej klasie otrzymał wniosek CAC jest już Championem Czech, wniosek ten należy potwierdzić w sekretariacie wystawy CMKU.
Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Młodzieżowego Championa Czech należy:

- uzyskać na trzech wystawach lokatę pierwszą z oceną doskonałą i wnioskiem CAJC (wniosek na Młodzieżowego Championa) od dwóch różnych sędziów . Aby pies/suka mógł ubiegać się o wniosek CAJC musi mieć ukończone 9 miesięcy . W Czechach wniosek CAJC przyznawany jest psom/sukom z klasy młodzieży (od 9 do 18 miesiąca). Istnieje jednak możliwość zastąpienia jednego wniosku CAJC wnioskiem CAC zdobytym w klasie pośredniej, użytkowej , otwartej , zwycięzców w wieku od 15 do 24 miesiąca , jednakże pozostałe dwa wnioski CAJC muszą być zdobyte w klasie młodzieży . Zdobyty wniosek CAC wykorzystany do otrzymania tytułu Młodzieżowego Championa nie może być powtórnie użyty do spełnienia warunku do Championatu Czech.
Aby spełnić warunki do uzyskania tytułu Grand Championa Czech należy:

- mieć zatwierdzony tytuł championa Czech i zdobyć 3 wnioski CAC z klasy championów/zwycięzców w tym jeden z wystawy rangi międzynarodowej od 2 różnych sędziów .
Aby spełnić warunki do uzyskania tytułu Championa Weteranów Czech należy:

- na trzech wystawach w tym na jednej międzynarodowej w klasie weteranów (od 8 lat) uzyskać lokatę I i ocenę doskonałą od min:. dwóch różnych sędziów .
Tytuły muszą zostać oficjalnie potwierdzone przez Zarząd Główny CMKU.

CYPR
Cyprus Kennel Club
http://www.cypruskennelclub.net



Aby spełnić warunki do uzyskania tytułu Championa Cypru należy:
- uzyskać na wystawach rangi ?morphology? 3 wnioski CAC od trzech różnych sędziów ;
- psy posiadające tytuł championa jakiegokolwiek kraju wystawiane w kasie championów i wygrywające CAC otrzymują tytuł Championa Cypru .
Aby spełnić warunki do uzyskania tytułu Młodzieżowego Championa Cypru należy :
- uzyskać na wystawie rangi , co najmniej ?morphology? z prawem przyznawania CAC jedno zwycięstwo w klasie młodzieży z oceną doskonałą .
Aby spełnić warunki do uzyskania tytułu Multi Championa Cypru należy uzyskać na wystawach rangi ?morphology? 5 wniosków CAC od 5 różnych sędziów .
Aby spełnić warunki do uzyskania tytułu Grand Championa Cypru należy uzyskać na wystawach rangi ?morphology? 8 wniosków CAC od 8 różnych sędziów .

DANIA
Dansk Kennel Klub
http://www.dansk-kennel-klub.dk

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Danii należy zdobyć:
- psy zarejestrowane we wszystkich krajach przynależących do FCI 3 wnioski CAC od 3 sędziów ;
- dla psów zarejestrowanych w krajach , uznanych przez FCI i posiadających zatwierdzony championat z któregokolwiek kraju uznanego przez FCI , wystarczy 1 CAC .
W obydwu przypadkach ostatni CAC musi być uzyskany w wieku powyżej 18 miesięcy (małe rasy) lub 2 lat (duże rasy) , w klasie championów nie otrzymuje się wniosku CAC .
Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Nordic: należy zgromadzić 3 championaty spośród 4 krajów: Danii , Szwecji , Norwegii lub Finlandii .

Uwaga : zgodnie z zasadami obowiązującymi na terenie Danii obwiązuje zakaz prezentacji psów z kopiowanymi ogonami.

ESTONIA
Eesti Kennelliit
http://www.kennelliit.ee

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Estonii należy uzyskać:
a) trzy wnioski CAC od 3 różnych sędziów ;
b) 2 wnioski JUN CAC i 2 wnioski CAC od różnych sędziów ;
c) psy posiadające zatwierdzony tytuł Młodzieżowego Championa Estonii wystarczy zdobycie jednego wniosku CAC ;
d) jeśli ma pies/suka championat we własnym kraju wystarczy 1 CAC .
Przyznawany jest tylko jeden wniosek CAC dla psa i suki spośród psów z klasy otwartej , championów i pośredniej . Ostatni CAC musi zostać zdobyty przez psa w wieku powyżej 2 lat , co w praktyce oznacza , że nie ma możliwości zostania championem Estonii przed ukończeniem przez psa 2 roku życia . Ponadto w każdym przypadku sędzia pyta się czy zwycięski pies przyjmuje wniosek CAC , jeśli pies nr I i z oc. doskonałą odmawia , sędzia ma prawo przyznania tego wniosku drugiemu z kolei psu z oc. doskonałą . Odmówić przyjęcia wniosku CAC można gdy:
- już się posiada zatwierdzony tytuł Championa Estonii ;
- posiada się już wniosek od tego sędziego ;
-pies ma już 2 wnioski CAC od 2 różnych sędziów , ale nie skończył jeszcze 24 miesięcy ;
- pies już posiada zdobyte 3 wnioski CAC ;
-pies posiada już zdobyte 2 wnioski JUN CAC i jeden CAC , ale nie skończył jeszcze 24 miesięcy ;
- pies posiada już zdobyte 2 wnioski JUN CAC i dwa CAC , i potrzebuje jednego po ukończeniu 24 miesięcy ;
- pies posiada już zatwierdzony tytuł Młodzieżowego Championa Estonii i ma zdobyte 3 wnioski JUN CAC od 3 różnych sędziów , ale nie skończył jeszcze 24 miesięcy ;
- pies posiada już zatwierdzony tytuł Młodzieżowego Championa Estonii i ma zdobyte 3 wnioski JUN CAC od 3 różnych sędziów i był nagradzany wnioskiem CAC
Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Młodzieżowego Championa Estonii należy :

- uzyskać 3 wnioski CAJC na wystawie (rangi krajowej/specjalistycznej /międzynarodowej lub klubowej) od 3 różnych sędziów . Aby pies/suka mógł ubiegać się o wniosek CAJC musi mieć ukończone 9 miesięcy . W Estonii wnioski CAJC przyznawane są psom/sukom z klasy młodzieży (od 9 do 18 miesiąca) . Jeśli pies posiada tytuł championa wystarczy mu do uzyskania tytułu zdobycie tylko jednego wniosku CAJC . W każdym przypadku sędzia pyta się , czy zwycięski pies przyjmuje wniosek CAJC , jeśli pies nr I i oc. doskonałą odmawia , sędzia ma prawo przyznania tego wniosku drugiemu z kolei psu z oc. doskonałą . Odmówić przyjęcia wniosku CAJC można gdy:
- już się posiada zatwierdzony tytuł Młodzieżowego Championa Estonii ;
- posiada się już wniosek od tego sędziego ;
- pies już posiada zdobyte 3 wnioski CAJC .
Trzy kraje przynależące do Europy Północnej i leżące nad Bałtykiem (Litwa , Łotwa i Estonia) na mocy wspólnego porozumienia po zdobyciu 3 championatów z ww. krajów przyznają tytuł Baltic Champion , a dla młodzieży odpowiednio po zgromadzeniu championatów młodzieżowych z ww. krajów tytułu Junior Champion of Baltic . Tytuł musi być potwierdzony w jednym z ww. krajów .
Wszystkie tytuły muszą być oficjalnie potwierdzone przez Zarząd Główny EKU.

FINLANDIA
Suomen Kennelliitto - Finska Kennelklubben
http://www.kennelliitto.fi

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Finlandii należy zdobyć 3 wnioski CAC od 3 różnych sędziów ostatni wniosek CAC po ukończeniu 2 lat . Wniosek CAC przyznawany jest jeden na płeć - do porównania o NDSwR/NDPwR wychodzą zwycięzcy z klas: młodzieży , pośredniej , otwartej , użytkowej i championów (pod warunkiem , że zwycięzca tej klasy nie posiada tytułu championa Finlandii) i weteranów . Jeśli pies posiada tytuł championa jakiegokolwiek kraju przynależącego do FCI wystarczy jeden wniosek CAC . Wniosek res. CAC przyznawany jest drugiemu najlepszemu psu i analogicznie suce , którzy jeszcze nie posiadają championatu Finlandii . Właściciele psów z tytułem championa Finlandii są zobowiązani do prezentacji ich tylko w klasie championów na terytorium Finlandii
Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Nordic: należy zgromadzić 3 championaty spośród 4 krajów: Danii , Szwecji , Norwegii i Finlandii .

Uwaga: zgodnie z zasadami obowiązującymi na terenie Finlandii obwiązuje zakaz prezentacji psów z kopiowanymi ogonami .

FRANCJA
Société Centrale Canine pour l'Amélioration des Races de Chiens en France
http://www.scc.asso.fr

Aby spełnić warunki do uzyskania tytułu championa Francji:

I - Stowarzyszenia Ras nie organizujące wystaw "specjalnych":

(rasy bardzo mało popularne , o małej liczebności rejestracyjnej lub nie posiadających klubów przynależących do SC.C)

W tym przypadku do uzyskania tytułu championa Francji należy spełnić warunki:

a) 1 CACS z wystawy Championship the France (Zwycięstwo Francji) Dla ras użytkowych grupy I i II , testy psychiczne i szkolenie zdobyte we Francji , dla innych psów użytkowych w tym z grupy VII i VIII zaliczenie prób pracy ustanowionych przez klub danej rasy ;

b) 3 CACS z których dwa musza być zdobyte na w wystawach międzynarodowych i przy tym maksimum w ciągu dwu lat po otrzymaniu CACS z wystawy Zwycięzcy Francji . Dla ras wymagających prób pracy , szkoleń itp. CACS będzie zatwierdzony tylko wtedy jeśli pies posiada już ww. dyplomy lub zdobędzie je w czasie 2 lat od momentu zdobycia tego wniosku .

Wnioski 4 x CACS muszą zostać przyznane przez 3 różnych sędziów .

II ? Stowarzyszenia ? kluby Ras organizujące wystawy ?specjalne? w ramach wystaw różne rasy:

(Te kluby ras są zobowiązane do organizowania , co roku , co najmniej dwóch , albo trzech takich wystaw ?specjalnych? odbywających się w ramach wystaw krajowych , albo międzynarodowych) .

W tym przypadku do uzyskania tytułu championa Francji należy spełnić warunki:

a) 1 CACS z wystawy Championship the France (Zwycięstwo Francji) . Dla ras użytkowych grupy I i II , testy psychiczne i szkolenie zdobyte we Francji , dla innych psów użytkowych w tym z grupy VII i VIII zaliczenie prób pracy ustanowionych przez klub danej rasy ;

b) 1 CACS zdobyty na organizowanej przez klub rasy wystawy rangi "szczególnej" ;

c) 2 CACS zdobyte na wystawie rangi krajowej albo międzynarodowej . Przy czym te dwa ostatnie wnioski muszą zostać zdobyte w przeciągu maksimum dwóch lat od zdobycia wniosku z wystawy Zwycięstwo Francji . Dla ras wymagających prób pracy , szkoleń itp. CACS będzie zatwierdzony tylko wtedy jeśli pies posiada już ww. dyplomy lub zdobędzie je w czasie 2 lat od momentu zdobycia tego wniosku , jeśli pies nie spełni tych warunków w wymaganym czasie res. CACS przyznany drugiemu psu nabierze mocy CACS jeśli ten będzie spełniał ww. wymogi .

Wnioski 4 x CACS muszą zostać przyznane przez 3 różnych sędziów .

III - Kluby Ras organizujące rocznie jedną wystawę Klubową Elevage (dopuszcza się przyznanie dwóch tytułów championa rocznie dla każdej płci):

(Wystawy te będą musiały łącznie zgromadzić minimum 50 osobników wszystkich ras , jakich ta wystawa dotyczy lub wg oddzielnych ustaleń danego Klubu) .

W tym przypadku do uzyskania tytułu championa Francji należy spełnić warunki:

a) 1 CACS z wystawy Championship the France (Zwycięstwo Francji) , lub 1 CACS z Wystawy Klubowej- Elevage. Dla ras użytkowych grupy I i II , testy psychiczne i szkolenie zdobyte we Francji , dla innych psów użytkowych oraz z grupy VII i VIII zaliczenie prób pracy ustanowionych przez klub danej rasy . W wypadku , gdzie ten sam pies otrzymałby te dwa CACS na obydwu ww. wystawach i jeśli nie będą one wykorzystane do potwierdzenia tytułu championa res. CACS zdobyty przez drugiego psa będzie przekształcony w CACS pod warunkiem że ww. pies spełnia ww. warunki ;

b) 1 CACS z wystawy rangi międzynarodowej , gdzie obowiązkowo jest przyznawany CACIB ;

c) 2 CACS zdobyte na wystawie krajowej organizowanej dla wszystkich ras, bądź na wystawie rangi CACIB , bądź na jednej z wystaw "specjalnych" ?klubowych organizowanych przez Klub Rasy. Przy czym te dwa ostatnie wnioski muszą zostać zdobyte w przeciągu maksimum dwóch lat od zdobycia wniosku z wystawy Zwycięstwo Francji lub z wystawy Klubowej Elevage . Dla ras wymagających prób pracy , szkoleń itp. CACS będzie zatwierdzony tylko wtedy jeśli pies posiada już ww. dyplomy lub zdobędzie je w czasie 2 lat od momentu zdobycia tego wniosku jeśli pies nie spełni tych warunków w wymaganym czasie res. CACS przyznany zostanie drugiemu psu i nabierze mocy CACS jeśli ten będzie spełniał ww. wymogi .

Wnioski 4 x CACS muszą zostać przyznane przez 3 różnych sędziów .

IV - Kluby Ras organizujące rocznie wystawę Klubową Elevage (akceptujących przyznanie tylko jednego tytułu championa rocznie na płeć) .

(Wystawy te będą musiały łącznie zgromadzić minimum 50 osobników wszystkich ras , jakich ta wystawa dotyczy lub wg oddzielnych ustaleń danego Klubu) .

W tym przypadku do uzyskania tytułu championa Francji należy spełnić warunki:

a) 1 CACS z wystawy Championship the France (Zwycięstwo Francji) ;

b) 1 CACS z Wystawy Klubowej - Elevage Dla ras użytkowych grupy I i II , testy psychiczne i szkolenie zdobyte we Francji , dla pozostałych psów użytkowych zaliczenie prób pracy , dla psów użytkowych z grupy VII i VIII zaliczenie prób pracy ustanowionych przez klub danej rasy ;

c) 2 CACS zdobyte na wystawie krajowej organizowanej dla wszystkich ras, bądź na wystawie rangi CACIB Przy czym te dwa ostatnie wnioski muszą zostać zdobyte w przeciągu maksimum dwóch lat od zdobycia wniosku z wystawy Zwycięstwo Francji lub z wystawy Klubowej Elevage . Dla ras wymagających prób pracy ,szkoleń itp. CACS będzie zatwierdzony tylko wtedy jeśli pies posiada już ww. dyplomy lub zdobędzie je w czasie 2 lat od momentu zdobycia tego wniosku jeśli pies nie spełni tych warunków w wymaganym czasie res. CACS przyznany zostanie drugiemu psu i nabierze mocy CACS jeśli ten będzie spełniał ww. wymogi.

Wnioski 4 x CACS muszą zostać przyznane przez 3 różnych sędziów .

Uwaga:

Czas dopuszczalny na przedstawienie dokumentów do potwierdzenia tytułu championa wynosi max 2 miesiące od dnia spełnienia warunków do uzyskania tego tytułu czyli zdobycia ostatniego wniosku CACS po upływie tego czasu i nie wystąpieniu o przyznanie tytułu pies posiadający wszystkie spełnione wymogi i res. CACS otrzymany po tym psie będzie mógł wystąpić o przyznanie tytułu championa . Obowiązuje od 1 lipca 2005 roku .

Jeśli posiadacz wniosku CACS z wystawy Zwycięstwo Francji albo z wystawy klubowej Elevage nie posiada i nie zatwierdził w ciągu 2 lat wymaganych dyplomów prób pracy , szkoleń , testów itd. to wniosek res. CACS nabiera mocy wniosku CACS dla drugiego z kolei psa i czas jaki jest wymagany do spełnienia warunków dla tego drugiego psa do uzyskania tytułu championa wynosi 1 rok od momentu przejścia wniosku res. CACS w CACS

W klasie championów nie przyznaje się CACS .

GIBRALTAR

Gibraltar Kennel Club
http://www.gkc.gi



Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Gibraltaru należy uzyskać:

- 1 wniosek GCC oraz tytuł zatwierdzonego championatu jakiegokolwiek kraju pies musi , jednak być zgłoszony do klasy otwartej ;

- 2 wnioski GCC spośród klasy pośredniej , otwartej , użytkowej , bowiem w klasie championów nie przyznaje się wniosków .

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Młodzieżowego Championa Gibraltaru należy uzyskać dwa zwycięstwa w klasie młodzieży z oceną doskonałą .


GRECJA
The Kennel Club of Greece
http://www.koe.gr/indexmy.htm



Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Grecji należy uzyskać 3 wnioski CAC od trzech różnych sędziów. Nie ma limitu czasowego. Wnioski w Grecji przyznawane są jeden na płeć. Ubiegać o wnioski mogą się zwycięzcy z oceną doskonałą z klas: pośredniej, otwartej, użytkowej (nie dotyczy Czarnego Teriera) i championów. Przyznawany jest również wniosek res. CAC, dla psa/suki z oceną doskonałą w/g następnego wyboru sędziego.

Tytuł musi zostać oficjalnie potwierdzony przez K.C.G. - opłata wynosi 20 Euro.


GRUZJA

Fédération Cynologique de Géorgie

http://www.fcg.ge

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Gruzji należy uzyskać:
a) psy posiadające tytuł championa jakiejkolwiek organizacji FCI wystarczy jeden CAC ;
b) lub 3 wnioski CAC ;
c) lub 6 wniosków res. CAC nie ma limitów i innych ograniczeń . Klasy wystawowe: pośrednia 15-24 miesiące otwarta , użytkowa od 15 miesięcy i championów dla psów z tytułem championa od 15 miesięcy .
Aby spełnić warunki do uzyskania tytułu Młodzieżowego Championa Gruzji należy:
a) psy posiadające tytuł championa młodzieży jakiejkolwiek organizacji FCI wystarczy jeden JCAC ;
b) lub 2 wnioski JCAC .
Obydwa tytuły należy potwierdzić wymagany jest rodowód eksportowy .

HISZPANIA
Real Sociedad Central de Fomento de Razas Caninas en Espańa
http://www.rsce.es

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Hiszpanii należy uzyskać:

a) należy zdobyć 4 wnioski CAC od 3 różnych sędziów w tym przynajmniej jeden musi pochodzić z wystawy międzynarodowej , albo innej rangi wyznaczonej przez Hiszpański Związek Kynologiczny (co roku lista wyznaczonych miast jest zmieniania) , jako obowiązkowy oraz jedną ocenę doskonałą z wystawy "monograficznej" organizowanej przez klub rasy z klasy pośredniej , otwartej , użytkowej lub championów .

b) 4 wnioski CAC od 3 różnych sędziów w tym jeden z wystawy "monograficznej" organizowanej przez klub danej rasy oraz jedną ocenę doskonałą z wystawy rangi międzynarodowej , albo innej wyznaczonej przez Hiszpański Związek Kynologiczny (co roku lista wyznaczonych miast jest zmieniania) , jako wystawa obowiązkowa z klasy pośredniej , otwartej , użytkowej albo championów .

Tytuł musi zostać oficjalnie potwierdzony przez Zarząd Główny R.S.C.E

HOLANDIA
Raad van Beheer op Kynologisch Gebied in Nederland
http://www.raadvanbeheer.nl/

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Holandii należy zgromadzić 4 punkty na podstawie CAC zdobytych na wystawach organizowanych w Holandii . Punkty za zdobyte wnioski CAC są naliczane w/g zasady:

- jeden punkt za wniosek CAC zdobyty na wystawie krajowej lub za wniosek res. CAC zdobyty na wystawie klubowej ;

- dwa punkty za wniosek CAC zdobyty na wystawie Amsterdam Winner lub na wystawie klubowej .

Wniosek res. CAC zdobyty na wystawie rangi krajowej lub na wystawie Amsterdam Winner to 0,25 punktu . Tylko raz można zamienić 4 wnioski res. CAC na jeden pełny wniosek CAC .
Aby pies/suka mógł ubiegać się o wnioski CAC musi mieć skończone 12 miesięcy . W Holandii certyfikaty są przyznawane psom /sukom z klasy młodzieży (od 12 miesiąca) , z klasy pośredniej (od 15 do 24 miesiąca) , klasy otwartej (od 15 miesiąca) , użytkowej (od 15 miesiąca nie dotyczy Czarnego Teriera) i championów (dla psów z tytułem krajowego lub międzynarodowego championa) . Rezerwowe wnioski CAC są przyznawane psu z drugą lokatą i oceną doskonałą z ww. klasach .

Kandydatom na championa postawiono jeszcze dodatkowe warunki:

- w momencie uzyskiwania ostatniego CAC - uprawniającego do otrzymania tytułu Championa Holandii pies/suka musi mieć ukończone dwadzieścia siedem miesięcy ;

- w przypadku zdobycia CAC zarówno na wystawie Winner Amsterdam , jak i klubowej tylko jeden z nich jako 2 x CAC może być wykorzystany do uzyskania tytułu championatu , a drugi w takiej sytuacji zyskuje miano pojedynczego CAC .

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Młodzieżowego Championa Holandii należy:

- zdobyć trzy 1 lokaty z oceną doskonałą w klasie młodzieży od 2 różnych sędziów . Po oficjalnym zatwierdzeniu tytułu psu/suce przysługuje również automatycznie jeden wniosek CAC na championa Holandii .

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Holandii Weteranów należy:

- zdobyć trzy 1 lokaty z oceną doskonałą w klasie weteranów od 2 różnych sędziów .

Tytuły muszą zostać oficjalnie potwierdzone przez Zarząd Główny .

Uwaga: zgodnie z zasadami obowiązującymi na terenie Holandii psy urodzone po 31.08.2001 w Holandii i spoza jej granic nie mogą być prezentowane na wystawach w Holandii jeśli mają kopiowane ogony .

INDIE

Kennel Club of India

http://www.thekci.org

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Champion of India trzeba spełnić następujące warunki:

1. trzy wnioski Challenge Certificates od trzech różnych sędziów zdobyte na wystawach organizowanych przez Kennel Club of India;

2. jeden wniosek Challenge Certificates i cztery wnioski rezerwowe Challenge Certificates od różnych sędziów;

3. dwa wnioski Challenge Certificates i dwa wnioski rezerwowe Challenge Certificates od różnych sędziów.

Klasy wystawowe:

najpierw są sędziowane psy potem suki:

Minor Puppy (młodszych szczeniąt) - od 4 do 6 miesięcy;
Puppy (szczeniąt) - od 7 do 12 miesięcy;
Junior (młodzieży) - od 13 do 18 miesięcy;
Intermediate (pośrednia) - od 19 do 36 miesięcy;
Bred in India (wyhodowane w Indiach, ale uwaga po rodzicach również urodzonych w Indiach. Zwierzęta urodzone na terenie Indii po rodzicach importach są traktowane w/g regulaminu, jak importy) - (bez względu na wiek od 4 miesięcy);

Open Class (otwarta) (bez względu na wiek od 4 miesięcy);

Champion Class (championy) - (dla psów/suk z tytułem Champion of India lub dla tych, które dzień przed wysłaniem zgłoszenia spełniły warunki do otrzymania tego tytułu. Wystawienie psa/suki z tym tytułem w innej klasie skutkuje otrzymaniem dyskwalifikacji. Uwaga jedna klasa champion dla obydwu płci);

Variety (np. dla weteranów).

System sędziowania:

W każdej klasie przyznawane są lokaty od 1 do 4. Zwycięzcy klas puppy, junior, intermediate, bred in India i open wychodzą do porównania i sędzia wybiera jednego psa przyznając mu CC oraz kolejnego przyznając mu res.CC, podobnie są sędziowane suki. Zwycięzcy CC pies i CC suka automatycznie dostają wnioski Challenge Certificates, a rezerwowi CC dostają rezerwowe wnioski Challenge Certificates.

Wybór Zwycięzcy Rasy:

W pierwszej kolejności są sędziowane championy razem psy i suki. Spośród nich sędzia wybiera dwójkę w/g niego najlepszych (mogą być tej samej płci). W następnej kolejności na ring wchodzą Zwycięzcy CC pies i CC suka i są porównywani z dwoma wybranymi championami. Spośród nich sędzia wybiera Zwycięzcę Rasy. Kiedy Zwycięzca Rasy jest już znany na ring wchodzi pies/suka z drugiej lokaty z klasy, z której pochodził zwycięzca BOB i w drodze porównania z pozostałymi wybierany jest pies/suka, który otrzymuje rezerwowe Zwycięstwo Rasy. Zarówno zwycięzca BOB, jak i zwycięzca res. BOB są zobowiązani do pozostania na wybory Zwycięzcy Grupy. Podział na grupy

Working Dog (Czarny Terier), Gun Dog Group, Hound Group, Toy Group, Terrier Group, Utility Group, Pastoral Group.

Zgodnie z regulaminem z każdej grupy sędzia powinien wybrać finałowe psy w ilości:

Working Dog (Czarny Terier): 3
Gun Dog Group: 3
Hound Group: 3
Toy Group: 2
Terrier Group: 2
Utility Group: 2
Pastoral Group: 2

Spośród wszystkich zwycięzców BOB w danej grupie sędzia wybiera zwycięskiego psa/sukę. Gdy jest już znany na ring proszony jest rezerwowy zwycięzca BOB z jego rasy i następuje wybór kolejnych lokat (może się więc tak zdarzyć, że 2 lub 3 lokata przypadnie psu z tej samej rasy). W wyborze BIS biorą udział wszystkie wytypowane psy czyli łącznie 17 sztuk i spośród nich wybierana jest finałowa 8. Na ring proszeni są wszyscy i ustawiani w kolejności grup na samym początku Zwycięzca Grupy, a potem kolejne wytypowane psy.

IRLANDIA

Irish Kennel Club
http://www.ikc.ie

Do zdobycia tytułu Championa Irlandii trzeba zgromadzić 7 nominacji Green Stars od 7 różnych sędziów , przy czym jeden z wniosków Green Star musi być wygrany po ukończeniu przez psa/sukę 15 miesięcy .

Zasady oceny psów na wystawach rangi krajowej - klasy wystawowe: minor puppy (od 6 do 9 miesięcy) , szczeniąt (od 9 do 12 miesięcy) , młodzieży (od 9 do 18 miesięcy) , pośrednia (od 15 do 24 miesięcy) , otwarta (od 15 miesięcy) , użytkowa (od 15 miesięcy) , weteranów (od 8 lat) . Zwycięzca klasy szczeniąt z oceną wielce obiecujący , oraz zwycięzcy klas młodzieży , pośredniej , otwartej , użytkowej , championów i weteranów z ocenami doskonałymi są porównywani i wyłaniany jest jeden zwycięzca na płeć , który otrzymuje nominację Green Star na championa , oraz drugi , który otrzymuje res. Green Star .

Zasady oceny psów na wystawach rangi międzynarodowej - klasy wystawowe: szczeniąt (od 6 do 9 miesięcy) , młodzieży (od 9 do 18 miesięcy) , pośrednia (od 15 do 24 miesięcy) , otwarta (od 15 miesięcy) , użytkowa (od 15 miesięcy) , weteranów (od 8 lat) . Nominacja Green Star przyznawana jest przed porównaniem o wniosek CACIB . Zwycięzcy klas młodzieży , pośredniej , otwartej , użytkowej , championów i weteranów są porównywani i jednemu na płeć przyznawana jest nominacja Green Star . Jeśli nominacja Green Star zostanie przyznana psu z klasy pośredniej , otwartej , użytkowej lub championów to automatycznie otrzymuje on również wniosek CACIB , jeśli nie to do porównania o CACIB wychodzą zwycięzcy klas pośredniej , otwartej , użytkowej i championów . Analogicznie przyznawana jest nominacja res. Green Star i res. CACIB .

Aby zdobyć tytuł Młodzieżowego Championa Irlandii należy wygrać 5 pierwszych miejsc w klasie młodzieży ze wszystkich wystaw organizowanych w Irlandii o randze All Breed Championship Show .

Inny tytuł Annual Champion jest przyznawany , co roku , w każdej rasie - psu/suce , który przez cały rok kalendarzowy zgromadzi największą liczbę wniosków Green Stars . W przypadku więcej , niż jednego przedstawiciela rasy z taką samą najwyższą liczbą zgromadzonych wniosków Green Stars tytuł przyznaje się temu, który posiada dodatkowo większą liczbę zwycięstw BOB .

Uwaga: obowiązują dodatkowe wwozowe obostrzenia weterynaryjne dla psów spoza Irlandii .

IZRAEL

Israel Kennel Club
http://www.ikc.org.il

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Izraela należy uzyskać na trzech wystawach trzy wnioski CAC (certyfikat na krajowego championa) . Aby pies/suka mógł ubiegać się o wnioski CAC musi mieć skończone 15 miesięcy . Certyfikaty są przyznawane jeden na płeć z porównania zwycięzców z klasy pośredniej (od 15 do 24 miesiąca) , otwartej (od 15 miesiąca) , użytkowej (od 15 miesiąca nie dotyczy Czarnego Teriera) , którym sędzia przyznał CW (Class Winner) .

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Grand Championa Izraela: pies/suka musi posiadać tytuł Champion Izraela i musi być wystawiony w klasie championów , a następnie musi zdobyć 3 wnioski na GCH w tym jeden na wystawie rangi międzynarodowej .

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Młodzieżowego Championa Izraela: trzeba zgromadzić 2 wnioski JCAC .

KANADA

The Canadian Kennel Club

http://www.ckc.ca/en/

W Kanadzie przyznawane są punkty, które nominują do otrzymania tytułu Canadian Champion. Punkty przyznawane są na wystawach zatwierdzonych przez CKC. Ilość przyznanych punktów na jednej wystawie zależy od ilości zgłoszonych i wystawionych psów/suk (psy zdyskwalifikowane lub nie wystawione nie są wliczane) w klasach regularnych w/g ustalonego na każdej wystawie schematu punktowego i jednorazowo maksymalna liczba przyznanych punktów może wynosić 5.
liczba przyznanych punktów
0
1
2
3
4
5

liczba psów/suk wystawionych
1
2
3-5
6-9
10-12
13 lub więcej


Ogólne zasady zdobycia tytułu to zgromadzenie 10 punktów przyznanych od co najmniej trzech sędziów, w tym muszą być zawarte chociaż raz 2 punkty wygrane jednorazowo z oceny samej rasy lub również z wygranej na grupie w/g obowiązującego schematu.
ilość ras prezentowanych
w grupie
liczba przyznanych punktów w zależności od miejsca w Grupie

miejsce w Grupie

I
miejsce w Grupie

II
miejsce w Grupie

III
miejsce w Grupie

IV

13 lub więcej ras
5
4
3
2

10-12
4
3
2
1

6-9
3
2
1
1

5
2
1
1
1

4
2
1
1
0

3
2
1
0
0

2
1
0
0
0

1
0
0
0
0


Każdy pies prezentowany na wystawach w Kanadzie musi być uprzednio zarejestrowany w CKC i musi posiadać nadany specjalny numer "Event Registration Number (ERN)". Chcąc zaprezentować psa na wystawie w Kanadzie trzeba pamiętać, by wystąpić o nadanie tego numeru do 30 po pierwszej wystawie. Zdobycie numeru nie nastręcza problemów. Wystarczy wypełnić odpowiedni formularz, wysłać na wskazany adres i poczekać na nadanie numeru. Brak numeru w odpowiednim czasie spowoduje anulowanie zebranych wygranych.

Klasy regularne organizowane na wystawach w Kanadzie to:

Junior Puppy (6?9 miesięcy);
Senior Puppy (9?12 miesięcy);
Canadian Bred (w każdym wieku);
Bred by Exhibitor (w każdym wieku, ale warunek: hodowca jest jednocześnie właścicielem i handlerem psa/suki);
Open (w każdym wieku);
Specials (każdy pies/suka jeśli spełnił/a warunki do otrzymania tytułu championa).

W każdej klasie sędzia wybiera psa/sukę przyznając lokaty od 1 do 4. Zwierzęta z lokatą 1 wchodzą na ring ponownie i są porównywane, a sędzia wybiera spośród nich zwycięzcę (Winners Male i Winners Female), którym jednocześnie przyznaje oszacowane wcześniej punkty. Po wyborze Winners Male i analogicznie Winners Female na ring wchodzi pies/suka z 2 lokatą z tej samej klasy, z której pochodził/a Winners Male/Winners Female i sędzia wybiera psa/sukę res. Winners Male/res. Winners Female. Następnie Winners Male i Winners Female oraz wszystkie psy/suki zgłoszone do klasy Specials (psy/suki z tytułem champion) są porównywani i sędzia wyłania Best of Breed (Zwycięzca Rasy), Best of Opposite Sex (Najlepszy z Płci Przeciwnej), Best of Winners (Najlepszy Zwycięzca porównując jedynie Winners Male i Winners Female) i Best Puppy (Najlepsze Szczenię -jeśli jest to możliwe). Jeśli w ringu nie ma żadnego psa/suki, któremu można przyznać tytuł Best of Breed (Zwycięzca Rasy), Best of Opposite Sex (Najlepszy z Płci Przeciwnej), Best of Winners (Najlepszy Zwycięzca), bo np. na wystawie prezentowane są zwierzęta tylko z przedziału puppy, wówczas sędzia prosi na ring Best Puppy i w drodze porównania wybiera Best Puppy in the Breed. Zwycięzca tytułu Best of Breed ma prawo ubiegania się o tytuł Best of Group (7 grup: Sporting, Hound, Working (Black Terriers), Terrier, Toy, Non-Sporting and Herding), a w razie zwycięstwa o Best In Show. A Best Puppy in the Breed ma prawo ubiegać się o tytuł Best Puppy In Group, a w razie zwycięstwa o Best Puppy In Show. Uwaga zwycięzcy Rasy i Best Puppy in Breed są zobowiązani do uczestniczenia w wyborach odpowiednich grup. Zlekceważenie tego i nie wystąpienie na wyborach najlepszych z grupy skutkuje odebraniem przyznanych punktów (jeśli zostały przyznane) lub stosowane jest inna kara np. nakaz zwrotu przyznanej rozety.

Wystawy specjalistyczne mogą oferować dodatkowe klasy:

12?18 miesięcy;
Veterans (7 lat lub starsze, psy mogą być kastratami, a suki mogą być wysterylizowane);
Brace (2 psy tej samej rasy, stanowiące własność jednego wystawcy i prezentowane jako para);
Team (odpowiednik grupy hodowlanej, w której skład wchodzą co najmniej 4 psy);
Exhibition Only (dla psów, które będą pokazywane tylko w klasach dodatkowych "non-regular");
Stud Dog and Get (reproduktor i jego dwóch potomków);
Brood Bitch and Progeny (suka hodowlana z dwoma potomkami);
Altered class;
Parades i Sweepstakes.

Aby otrzymać tytuł Grand Canadian Champion trzeba posiadać wcześniej zatwierdzony tytuł Canadian Champion. Punkty dla tego tytułu są naliczane dopiero po zatwierdzeniu ww. tytułu i nie wlicza się punktów zdobytych do zatwierdzenia ww. tytułu. Pies/suka musi zgromadzić minimum 100 punktów, w tym muszą być również zawarte punkty za jedno zwycięstwo w Best In Show lub za Best Of Breed na wystawie specjalistycznej Breed National Specialty (gdzie przynajmniej 10 zwierząt brało w niej udział) lub Zwycięstwo z łączonej wystawy specjalistycznej Best in Multiple Breed Specialty, gdzie co najmniej 5 różnych ras było reprezentowanych, a także 3 zwycięstwa z Grupy lub 3 zwycięstwa z Breed Specialty muszą wchodzić w skład wszystkich zdobytych punktów.
Grand Champion system zdobywania punktów:
Lokata na Grupie 1 lub Best in Specialty Show 5 punktów;
Lokata na Grupie 2 lub Best of Opposite Single Breed Specialty Show 4 punkty;
Lokata na Grupie 3 to 3 punkty;
Lokata na Grupie 4 to 2 punkty;

Jeśli na Grupie będzie prezentowany tylko jeden pies, żadne punkty nie zostaną przyznane.
Best of Breed 1 punkt
(w każdej rasie, w której zostały przyznane punkty pod warunkiem, że było wystawionych, co najmniej 5 zwierząt).
Best in Show lub Best in National Specialty Show lub Best in Multi Breed Specialty Show 10 punktów.

Jednorazowo łącznie zliczana jest tylko najwyższa liczba punktów, czyli np. pies wygrywa Grupę i zwycięża BIS, to w takiej sytuacji jego łączna liczba punktów wynosi 10, a nie 15.

KAZACHSTAN
Union of Cynologists of Kazahstan
http://www.uck-kz.org/



Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Kazachstanu należy uzyskać:

- trzy wnioski CAC na wystawach rangi międzynarodowej ;
- 6 wniosków CAC na wystawach rangi krajowej .
Lub inne możliwe kombinacje z poniższych:
- jeden wniosek CAC zdobyty na wystawie rangi międzynarodowej równy jest 2 wnioskom CAC otrzymanych na wystawie rangi krajowej lub dwa wnioski res. CAC są równe jednemu wnioskowi CAC bez znaczenia na rangę wystawy .
Między pierwszym , a ostatnim wnioskiem musi minąć 1 rok i 1 dzień - wnioski muszą być przyznane przez trzech różnych sędziów .
Ponadto psy posiadające zatwierdzony tytuł championa któregokolwiek z krajów FCI mogą otrzymać tytuł Championa Kazachstanu po zdobyciu jednego wniosku CAC .
Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Młodzieżowego Championa Kazachstanu należy:
- zdobyć na wystawie rangi CACIB jeden tytuł Najlepszego Juniora w Rasie ;
- zdobyć na wystawach rangi CACIB albo CAC dwa tytuły Zwycięzca Młodzieży ;
- zdobyć na wystawach rangi CAC dwa tytuły Najlepszego Juniora w Rasie .
Przyznanie tytułu Zwycięzca Młodzieży na wystawie rangi międzynarodowej lub przyznanie tytułu , Zwycięzca Młodzieży lub Najlepszego Juniora na wystawie krajowej traktowane jest jako zdobycie tylko kandydatury do tytułu młodzieżowego championa .


KOLUMBIA

Asociación Club Canino Colombiano
http://www.accc.com.co



W Kolumbii zasady zdobycia championatów tego kraju dla psów zarejestrowanych w Kolumbii i dla psów z innych krajów zostały rozdzielone . Poniżej zasady dla psów zarejestrowanych w innych krajach .

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Kolumbii należy:

- wszystkie rasy uznane przez Związek Kynologiczny w Kolumbii i posiadające rodowody jednej z organizacji FCI ;

- należy wystawiać psa na wystawach organizowanych w Kolumbii i uznanych przez ACCC ;

- należy zdobyć dwa wnioski CACC od dwóch różnych sędziów ;

- wnioski są przyznawane jeden na płeć dla Najlepszego w Rasie Psa/Suki z oceną doskonałą ;

- niektóre rasy muszą spełnić jeszcze jeden warunek ? prześwietlenie na dysplazję - wg wytycznych regulaminowych ACCC .

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Młodzieżowego Championa Kolumbii należy:

- wszystkie rasy uznane przez Związek Kynologiczny w Kolumbii i posiadające rodowody jednej z organizacji FCI ;

- należy wystawiać psa na wystawach organizowanych w Kolumbii i uznanych przez ACCC ;

- należy zdobyć dwa wnioski CACJC od dwóch różnych sędziów ;

- wnioski są przyznawane dla zwycięskiego psa i suki z klasy młodzieży z oceną doskonałą ;

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Grand Championa Kolumbii należy:

- wszystkie rasy uznane przez Związek Kynologiczny w Kolumbii i posiadające rodowody jednej z organizacji FCI ;

- należy wystawiać psa na wystawach organizowanych w Kolumbii i uznanych przez ACCC ;

- należy posiadać zatwierdzony Championat Kolumbii ;

- należy zdobyć 3 wnioski CAGCC z oceną doskonałą od 3 różnych sędziów z czego dwa ostatnie muszą zostać zdobyte po ukończeniu przez psa wieku 24 miesięcy ;

- wnioski CAGCC są przyznawane tylko Zwycięzcy Rasy i Najlepszemu w Rasie Pies/Suka z oceną doskonałą ;

- należy zgromadzić 10 punktów na Grand Championa ;

- jeśli wniosek CAGCC nie został przyznany automatycznie i punkty nie są przyznawane ;

- należy zdobyć jeden raz Zwycięstwo Rasy albo tytuł Najlepszego w Rasie ;

- niektóre rasy muszą spełnić jeszcze jeden warunek: prześwietlenie na dysplazję w/g wytycznych regulaminowych ACCC .

KOSTARYKA

Asociación Canófila Costarricense
http://www.costarica-acc.com

Zasady zdobycia tytułów zostały rozdzielone poniżej regulacje obowiązujące wystawców spoza kraju .

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Kostaryki pies/suka musi mieć ukończone 15 miesięcy i zdobyć 2 wnioski CAC i jeden wniosek CACIB . Wnioski CAC na Kostaryce są przyznawane w klasie młodzieży (po ukończeniu 15 miesiąca) , pośredniej , otwartej i użytkowej .

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Młodzieżowego Championa Kostaryki pies/suka musi zdobyć w klasie młodzieży - wiek pomiędzy 9 miesięcy i 1 dzień do 15 miesięcy - dwa zwycięstwa młodzieży i jeden tytuł Najlepszego Junior w Rasie , lub BOS , lub Zwycięstwo Rasy .

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Grand Championa Kostaryki pies/suka musi posiadać tytuł Championa Kostaryki oraz musi zdobyć CACIB i certyfikat na Grand Championa .

LITWA

Lietuvos Kinologu Draugija
http://www.kinologija.lt

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Litwy należy :

- uzyskać na trzech wystawach trzy wnioski CAC (w tym przynajmniej 1 na wystawie międzynarodowej) od 2 sędziów ;
- uzyskać na pięciu wystawach pięć wniosków CAC od 3 sędziów , między pierwszym CAC , a ostatnim CAC musi upłynąć 1 rok , Młodzieżowy Championat Litwy liczy się jako 1 CAC , rok w takim przypadku zaczyna się od daty otrzymania ostatniego Zwycięstwa Młodzieży .

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Młodzieżowego Championa Litwy należy uzyskać 3 wnioski CAJC na wystawie (rangi krajowej/specjalistycznej/międzynarodowej lub klubowej) . Aby pies/suka mógł ubiegać się o wniosek CAJC musi mieć ukończone 9 miesięcy . Na Litwie wnioski CAJC przyznawane są psom/sukom z klasy młodzieży (od 9 do 18 miesiąca).

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Klubowego Championa Litwy należy:

- posiadać co najmniej dwa tytuły Zwycięzca Klubu danej rasy ;

- posiadać zatwierdzony tytuł championa Litwy i po jego zatwierdzeniu otrzymać jedno ze zwycięstw Klubu . Tytuł ten jest przyznawany psom z Litwy i spoza jej granic .

Trzy kraje przynależące do Europy Północnej i leżące nad Bałtykiem (Litwa , Łotwa i Estonia) na mocy wspólnego porozumienia po zdobyciu 3 championatów z ww. krajów przyznają tytuł Baltic Champion , a dla młodzieży odpowiednio po zgromadzeniu championatów młodzieżowych z ww. krajów tytułu Junior Champion of Baltic . Tytuł musi być potwierdzony w jednym z ww. krajów .

Wszystkie tytuły muszą być oficjalnie potwierdzone przez Zarząd Główny .

LUKSEMBURG

Union Cynologique Saint Hubert du Grand Duché de Luxembourg
http://www.uchl.lu

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Luksemburga należy:

a - uzyskać na dwóch wystawach międzynarodowych od dwóch różnych sędziów dwa wnioski CACL (certyfikat na krajowego championa) , między pierwszym wnioskiem , a ostatnim wnioskiem musi upłynąć co najmniej 1 rok .

b - uzyskać dwa wnioski CACL jeden na wystawie międzynarodowej , a drugi na wystawie klubowej od dwóch różnych sędziów , między pierwszym wnioskiem , a ostatnim musi upłynąć co najmniej rok .

c - dla psów/suk posiadających zatwierdzony Championat Wystawowy z krajów przynależących do FCI do spełnienia warunków do otrzymania Championatu Luxemburga wystarczy zdobycie jednego wniosku CACL , przez psa/sukę prezentowanego tylko i wyłącznie w klasie championów (od 15 miesiąca) i na wystawie międzynarodowej .

Aby pies/suka mógł ubiegać się o wnioski CACL musi mieć skończone 15 miesięcy . W Luxemburgu certyfikaty są przyznawane psom/sukom z klasy pośredniej (od 15 miesiąca do 24 miesięcy) , otwartej (od 15 miesiąca) , użytkowej (od 15 miesiąca-nie dotyczy CTR-a) i championów (dla psów z tytułem krajowego lub międzynarodowego championa) . Psy/suki z 2 lokatą i oceną doskonałą mogą otrzymać res. CACL . W przypadku posiadania przez psa/sukę z 1 lokaty z oceną doskonałą i przyznanym wnioskiem CACL Championatu Luxemburga wniosek ten nabiera mocy wniosku CACL .

Aby uzyskać tytuł Młodzieżowego Championa Luksemburga wystarczy zdobycie jednego wniosku CAJC z klasy młodzieży pomiędzy 9 , a 18 miesiącem życia .

Aby uzyskać tytuł Championa Luksemburga Weteranów wystarczy zdobycie oceny doskonałej i 1 lokaty w klasie weteranów (od 8 roku życia) .

Tytuły muszą zostać oficjalnie potwierdzone przez Zarząd Główny UCHCL .

ŁOTWA
Latvijas Kinologiska Federacija
http://www.dogs.lv

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Łotwy należy :

a - na trzech wystawach organizowanych przez LKF lub jego członków rangi krajowej , specjalnej , klubowej , międzynarodowej od trzech różnych sędziów otrzymać trzy wnioski CAC (certyfikat na krajowego championa) między pierwszym wnioskiem , a ostatnim musi upłynąć co najmniej 52 tygodnie .

Jeśli kraj ma podpisaną umowę z Łotwą:

- istnieje możliwość uzyskania championatu po uzyskaniu 1 CAC w przypadku posiadania jakiegokolwiek dorosłego championatu ;

- jeśli pies ma Młodzieżowy Championat Łotwy , który został zdobyty poprzez zgromadzenie 3 wniosków JCAC wówczas wystarczy 1 CAC do otrzymania Championatu Łotwy ;

Aby pies/suka mógł ubiegać się o wnioski CAC musi mieć skończone 15 miesięcy . Certyfikaty są przyznawane psom /sukom jeden na płeć . Prawo do przyznania wniosku CAC mają psy/suki , które otrzymają w klasach pośredniej (od 15 do 24 miesiąca) , otwartej (od 15 miesiąca) , użytkowej (od 15 miesiąca - nie dotyczy Czarnego Teriera) i championów (dla psów z tytułem krajowego lub międzynarodowego championa) ocenę doskonałą i CQ (Certyfikat Kwalifikacyjny) . Następnie zwycięzcy klas są porównywani o tytuł Najlepszego Psa w Rasie i Najlepszej Suki w Rasie . Sędzia klasyfikuje wszystkie psy/suki przyznając im kolejno lokaty np. Najlepszy Pies , Najlepszy Pies 2 itd. . Wniosek CAC przysługuje wówczas psu/suce zdobywcy tytułu Najlepszy w Rasie Pies/Suka , ale jeśli pies/suka posiada zatwierdzony tytuł Championa Łotwy wniosek CAC nie będzie mu przyznany, a przejdzie na kolejnego w ustawieniu Najlepszego Psa/Sukę .

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Młodzieżowego Championa Łotwy należy uzyskać na trzech wystawach rangi krajowej , specjalnej , klubowej , międzynarodowej wniosek CAJC od dwóch różnych sędziów , nie określono limitu czasowego pomiędzy kolejnymi wnioskami . Aby pies/suka mógł ubiegać się o tytuł CAJC musi mieć ukończone 9 miesięcy . Wnioski CAJC są przyznawane psom/sukom z klasy młodzieży (od 9 do 18 miesiąca) . Jeśli pies posiada zatwierdzony tytuł młodzieżowego championa wystawowego jakiegokolwiek kraju członkowskiego FCI (z wyłączeniem tytułu Młodzieżowy Champion Polski) i otrzyma na wystawie wniosek CAJC automatycznie przysługuje mu tytuł Młodzieżowego Championa Łotwy . Pies posiadający już zatwierdzony tytuł Młodzieżowego Championa Łotwy lub posiadający 3 wnioski JCAC i otrzymujący na konkretnej wystawie I lokatę nie otrzyma wniosku JCAC , który przejdzie na psa z II lokaty i oceną doskonałą .

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Klubu Łotwy trzeba skompletować trzy wnioski CAC (klubowe) , które są przyznawane jeden na płeć dla Najlepszego Psa/Suki w rasie na wystawach specjalistycznych/klubowych i wnioski te nie są przechodnie .

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Weteranów trzeba skompletować trzy wnioski VCAC z klasy weteranów , albo jeden wniosek VCAC , jeśli ma się zawiedzony tytuł Championa Weteranów z innego kraju . Kraje które mają podpisane umowy z Łotwą: Dania , Słowenia , Rosja , Litwa , Estonia , Finlandia , Białoruś , Ukraina , Serbia , Irlandia , Rumunia , Szwecja , Czechy i Cypr .

Trzy kraje przynależące do Europy Północnej i leżące nad Bałtykiem (Litwa , Łotwa i Estonia) na mocy wspólnego porozumienia po zdobyciu 3 championatów z ww. krajów przyznają tytuł Baltic Champion , a dla młodzieży odpowiednio po zgromadzeniu championatów młodzieżowych z ww. krajów tytułu Junior Champion of Baltic . Tytuł musi być potwierdzony w jednym z ww. krajów .

Wszystkie tytuły muszą zostać oficjalnie potwierdzone przez Zarząd Główny LKF.

MAROKO

Société Centrale Canine Marocaine
http://www.chiensdumaroc.ma


Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Maroka należy uzyskać dwa wnioski CAC od dwóch różnych sędziów na wystawach rangi CAC albo CACIB organizowanych w Maroku w tym jeden wniosek musi pochodzić z wystawy międzynarodowej z Marrakeszu . Wnioski są przyznawane w klasach , pośredniej , otwartej i użytkowej .

MOŁDAWIA
Uniunea Chinologica din Moldova
http://www.fci.md/

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Mołdawii należy:

- uzyskać 4 wnioski CAC na wystawach organizowanych przez KSM od 3 różnych sędziów w odstępie czasowym między pierwszym , a ostatnim 1 rok i 1 dzień ;

- uzyskać 3 wnioski CAC - 2 CAC na wystawach rangi międzynarodowej i 1 CAC na wystawie rangi CAC ;

-uzyskać 2 wnioski CAC na wystawach organizowanych przez KSM (wariant tylko dla ras użytkowych posiadających dyplomy użytkowości) ;

- na wystawach rangi Narodowy Championat - Najlepszy w Rasie Pies i Najlepsza w Rasie Suka otrzymują również tytuł Champion Mołdawii ;

- psy/suki posiadające championat własnego kraju (lub kraju z nw. listy) i pochodzące z krajów , które mają podpisaną umowę o wzajemności przyznawania tytułów po 1 wniosku CAC z Mołdawią należy wystawić w klasie championów i zdobyć na jakiejkolwiek wystawie organizowanej przez KSM 1 wniosek CAC (kraje współpracujące: Białoruś , Bułgaria , Łotwa , Litwa , Ukraina , Rosja , Rumunia , Serbia , Finlandia , Czarnogóra , Estonia) .

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Młodzieżowego Championa Mołdawii należy:

- zdobyć 3 wnioski na wystawach organizowanych przez KSM ;

- zdobyć 2 wnioski JCAC na organizowanych podwójnych wystawach rangi CACIB ;

- na wystawach rangi Narodowy Championat - Najlepszy w Rasie Junior Pies i Najlepsza w Rasie Junior Suka otrzymują również tytuł Młodzieżowy Champion Mołdawii ;

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Grand Championa Mołdawii należy jeszcze raz spełnić jeden z ww. warunków umożliwiających zdobycie Championatu Mołdawii .

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Super Grand Championa Mołdawii należy trzykrotnie spełnić warunki umożliwiające zdobycie tytułu Grand Championa Mołdawii .

Wszystkie tytuły muszą być oficjalnie potwierdzone przez Zarząd Główny KSM . Wymagane są: wypełnienie odpowiedniego formularza (w zależności od zdobytego tytułu) , opłaty , ksero rodowodu , a dla krajów współpracujących również ksero championatu .

MONTENEGRO

Kinoloski Savez Crne Gore
http://www.kscg.co.me/

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Montenegro trzeba zdobyć dwa wnioski CAC (zazwyczaj są organizowane dwie wystawy weekendowe jeden dzień CACIB i na drugi dzień CAC zdobycie nominacji na championa na obydwu wystawach daje automatycznie tytuł championa Montenegro).

NIEMCY
Verband für das Deutsche Hundewesen
http://www.vdh.de

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Niemiec VDH trzeba zdobyć 5 wniosków zwanych VDH w tym przynajmniej 3 muszą być zdobyte na wystawach rangi narodowej lub międzynarodowej i muszą być przyznane przez co najmniej 3 różnych sędziów . Uwaga: wnioski VDH zdobyte na wystawach VDH Bundessieger i VDH Europasieger są liczone jako podwójne 1 VDH = 2 VDH , a dla psa/suki z druga lokatą i oceną doskonałą res. VDH zdobyty , na którejś z tych wystaw liczony jest jako pełny wniosek VDH . W innych przypadkach wnioski res. VDH przechodzą we wnioski VDH pod warunkiem , że pies który otrzymał wniosek VDH jeden dzień przed wystawą posiadał już tytuł championa Niemiec VDH . Czas potrzebny do spełnienia ww. warunków min 1 rok pomiędzy pierwszym , a ostatnim wnioskiem VDH .
Uwaga:
Wszystkie psy , które posiadają wnioski sprzed 1 go września 2004 zasady są następujące: 4 wnioski VDH z czego 2 min. z wystaw międzynarodowych lub narodowych , wnioski zdobyte przed tym czasem na wystawach rangi VDH Bundessieger i VDH Europasieger są liczone jako pojedyncze , a wnioski res. VDH nie są brane pod uwagę .
Aby pies/suka mógł ubiegać się o wnioski VDH musi mieć skończone 15 miesięcy . W Niemczech certyfikaty są przyznawane psom /sukom z klasy pośredniej (od 15 do 24 miesiąca) , otwartej (od 15 miesiąca ) , użytkowej (od 15 miesiąca - nie dotyczy CTR-a) i championów (dla psów z tytułem krajowego lub międzynarodowego championa) .
W celu potwierdzenia tytułu należy przesłać:
- 5 oryginalnych kart ocen lub od 1 stycznia 2005 kopie kart ocen z adnotacją o przyznanym wniosku VDH
- kopię rodowodu
- opłata 35 euro
- dane właściciela
Koszt potwierdzenia res. VDH w VDH 10 Euro .
Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Młodzieżowego Championa Niemiec VDH należy uzyskać trzy zwycięstwa młodzieży od dwóch różnych sędziów z klasy młodzieży (9 m do 18 m) bez ograniczeń czasowych . Pies/suka z II lokaty i z oceną doskonałą może otrzymać rezerwowe zwycięstwo , które nabiera mocy zwycięstwa młodzieży jeśli pies , z lokaty I miał jeden dzień przed wystawą przyznany tytuł Młodzieżowego Championa Niemiec VDH .
W celu potwierdzenia tytułu należy przesłać:
- kopie 3 kart ocen z przyznanym tytułem
- kopię rodowodu
- opłata 20 euro
- dane adresowe właściciela

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Niemiec Weteranów VDH należy zdobyć w klasie weteranów od min 8 lat trzy nominacje na championa weteranów od dwóch różnych sędziów . Czas nie został określony . Pies z II lokaty i z oceną doskonałą może otrzymać wniosek rezerwowy , który nabiera mocy wniosku jeśli pies z pierwszej lokaty dzień przed wystawą posiadał tytuł Championa Niemiec Weteranów VDH .
W celu potwierdzenia tytułu należy przesłać:
- kopie 3 kart ocen z przyznanym tytułem
- kopię rodowodu
- opłata 20 euro
- dane adresowe właściciela

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Klubu Niemiec KFT trzeba :

- zdobyć 5 wniosków zwanych CAC z wystaw "CAC krajowych mniejszych" muszą być one przyznane przez co najmniej 3 różnych sędziów . Czas potrzebny do spełnienia ww. warunków min 1 rok pomiędzy pierwszym , a ostatnim wnioskiem CAC . Nie ma możliwości zamiany wniosków res. CAC na CAC .

- zdobyć 4 wnioski zwanych CAC w tym jeden wniosek CAC musi być zdobyty na wystawie rangi międzynarodowej , narodowej lub klubowej i muszą być one przyznane przez co najmniej 3 różnych sędziów . Czas potrzebny do spełnienia ww. warunków min 1 rok pomiędzy pierwszym , a ostatnim wnioskiem CAC . Istnieje możliwość zamiany 3 wniosków res. CAC na jeden pełny wniosek CAC .

Uwaga: wnioski CAC są przyznawane jeden na płeć z porównania zwycięzców poszczególnych klas z lokatą I oceną doskonałą i wnioskiem VDH . Sędzia ma prawo przyznać wniosek res. CAC dla kolejnego psa/suki z porównania w/g jego uznania .

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Młodzieżowego Championa Klubu Niemiec KFT należy uzyskać 4 zwycięstwa młodzieży od trzech różnych sędziów z klasy młodzieży (9 m do 18 m) bez ograniczeń czasowych wszystkie mogą być zdobyte na tzw. "mniejszych krajowych CAC" wystawach .

Uwaga: zgodnie z zasadami obowiązującymi na terenie Niemiec obowiązuje zakaz prezentacji psów z kopiowanymi ogonami .

NORWEGIA
Norsk Kennel Klub
http://www.nkk.no

Psy posiadające tytuł krajowego championa jakiejkolwiek organizacji FCI i mające ukończone 2 lata potrzebują tylko jednego wniosku CAC , by uzyskać tytuł Championa Norwegii zdobytego na wystawie rangi międzynarodowej lub organizowanej przez klub rasy . Wnioski są przyznawane , jak CACIB po jednym na płeć z porównania zwycięzców klas młodzieży , pośredniej , użytkowej , otwartej , championów i weteranów .
Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Nordic: należy zgromadzić 3 championaty spośród 4 krajów: Danii , Szwecji , Norwegii i Finlandii .

Uwaga: zgodnie z prawem obowiązującym w Norwegii psy z kopiowanymi ogonami nie mogą być prezentowane na wystawach organizowanych w tym kraju .
 
 
    
dragonh3art
Admin
Negra & Landryna & Crimson



Dołączyła: 07 Wrz 2007

Posty: 7035
Piwa: 1407/2483
Skąd: z drugiej strony monitora :P

CRIMSON HEART Bule z ...
bulterier standardowy pies

Wysłany: Nie Paź 14, 2012 16:23
   


PERU

Kennel Club Peruano
http://www.kcp.com.pe

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Peru należy uzyskać 4 wnioski CACP od trzech różnych sędziów uznanych przez KCP , jeden z tych wniosków musi zostać zdobyty na najważniejszej wystawie międzynarodowej w roku , która co roku jest dodawana do kalendarza wystaw KCP . O tytuł ten mogą się ubiegać psy/suki posiadające rodowód jednej z organizacji FCI , jak również psy/suki wpisane do KW z rodowodem dwu –pokoleniowym . W każdej rasie CACP jest przyznawany dla psa i dla suki .
W przypadku psów/suk pochodzących z innych krajów istnieje możliwość zdobycia tytułu Championa Peru po otrzymaniu dwóch wniosków CACP z wystaw organizowanych przez KCP po uzyskaniu jednocześnie tytułu Zwycięzca Rasy lub Najlepszy w Rasie Pies/Suka .
Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Młodzieżowego Championa Peru należy uzyskać trzy wnioski CAJCP od 2 różnych sędziów uznanych przez KCP jeden z tych wniosków powinien być zdobyty na wystawie uznanej w rankingu wystaw narodowych . Wnioski są przyznawane zwycięskiemu psu i suce z klasy młodzieży , odpowiednio pies i suka z drugiej lokaty ma prawo do res. CAJCP . O tytuł ten mogą się ubiegać psy/suki posiadające rodowód jednej z organizacji FCI , jak również psy/suki wpisane do KW z rodowodem dwu –pokoleniowym . W każdej rasie CACP jest przyznawany dla psa i dla suki . W przypadku wystawców z innych krajów tytuł może być przyznany po zdobyciu dwóch wniosków .
Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Peru Weteranów należy zgromadzić 3 wnioski CACVP z klasy weteranów od dwóch sędziów uznanych przez KCP jeden z tych wniosków powinien być zdobyty na wystawie uznanej w rankingu wystaw narodowych . O tytuł ten mogą się ubiegać psy/suki posiadające rodowód jednej z organizacji FCI , jak również psy/suki wpisane do KW z rodowodem dwu –pokoleniowym . W każdej rasie CACVP jest przyznawany dla psa i dla suki .

POLSKA
Związek Kynologiczny w Polsce
http://www.zkwp.pl

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Polski należy uzyskać na trzech wystawach (dwóch rangi krajowej i jednej rangi międzynarodowej lub klubowej) od dwóch różnych sędziów trzy wnioski CWC (certyfikat na krajowego championa) , między pierwszym wnioskiem , a ostatnim musi upłynąć co najmniej 6 miesięcy . Aby pies/suka mógł ubiegać się o wnioski CWC musi mieć skończone 15 miesięcy . W Polsce certyfikaty są przyznawane psom /sukom z klasy pośredniej (od 15 do 24 miesiąca) , otwartej (od 15 miesiąca), użytkowej (od 15 miesiąca - nie dotyczy Czarnego Teriera) i championów (dla psów z tytułem krajowego lub międzynarodowego championa) .
Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Młodzieżowego Championa Polski należy uzyskać na trzech wystawach (dwie rangi krajowej i jedna rangi międzynarodowej lub klubowej) tytuły "Zwycięzca Młodzieży" od trzech różnych sędziów , nie określono limitu czasowego pomiędzy kolejnymi wnioskami . Aby pies/suka mógł ubiegać się o tytuł Zwycięzca Młodzieży musi mieć ukończone 9 miesięcy . W Polsce Tytuł Zwycięzca Młodzieży przyznawany jest psom/sukom z klasy młodzieży (od 9 do 18 miesiąca) .

Oba tytuły muszą zostać oficjalnie potwierdzone przez Zarząd Główny ZKwP .

PORTUGALIA

Clube Portugés de Canicultura
http://www.cpc.pt


Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Portugalii należy uzyskać:
- na czterech wystawach od trzech różnych sędziów uzyskać cztery wnioski. Wnioski muszą pochodzić z wystaw organizowanych przez CPC .
- ocenę doskonałą z wystawy rangi kwalifikującej do tytułu championa ;

-ocenę doskonałą z wystawy specjalnej organizowanej przez klub rasy (jeśli istnieje);
Wnioski CAC są przyznawane w klasie pośredniej , otwartej i użytkowej . W klasie championów nie ma CAC przyznawane jest CCC . Wnioski res. CAC i res. CAC QC są przyznawane odpowiednio psom/sukom z drugich lokat z oceną doskonałą .

ROSJA
Russian Kynological Federation
http://www.rkf.org.ru

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Rosji należy uzyskać na czterech wystawach od czterech różnych sędziów cztery wnioski CAC (certyfikat na krajowego championa) w tym jeden wniosek musi być zdobyty na wystawie rangi międzynarodowej lub "National All Russian Dog Show "RKF Champion" . Aby pies/suka mógł ubiegać się o wnioski CAC musi mieć skończone 15 miesięcy . W Rosji certyfikaty są przyznawane psom / sukom z klasy pośredniej (od 15 do 24 miesiąca) , otwartej (od 15 miesiąca) , użytkowej (od 15 miesiąca dla psów z dyplomem psa użytkowego) i championów (dla psów z tytułem krajowego lub międzynarodowego championa) .

Zdobycie tytułu Champion Rosji możliwe jest jeszcze na jeden z poniższych sposobów:
- 6 CAC od 6 różnych sędziów uzyskanych na wystawach rangi: "National All-Russian Dog Show "Champion Federacji" lub "National Regional Dog Show "Kandydat na Championa Federacji" ;

- 3 CAC od 3 różnych sędziów + tytuł Młodzieżowego Championa Rosji

- 2 CAC od 2 różnych sędziów zdobyte w czasie jednego roku na wystawie Eurasia Dog Show ;

- 1 CAC zdobyty na wystawie "International Dog Show "Russia" (przyznany BOS Psu i BOS Suce wraz z CACIB-em i wnioskiem na Champion'a RKF).

Dla psów/suk nie zarejestrowanych w księgach rodowodowych RKF (spoza Rosji):
- dla psów/suk bez tytułu Championa własnego kraju warunki jak wyżej ;

- dla psów/suk posiadających tytuł Championa własnego kraju:

a) 1 wniosek CAC zdobyty na wystawie rangi międzynarodowej lub "National All Russian Dog Show "RKF Champion";

b) 2 wnioski CAC zdobyte na wystawach rangi "National All-Russian Dog Show "Champion Federacji" lub "National Regional Dog Show "Kandydat na Championa Federacji"
Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Grand Championa Rosji należy posiadać zatwierdzone dyplomy Championa Rosji i Championa NKP-RKF , dla psów mających klasę użytkową potrzebny jest dyplom użytkowości
Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa RKF:
- należy zgromadzić 1 certyfikat na Championa RKF przyznany na wystawie rangi: międzynarodowej lub National All-Russian Dog Show RKF ;

- należy zgromadzić 3 dyplomy championatów Federacji (trzech różnych federacji: RFLS , RFSS , OANKOO , RFOS) .
Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Młodzieżowego Championa Rosji należy uzyskać na czterech wystawach rangi ("National All-Russian Dog Show "Champion Federacji" lub "National Regional Dog Show "Kandydat na Championa Federacji") 4 wnioski tytuł CAJC , od trzech różnych sędziów , nie określono limitu czasowego pomiędzy kolejnymi wnioskami . Aby pies/suka mógł ubiegać się o tytuł CAJC musi mieć ukończone 9 miesięcy . W Rosji CAJC przyznawany jest psom/sukom z klasy młodzieży (od 9 do 18 miesiąca) .
Zdobycie tytułu Młodzieżowy Champion Rosji możliwe jest jeszcze na jeden z poniższych sposobów:

- 3 wnioski CAJC od trzech różnych sędziów w tym jedne wniosek CAJC musi być uzyskany na wystawie rangi międzynarodowej lub "National All Russian Dog Show "RKF Champion" ;

- 2 wnioski CAJC przyznane przez dwóch różnych sędziów i zdobyte na wystawie rangi Eurasia (w jednym roku) ;

- 1 wniosek CAJC przyznany Najlepszemu Juniorowi Psu i Najlepszemu Juniorowi Suce na wystawie międzynarodowej "International Dog Show Russia" .

Dla psów/suk nie zarejestrowanych w księgach rodowodowych RKF (spoza Rosji):

- dla psów/suk bez tytułu Championa Młodzieży własnego kraju warunki jak wyżej ;

- dla psów/suk posiadających tytuł Młodzieżowego Championa własnego kraju:

a) 1 wniosek CAJC zdobyty na wystawie rangi międzynarodowej lub "National All Russian Dog Show "RKF Champion" ;

b) 2 wnioski CAJC zdobyte na wystawach rangi "National All-Russian Dog Show "Champion Federacji" lub "National Regional Dog Show "Kandydat na Championa Federacji"
Tytuły muszą zostać oficjalnie potwierdzone przez Zarząd Główny RKF.

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Eurasii należy zgromadzić 1 wniosek Kandydat na championa Eurasii (wniosek przyznawany jest jeden na płeć dla BOS Psa i BOS Suki na wystawie międzynarodowej "Eurasia").

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Champion of the Breed of the Year pies/suka musi zdobyć na wystawie rangi: Champion of the Champions Show at the National Champion Show "Golden Collar" tytuł Najlepszego Psa/Suki w Rasie .

Aby zdobyć tytuł "The Dog of the Year Title" pies/suka musi zdobyć na wystawie rangi Champion of the Champions Show at the National Champion Show "Golden Collar" tytuł Zwycięzcy BIS .
Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Krajowego Championa Klubu Rasy (CHNKR) należy zgromadzić :
- 4 wnioski KCzK , od 4 różnych sędziów ;
- 2 wnioski zwycięzca NKR (Zwycięzca NKR , przysługujący na wystawie rangi ZK (Zwycięzca Klubowy) , gdzie w każdej klasie przysługuje wniosek KCzK , a najlepszy w rasie pies i suka otrzymuje tytuł Zwycięzca Klubowy , od dwóch różnych sędziów ;
- 1 wniosek zwycięzca NKR + 2 wnioski KCzK od 3 różnych sędziów ;
- tytuł championa NKR otrzymuje najlepszy w rasie pies i suka na wystawie rangi Champion Klubu ;
- Dyplom Młodzieżowy Champion NKR + 2 wnioski KCzK od różnych sędziów ;
- Dyplom Młodzieżowy Champion NKR + 1 wniosek zwycięzca NKR .
3хСС = 1 KCzK (wymienić można tylko raz) . Wszystkie wnioski powinny być otrzymane od różnych sędziów . Wniosek KCzK mogą otrzymać tylko psy i suki z ocena doskonałą i lokatami od 1 do 4 w poszczególnych klasach .

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Krajowego Młodzieżowego Championa Klubu (JCHNKR) należy zgromadzić:
- 3 wnioski Jun. KCzK , od 3 różnych sędziów ;
- 2 wnioski zwycięzca młodzieży NKR (Zwycięzca Młodzieży NKR, przysługujący na wystawie rangi ZK (Zwycięzca Klubowy), ,dla najlepszego juniora psa i suki, od dwóch różnych sędziów ;
- 1 wniosek Jun. KCzK i 1 certyfikat Młodzieżowy Zwycięzca NKR od dwóch różnych sędziów ;
- tytuł Młodzieżowego Championa Klubowego otrzymuje zwycięzca młodzieży pies i suka na narodowej wystawie rangi NKR ;
3x Jun.СС = 1 Jun. KCzK (wymienić można tylko raz) . Wszystkie wnioski powinny być otrzymane od różnych sędziów .
Wniosek Jun. KCzK mogą otrzymać tylko psy i suki z ocena doskonałą i lokatami od 1 do 4 w klasie juniorów .
Potwierdzenie tych tytułów musi nastąpić w biurze Narodowego Klubu Rasy .

RUMUNIA
Asociatia Chinologica Romana
http://www.ach.ro

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Rumunii należy uzyskać na 4 wystawach od trzech różnych sędziów 4 wnioski CAC (certyfikat na krajowego championa) , między pierwszym wnioskiem , a ostatnim musi upłynąć co najmniej 7 miesięcy . Aby pies/suka mógł ubiegać się o wnioski CAC musi mieć skończone 15 miesięcy. W Rumunii certyfikaty są przyznawane psom/sukom z klasy pośredniej (od 15 do 24 miesiąca) , otwartej (od 15 miesiąca) i championów (dla psów z tytułem krajowego lub międzynarodowego championa) . Do ww. wymogów konieczne jest spełnienie warunków z jednej z następujących kombinacji:

- 2 x CAC zdobyte na wystawach CACIB lub specjalistycznych ;
- 1 x CAC zdobyty na wystawie CAC , międzynarodowej lub specjalistycznej ;
- 1 x CAC dobyty na wystawie Championship show ;
- 1 x maximum grading* z dobyty na wystawie specjalistycznej ;
* w przypadku ras , dla których nie ma wystawach specjalistycznych maximum grading może zostać zamienione na CAC zdobyty na wystawie rangi międzynarodowej .

Psy które posiadają tytuł championa wystawowego z krajów będących członkiem FCI , a zdobędą na wystawie rangi międzynarodowej wniosek CACIB zyskują tytuł Championa Rumunii pod warunkiem , że dany kraj ma podpisaną specjalną umowę z Rumunią .

Tytuł Champion Cum Laudae jest przyznawany psom/sukom które zdobędą trzykrotnie zwycięstwo klasy championów z których jedno zwycięstwo będzie pochodzić z wystawy rangi międzynarodowej lub klubowej z przyznaniem zwycięstwa rasy .

Raz do roku w Rumunii organizowana jest wystawa rangi Romanian Open Show oddzielnie lub razem z wystawą międzynarodową , gdzie można uzyskać Championat Rumunii w jeden dzień , ale tylko dla zwycięzców wniosku CACIB . Psy z klasy młodzieży również mają szansę zdobycia na tej wystawie tytułu Młodzieżowego Championa Rumunii , ale tylko po otrzymaniu na tej wystawie tytułu RPJ - niezależnie od kraju pochodzenia psa .

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Młodzieżowego Championa Rumunii należy uzyskać na trzech wystawach trzykrotnie tytuł RPJ , od dwóch różnych sędziów , z czego jeden tytuł RPJ musi być zdobyty na wystawie rangi międzynarodowej lub klubowej , nie określono limitu czasowego pomiędzy kolejnymi wnioskami . Aby pies/suka mógł ubiegać się o tytuł RPJ musi mieć ukończone 9 miesięcy . W Rumunii tytuł Zwycięzca Młodzieży przyznawany jest psom/sukom z klasy młodzieży (od 9 do 18 miesiąca) .

Tytuły muszą zostać oficjalnie potwierdzone przez Zarząd Główny ACHR , do którego należy przesłać kopię rodowodu psa i kopie zdobytych wniosków .

SAN MARINO

Kennel Club San Marino

http://www.kennelclubsanmarino.com/

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa San Marino należy uzyskać na dwóch wystawach dwa wnioski CAC . Wnioski są przyznawane w klasach pośredniej , otwartej , użytkowej i championów (nie określono limitu czasowego) . Wnioski res. CAC są przyznawane psom/sukom z tych klas z lokat II i ocenami doskonałymi .

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Młodzieżowego Championa San Marino należy uzyskać lokatę I ocenę doskonałą w klasie młodzieży (od 9 do 18 miesiąca) - tylko jeden junior w rasie jest kwalifikowany do uzyskania tytułu Młodzieżowego Championa na danej wystawie (NJwR) .

Uwaga:

Obydwa tytuły należy potwierdzić w Zarządzie Głównym wniosek o zatwierdzenie wraz z kopią rodowodu i opłatą aktualnie 10 euro należy wysłać do 31 grudnia roku w , którym warunki do otrzymania tego tytułu zostały spełnione .

SERBIA
Kinoloski Savez Srbije (KSS)
http://www.ksrs.org.rs/

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Serbii należy uzyskać:

1 psy posiadające tytuł championa wystarczy zdobycie w klasie championów na wystawie krajowej lub międzynarodowej wniosku CAC , CACIB lub res. CACIB .

2 psy posiadające tytuł championa występujące w klasie pośredniej , użytkowej , otwartej na wystawie krajowej lub międzynarodowej muszą zdobyć 2 x CACIB , 2 x res. CACIB lub 2 x CAC .

3 psy nie posiadające tytułu championa muszą zdobyć 4 wnioski CAC od 3 różnych sędziów od pierwszego wniosku do ostatniego musi minąć co najmniej 6 miesięcy .

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Młodzieżowego Championa Serbii należy zdobyć 3 tytuły Zwycięzca Młodzieży od dwóch sędziów z klasy młodzieży .

Tytuły należy potwierdzić w Zarządzie Głównym KSS przesyłając kopie rodowodu , karty ocen, opłatę .

SINGAPUR

Singapore Kennel Club
http://www.skc.org.sg


Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Singapuru należy zgromadzić 60 punktów od , co najmniej trzech różnych sędziów na podstawie zdobycia wniosków Challenge Certificate winners ("Challenge Winner") - nie określono limitu czasowego:

1 - 2 psy / suki prezentowane na wystawie w danej rasie = 10 punktów
3 psy / suki prezentowane na wystawie w danej rasie = 15 punktów
4 psy / suki i więcej prezentowane na wystawie w danej rasie = 20 punktów

Pies lub suka zdobywca ("Challenge Winner") , który wygrał dodatkowo Zwycięstwo Rasy ma prawo do takiej samej ilości punktów , jakie zdobywa najlepszy w rasie pies/suka (20 punktów) , jeśli jego zdobyta punktacja za certyfikat CC jest od tej punktacji niższa . Maksymalna liczba punktów za każde C.C. 20 punktów . Jeśli pies jest prezentowany na wystawie , jako jedyny przedstawiciel rasy to maksymalna suma punktów za zdobycie CC wynosi 10 punktów i pies/suka są nominowani do występu na BOG . Jeśli nie ma żadnych przedstawicieli prezentowanych w klasie specjalnej to Challenge Winners może stanąć do wyboru o BOB . Zwycięzca BOB może otrzymać taką samą liczbę punktów jak zdobywca tytułu Najlepszego w Rasie Psa lub suki (BOS) , jeśli zdobyte przez niego punkty były by niższe . Jeśli pies/suka z klasy specjalnej zdobędzie BOB to zdobyte przez niego punkty (20 punktów) zostanie zsumowane do tytuły Grand Championa . Klasy wystawowe na wystawach w Singapurze baby (od 3 do 6 miesięcy) , szczeniąt (od 6 do 12 miesięcy) , yearling (od 12 do 24 miesięcy) , pośrednia (od 24 do 36 miesięcy) , urodzone w Singapurze (dla szystkich zwierząt urodzonych na terenie Singapuru) , otwarta (dla wszystkich zwierząt) , championów (dla zwierząt z tytułem championa) . Psy i suki są sędziowane oddzielnie .

Tytuł Grand Championa Singapuru przysługuje psu/suce , który zgromadzi 200 punktów z Challenge Certificates wraz z jednym zwycięstwem rasy i jednym zwycięstwem BIS.

SŁOWACJA
Slovenska Kynologicka Jednota
http://www.skj.sk

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Słowacji należy uzyskać na czterech wystawach (trzech rangi klubowej , narodowej , specjalistycznej i jednej rangi międzynarodowej) od dwóch różnych sędziów cztery wnioski CAC (certyfikat na krajowego championa) . Wnioski CAC muszą być zdobyte w dwóch sezonach wystawowych . Aby pies/suka mógł ubiegać się o wnioski CAC musi mieć skończone 15 miesięcy . Na Słowacji certyfikaty są przyznawane psom/sukom z klasy pośredniej (od 15 do 24 miesiąca) , otwartej (od 15 miesiąca) , użytkowej (od 15 miesiąca dla psów z dyplomem psa użytkowego) i championów (dla psów z tytułem krajowego lub międzynarodowego championa) . Ponadto sędzia ma prawo do przyznania wniosku res. CAC dla psa z drugą lokatą w klasie pośredniej , otwartej , użytkowej i championów pod warunkiem otrzymania oceny doskonałej i jeśli w danej klasie został przyznany wniosek CAC . Istnieje możliwość wymiany 3 wniosków res. CAC na CAC – takiej zmiany można dokonać tylko raz , przy czym wymiany na "pełny" wniosek zastępujący wniosek CAC zdobyty na wystawie rangi międzynarodowej może być wymieniony tylko na podstawie 3 res. CAC uzyskanych na wystawach międzynarodowych .

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Młodzieżowego Championa Słowacji należy uzyskać na trzech wystawach (dwie rangi narodowej klubowej , specjalistycznej i jednej rangi międzynarodowej) lokatę pierwszą z oceną doskonałą i wnioskiem CAJC (wniosek na Młodzieżowego Championa) od dwóch różnych sędziów , nie określono limitu czasowego pomiędzy kolejnymi wnioskami . Aby pies/suka mógł ubiegać się o wniosek CAJC musi mieć ukończone 9 miesięcy . Na Słowacji wniosek CAJC przyznawany jest psom/sukom z klasy młodzieży (od 9 do 18 miesiąca) . Istnieje jednak możliwość zastąpienia jednego wniosku CAJC wnioskiem CAC zdobytym w klasie pośredniej , użytkowej , otwartej w wieku od 15 do 24 miesiąca , jednakże pozostałe dwa wnioski CAJC muszą być zdobyte w klasie młodzieży . Zdobyty wniosek CAC wykorzystany do otrzymania tytułu Młodzieżowego Championa nie może być powtórnie użyty do spełnienia warunku uzyskania championa Słowacji .

Aby zdobyć tytuł Grand Champion Słowacji pies/suka musi mieć ukończony championat Słowacji . Po zatwierdzeniu tytułu Champion Słowacji wymagane jest zdobycie trzech wniosków CAC w klasie championów , od minimum dwóch różnych sędziów , w tym minimum jednego na wystawie międzynarodowej . Tytuł Grand Champion Słowacji zostaje potwierdzony po przesłaniu oryginałów wniosków CAC , kart ocen a także kopii rodowodu oraz uzyskanego dyplomu Championa Słowacji .

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Słowacji Weteranów należy uzyskać na 3 wystawach w tym jednej międzynarodowej I lokaty oceny doskonałej w klasie weteranów od , co najmniej 2 różnych sędziów .

Wszystkie tytuły muszą zostać oficjalnie potwierdzone przez Zarząd Główny SKI.

SŁOWENIA

Kinoloska Zveza Slovenije
http://www.kinoloska-zveza.si

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Słowenii należy uzyskać na czterech wystawach (dwóch rangi klubowej , narodowej , specjalistycznej i dwóch rangi międzynarodowej) od różnych sędziów cztery wnioski CAC (certyfikat na krajowego championa) , ostatnie dwa wnioski CAC muszą zostać zdobyte na wystawach rangi międzynarodowej . Między pierwszym wnioskiem CAC , a ostatnim musi upłynąć 366 dni . Aby pies/suka mógł ubiegać się o wnioski CAC musi mieć skończone 15 miesięcy . Na Słowenii certyfikaty są przyznawane psom/sukom z klasy pośredniej (od 15 do 24 miesiąca) , otwartej (od 15 miesiąca) , użytkowej (od 15 miesiąca dla psów z dyplomem psa użytkowego) i championów (dla psów z tytułem krajowego lub międzynarodowego championa) .

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Młodzieżowego Championa Słowenii należy uzyskać na trzech wystawach rangi narodowej , klubowej , specjalistycznej , międzynarodowej lokatę pierwszą z oceną doskonałą i wnioskiem na championa młodzieży (MPL SLO) , jeden z wniosków musi zostać zdobyty na wystawie rangi międzynarodowej , od dwóch różnych sędziów , nie określono limitu czasowego pomiędzy kolejnymi wnioskami. Aby pies/suka mógł ubiegać się o wniosek (MPL SLO) musi mieć ukończone 9 miesięcy . Na Słowenii wniosek (MPL SLO) przyznawany jest psom/sukom z klasy młodzieży (od 9 do 18 miesiąca) . Istnieje jednak możliwość zastąpienia jednego wniosku (MPL SLO) wnioskiem CAC zdobytym w klasie pośredniej , użytkowej , otwartej w wieku od 15 do 24 miesiąca , jednakże pozostałe dwa wnioski CAJC muszą być zdobyte w klasie młodzieży. Zdobyty wniosek CAC wykorzystany do otrzymania tytułu Młodzieżowego Championa nie może być powtórnie użyty do spełnienia warunków do uzyskania Championatu Słowenii .

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Weteranów Słowenii należy uzyskać na trzech wystawach rangi narodowej , klubowej , specjalistycznej , międzynarodowej w kasie weteranów lub seniorów (od 8 lat) lokatę pierwszą z oceną doskonałą , jedna z ocen musi zostać zdobyta na wystawie rangi międzynarodowej.

Tytuły muszą zostać oficjalnie potwierdzone przez Zarząd Główny SLO.

STANY ZJEDNOCZONE

http://www.akc.org/

W USA przyznawane są punkty, które nominują do otrzymania tytułu AKC Champions of Record. Punkty przyznawane są na wystawach zatwierdzonych przez AKC. Kennel Club organizuje dwa podstawowe rodzaje wystaw. Pierwszy z nich to wystawy All Breed, w której uczestniczą psy wszystkich ras i współzawodniczą o tytuł Best In Show. Drugi rodzaj to wystawy specjalistyczne - Specialty Show, które są wystawami tylko dla jednej rasy.

Ilość przyznanych punktów na jednej wystawie zależy od ilości zgłoszonych i wystawionych psów/suk (psy zdyskwalifikowane lub nie wystawione nie są wliczane) w klasach regularnych w/g ustalonego na każdej wystawie schematu punktowego i jednorazowo maksymalna liczba przyznanych punktów może wynosić 5.

Ogólne zasady zdobycia tytułu to zgromadzenie 15 punktów przyznanych, od co najmniej trzech sędziów, w tym 6 punktów musi być wygrane, jako "major" (to zdobycie 3 lub większej ilości punktów w trakcie jednej wystawy), od dwóch sędziów - czyli pies/suka jednorazowo zdobywa co najmniej 3 punkty.

Klasy regularne organizowane na wystawach w USA to:

(psy są pokazywane w pierwszej kolejności, a potem suki):
Klasa Szczeniąt 6-12 miesięcy (Puppy Class), która może być jeszcze rozbita na podklasy:
Klasa Szczeniąt 6-9 miesięcy;

Klasa Szczeniąt 9-12 miesięcy;
Klasa w wieku 12-18 miesięcy , która może być jeszcze rozbita na podklasy:

Klasa w wieku 12-15 miesięcy;

Klasa w wieku 15-18 miesięcy.
Klasa Debiutantów (Novice) - (to klasa dla psów w wieku 6 miesięcy i więcej, które do dnia zakończenia terminu zgłoszeń nie zajęły ani razu żadnego z trzech pierwszych miejsc w klasach Debiutantów, w klasie psów wyhodowanych przez wystawców, w klasie psów amerykańskich, ani w klasie otwartej lub nie otrzymały jednego lub więcej punktów do swoich championatów);

Klasa Psów Wyhodowanych przez Wystawców (Bred by Exhibitor) - (powyżej 6 miesięcy, ale warunek: hodowca jest jednocześnie właścicielem i handlerem psa/suki);
Klasa Psów Amerykańskich (American Bred Dog) - (to klasa dla psów urodzonych w Stanach Zjednoczonych ze skojarzeń, które miały miejsce w Stanach Zjednoczonych. Te psy nie posiadają tytułu championa);
Klasa Otwarta (powyżej 6 miesięcy - w niektórych rasach istnieje rozgraniczenie jeszcze w/g umaszczenia);
Amateur-Owner Handler (powyżej 6 miesięcy, ale warunek: właściciel psa nie może być zarejestrowanym profesjonalnym handlerem i musi sam prezentować psa/sukę);
Winners (powyżej 6 miesięcy każdy pies/suka (łącznie z championami), które zdobyły I miejsce w kasie: Puppy, Twelve-to-Fifteen Month, Fifteen-to- Eighteen Month, Twelve-to-Eighteen Month, Novice, Amateur Owner-Handler, Bred-by- Exhibitor, American-bred lub Open Classes). Klasa ta organizowana jest tylko na wystawach, na których jednocześnie jest organizowana klasa Open i Amateur Owner-Handler;

Best Of Breed/or Variety (klasa dla championów).

W każdej klasie (oprócz Best Of Breed/or Variety) sędzia wybiera psy/suki przyznając lokaty od 1 do 4. Zwierzęta z lokatą 1 wchodzą na ring ponownie i są porównywane, a sędzia wybiera spośród nich zwycięzcę (Winners Male i Winners Female), którym jednocześnie przyznaje oszacowane wcześniej punkty. Po wyborze Winners Male i analogicznie Winners Female na ring wchodzi pies/suka z 2 lokatą z tej samej klasy, z której pochodził/a Winners Male/Winners Female i sędzia wybiera psa/sukę res. Winners Male/res. Winners Female. Res. Winners Male/res. Winners Female wybierany jest na wypadek, gdyby Winners Male/Winners Female nie mógł otrzymać punktów, bo np.: okazał się zbyt młody, by współzawodniczyć (mniej niż 6 miesięcy) lub był psem spoza Stanów Zjednoczonych, dla którego dokumentacja nie została na czas skompletowana. Punkty mogą zostać odebrane również z innych powodów. Jeśli tak się stanie punkty przechodzą na res. Winners Male/res. Winners Female.

Wybór Zwycięzcy Rasy (Best of Breed) następuje po wyborze Winners Female. Na ring wchodzą wszystkie zgłoszone na wystawę championy z klasy Best Of Breed/or Variety, a następnie Winners Male i Winners Female. Wszystkie te psy/suki rywalizują o Zwycięstwo Rasy (Best of Breed). Sędzia może wybrać Zwycięzcę Rasy spośród wszystkich championów włączając w to Winners Male i Winners Female. Sędzia przyznaje również tytuł Najlepszego Przeciwnej Płci (Best Opposite Sex) i Najlepszego Zwycięzcy (Best of Winners). Najlepszym Przeciwnej Płci może zostać pies/suka o płci przeciwnej do Zwycięzcy Rasy, co oznacza, np. że jeśli Zwycięzcą Rasy została suka to tytuł Najlepszego Przeciwnej Płci musi otrzymać pies. Najlepszym Zwycięzcą (Best Winners) zostaje pies/suka, którego sędzia wybierze tego dnia tylko spośród Winners Male i Winners Female. Najlepszy Zwycięzca może w ten sposób otrzymać dodatkowe punkty. Jeśli więc podczas wystawy "majora" zdobył reprezentant męskiej płci, ale jednocześnie to suka zostaje Najlepszym Zwycięzcą - ona również zdobywa "majora", ponieważ pokonała psa, który sam wcześniej wygrał z wystarczającą ilością psów na drodze do swojego "majora". Liczba punktów możliwych do zdobycia podczas wystawy w ramach zwierząt jednej płci uzależniona jest od ilości zwierząt danej płci zgłoszonych na wystawę. Może się tak zdarzyć, że liczba zgłoszonych samców pozwoli przyznać punkty dla psów, ale nie będzie ich dla suk (za mało zgłoszonych i/lub wystawionych). Wtedy jednak suki ciągle mogą je zdobyć zwyciężając w porównaniu o Best Winners z psem. Zwycięzca tytułu Best of Breed ma prawo ubiegania się o tytuł Best of Group (7 grup: Sporting, Hound, Working (Black Terriers), Terrier, Toy, Non-Sporting and Herding), a zwycięzca BOG o tytuł Best In Show.

Na wystawie specjalistycznej oprócz wszystkich klas znanych z wystaw All Breed pojawiają się dodatkowe klasy. Ilość i rodzaj dodatkowych klas zależy od rasy. Najważniejsze klasy specyficzne dla wystawy Specjalistycznej to Sweepstakes (Klasy Sweepstakes przeznaczone są dla szczeniąt i weteranów). Klasy te dzielone są w następujący sposób:

Sweepstakes - Szczenięta:
Szczenięta 6-9 miesięcy;
Szczenięta 9-12 miesięcy;
Szczenięta 12-15 miesięcy;
Szczenięta 15-18 miesięcy;
Te klasy są rozgrywane dokładnie tak jak ma to miejsce w zwykłych klasach. Po sędziowaniu klas ich zwycięzcy (pies i suka) rywalizują o tytuł Zwycięzcy Klasy (Best In Class). Po tym, jak wybrani zostaną Zwycięzcy Klas Szczeniąt 6-9, 9-12, 12-15 i 15-18, na ring wchodzą Zwycięzcy Klas 6-9 i 9-12 i rywalizują o tytuł Najlepszego Młodszego Szczenięcia (Best Junior Puppy). Następnie spośród Zwycięzców Klas 12-15 i 15-18 zostaje wybrane Najlepsze Starsze Szczenię (Best Senior Puppy). Zaraz po tym na ring ponownie wchodzą Najlepsze Młodsze i Starsze Szczenię i rywalizują o tytuł Grand Sweeepstakes Winner.

Sweepstakes - Weterani:
Sa to psy, które ukończyły 8 lat. One również rywalizują o Sweepstakes. Ocena przebiega w/g dokładnie tego samego schematu, jak u szczeniąt, jednak rozgrywane są jedynie 3 klasy:

Weterani 8-10 lat;
Weterani 10-12 lat;
Weterani ponad 12 lat.
Po zakończeniu sędziowania w klasach zwycięskie psy/suki mogą rywalizować o miano Najlepszego Weterana (Best Veteran) danej płci, a następnie o Grand Sweeepstakes Veterans Winner.

Inne klasy, które mogą na takiej wystawie być zorganizowane:
Veterans (8 lat lub starsze, psy mogą być kastratami, a suki mogą być wysterylizowane);
Brace (2 psy tej samej rasy, stanowiące własność jednego wystawcy i prezentowane jako para);

Team (odpowiednik grupy hodowlanej, w której skład wchodzą co najmniej 4 psy);
Exhibition Only (dla psów, które będą pokazywane tylko w klasach dodatkowych "non-regular");
Stud Dog and Get (reproduktor i jego dwóch potomków);
Brood Bitch and Progeny (suka hodowlana z dwoma potomkami);
Klasa Veterans i Puppies to nie to samo co klasa Sweepstakes Veterans i Puppies Sweepstakes . To dwie całkiem oddzielne klasy, jednak mogą w nich rywalizować te same psy. Zgłaszając psa do zwykłej klasy musisz zgłosić go także do odpowiednika klasy Sweepstakes. Wymaga to uiszczenia dwóch osobnych opłat.

Uwaga na wystawach w USA psy z tytułem Championa poza wyznaczonymi klasami są zgłaszane, do konkurencji Best of Breed Competition klasa ta ma w sumie znaczenie honorowe, bowiem wszystkie zgłoszone championy wychodzą do porównania o tytuł Best Of Breed wraz ze zwycięzcami Winners Male i Winners Female. W drodze porównania konkurują o tytuły: Best of Breed (Zwycięzca Rasy) i Best of Opposite Sex (Najlepszy z Płci Przeciwnej).

Aby otrzymać tytuł Grand Champion trzeba posiadać wcześniej zatwierdzony tytuł AKC Champions of Record. Punkty dla tego tytułu są naliczane dopiero po zatwierdzeniu ww. tytułu w/g określonego schematu (system naliczanych punktów w roku 2010 dla każdej z ras w danym Stanie znajduje się TUTAJ). Wyjaśnienie schematu odnośnie punktów do Grand Championatu znajduje się TUTAJ. Pies/suka musi zgromadzić minimum 25 punktów, w tym co najmniej 3 "major" od trzech różnych sędziów (co najmniej 3 punkty zdobyte na pojedynczej wystawie) i jeden punkt lub więcej przyznane od czwartego sędziego oraz musi co najmniej na trzech wystawach pokonać innego psa/sukę z tytułem AKC Champions of Record. Punkty są przyznawane psom/sukom zgłoszonym do klasy Best Of Breed/or Variety (klasa dla championów). Sędzia może przyznać punkty zdobywcom tytułów:

Best of Breed – BOB
Best of Opposite Sex – BOS
Select Dog – SD
Select Bitch – SB.

Skróty tytułów:
W (Winner) – Zwycięzca;
R (Reserve) – Rezerwowy;
BW (Best of Winners) – Najlepszy Zwycięzca;
OS (Best Opposite Sex) - Najlepszy Przeciwnej Płci;
BB (Best of Breed) – Zwycięzca Rasy;
G1, G2, G3, G4 (Group) – Najlepszy w Grupie + lokata;

BIS - Best In Show;

SEL - wyselekcjonowany pies/suka zdobywca punktów do tytułu Grand Champion;

OSX - wyselekcjonowany pies/suka Płci Przeciwnej nie kwalifikujący się do otrzymania punktów na Grand Championa;

BX - Zwycięzca Rasy nie kwalifikujący się do otrzymania punktów na Grand Championa;

A - nieobecny;

DISQ - dyskwalifikacja.
Na wystawie specjalistycznej oraz niektórych bardzo dużych wystawach mogą zostać wręczone Award of Merit (Nagroda Jakościowa). Takie psy/suki będą miały wpis AOM albo AM obok swojego imienia. Ta nagroda jest przyznawana psu/suce, którego/ą sędzia uzna za psa/sukę bardzo dobrej jakości, bardzo dobrego przedstawiciela rasy, który/a jednak nie został/a tego dnia Zwycięzcą Rasy.

SZWAJCARIA
http://www.hundeweb.org

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Szwajcarii należy uzyskać na czterech wystawach (dwóch rangi międzynarodowej i dwóch dowolnej rangi wystawie organizowanej przez SKG) od trzech różnych sędziów 4 wnioski CAC (certyfikat na krajowego championa) , między pierwszym wnioskiem , a ostatnim musi upłynąć co najmniej 366 dni . Aby pies/suka mógł ubiegać się o wnioski CAC musi mieć skończone 15 miesięcy . W Szwajcarii certyfikaty są przyznawane psom/sukom z klasy pośredniej (od 15 do 24 miesiąca) , otwartej (od 15 miesiąca) użytkowej (od 15 miesiąca nie dotyczy Czarnego Teriera) i championów (dla psów z tytułem krajowego lub międzynarodowego championa) . Uwaga należy sprawdzić , czy klub rasy nie narzucił dodatkowych wymogów do uzyskania tytułu championa .

Aby spełnić warunki do uzyskania tytułu Młodzieżowego Championa Szwajcarii należy uzyskać na trzech wystawach w tym jednej międzynarodowej lokatę pierwszą z oceną doskonałą i wnioskiem na championa młodzieży (Jgd CAC) od dwóch różnych sędziów , nie określono limitu czasowego , pomiędzy kolejnymi wnioskami. Aby pies/suka mógł ubiegać się o wniosek (Jgd CAC) musi mieć ukończone 9 miesięcy , wniosek przyznawany jest psom/sukom z klasy młodzieży (od 9 do 18 miesiąca) . Uwaga należy sprawdzić , czy klub rasy nie narzucił dodatkowych wymogów do uzyskania tytułu championa .

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Weteranów Szwajcarii należy uzyskać na trzech wystawach trzy wnioski CAC (w tym przynajmniej 1 na wystawie międzynarodowej) w klasie weteranów , od 2 różnych sędziów . Uwaga należy sprawdzić , czy klub rasy nie narzucił dodatkowych wymogów do uzyskania tytułu championa .

Tytuły muszą zostać oficjalnie potwierdzone przez Zarząd Główny SKG .

Uwaga: zgodnie z prawem obowiązującym w tym kraju psy z kopiowanymi ogonami nie mogą być prezentowane na wystawach organizowanych w Szwajcarii .

SZWECJA

Svenska Kennelklubben
http://www.skk.se

Zgodnie z zasadami obowiązującymi w Szwecji , aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Szwecji Czarne Teriery muszą posiadać wyszkolenie IPO lub Schutshund-1 , a następnie zdobyć 3 wnioski CAC przy czym ostatni wniosek CAC musi być zdobyty , gdy pies/suka ukończy 24 miesiące . W Szwecji certyfikaty CAC są przyznawane jeden na płeć dla NDSwR i NDPwR z porównania zwycięzców klas: młodzieży (od 9 do 15 miesiąca) pośredniej (od 15 do 24 miesiąca) , otwartej (od 15 miesiąca z wyłączeniem psów z tytułem Champion Szwecji) użytkowej (od 15 miesiąca) , weteranów (od 8 lat) - zwycięzcy klasy championów nie przyznaje się z porównania wniosków CAC .

Jest jeszcze drugi wariant dla psów/suk z jakiegokolwiek kraju FCI posiadającego tytuł championa własnego kraju wystarczy zdobycie 1 wniosku CAC na jakiejkolwiek wystawie organizowanej w Szwecji pod warunkiem ukończenia przez psa/sukę 24 miesięcy i posiadającego ww. wyszkolenie .

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Nordic: należy zgromadzić 3 championaty spośród 4 krajów: Danii , Szwecji , Norwegii i Finlandii .

Tytuł musi być oficjalnie potwierdzony przez Zarząd Główny SKK .

Uwaga: zgodnie z prawem obowiązującym w Szwecji obowiązują dodatkowe przepisy wwozowe dla psów/suk z Unii Europejskiej .

UKRAINA
Ukrainian Kennel Union
http://uku.com.ua/

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Ukrainy należy:

- uzyskać 6 wniosków CAC na narodowych wystawach organizowanych przez KSU rangi CAC w odstępie czasu 1 rok i 1 dzień od co najmniej 5 różnych sędziów ;

- uzyskać 4 wnioski CAC: 3 wnioski CAC zdobyte na narodowych wystawach organizowanych przez KSU rangi CAC , plus 1 wniosek CAC z wystawy rangi międzynarodowej w odstępie czasu nie mniej , niż 6 miesięcy od 4 różnych sędziów ;

- uzyskać 3 wnioski CAC: 2 wnioski CAC z organizowanych podwójnych wystaw rangi międzynarodowej w jakichkolwiek miastach Ukrainy plus 1 wniosek CAC z wystawy międzynarodowej organizowanej w Kijowie ;

- uzyskać 2 wnioski CAC z podwójnej wystawy międzynarodowej organizowanej w Kijowie ;

- uzyskać 2 wnioski CAC z wystawy rangi międzynarodowej (tylko dla ras z użytkowych z odpowiednim dyplomem)

- na wystawach rangi "Narodowy Championat" - Najlepszy Pies i suka w Rasie otrzymują również tytuł Championa Ukrainy ;

- 2 wnioski CAC zdobyte na podwójnych wystawach międzynarodowych organizowanych na terytorium Ukrainy plus tytuł Championa wystawowego własnego kraju ;

- 1 wniosek CAC zdobyty na jakiejkolwiek wystawie organizowanej na Ukrainie plus tytuł championa wystawowego dla psów/suk pochodzących z krajów , z którymi Ukraina ma podpisaną umowę o wzajemności przyznawania championatu po jednym wniosku (kraje współpracujące: Białoruś , Bułgaria , Cypr , Litwa , Łotwa , Mołdawia , Rosja , Rumunia , Serbia , Finlandia , Czarnogóra , Estonia).

Na Ukrainie wniosek CAC jest przyznawany w następujący sposób:

w klasie pośredniej (od 15 miesięcy do 24 miesiąca) , w klasie otwartej (od 15 miesięcy do 8 lat) , użytkowej (od 15 miesięcy z odpowiednim certyfikatem nie dotyczy Czarnego Teriera na wystawach rangi międzynarodowej) , w klasie championów (od 15 miesięcy do 8 lat) . Przyznawany jest również wniosek res. CAC dla psa/suki z II lokatą i oceną doskonałą w klasie pośredniej (od 15 miesięcy do 24 miesięcy) , otwartej (od 15 miesięcy do 8 lat) , użytkowej (od 15 miesięcy z odpowiednim certyfikatem nie dotyczy Czarnego Teriera na wystawach rangi międzynarodowej) i w klasie championów (od 15 miesięcy do 8 lat) .

Aby otrzymać tytuł Grand Championa Ukrainy należy spełnić jeden z warunków obowiązujących dla tytułu Championa Ukrainy plus posiadać tytuł Champion Ukrainy (tytuł ten nadawany jest do trzech razy po spełnieniu ww. warunków) .

Tytuł Super Grand Champion Ukrainy jest przyznawany psom/sukom , które po raz czwarty spełnią warunki do uzyskania tytułu Grand Championa Ukrainy .

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Młodzieżowego Championa Ukrainy:

- 3 wnioski JCAC uzyskane na jednej z wystaw organizowanych przez KSU z klasy młodzieży (od 9 miesiąca do 18 miesiąca) ;

- 2 wnioski JCAC uzyskane na podwójnej wystawie międzynarodowej organizowanej w Kijowie ;

- na wystawach rangi "Narodowy Championat" - Najlepszy w Rasie Junior Suka i Pies otrzymują również tytuł Championa Młodzieży Ukrainy ;

- 2 wnioski JCAC zdobyte na podwójnych wystawach międzynarodowych organizowanych na terytorium Ukrainy plus tytuł Młodzieżowego Championa wystawowego własnego kraju ;

- 1 wniosek JCAC zdobyty na jakiejkolwiek wystawie organizowanej na Ukrainie plus tytuł młodzieżowego championa wystawowego dla psów/suk pochodzących z krajów , z którymi Ukraina ma podpisaną umowę o wzajemności przyznawania championatu po jednym wniosku (kraje współpracujące: Białoruś , Bułgaria , Cypr , Litwa , Łotwa , Mołdawia , Rosja , Rumunia , Serbia , Finlandia , Czarnogóra , Estonia).

Tytuły muszą zostać oficjalnie potwierdzone przez Zarząd Główny KSU.

URUGWAJ

Federación Canina de Venezuela
http://www.fcv.org.ve


Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Urugwaju należy uzyskać na pięciu wystawach , od różnych sędziów , pięć wniosków CAC (certyfikat na krajowego championa) z oficjalnych wystaw dla ras , w których średni udział w poprzedzającym roku wystawy wynosił 5 % w głównych wystawach . W rasach , które nie osiągnęły tego progu wymagane jest 7 wniosków CAC . Ostatni wniosek CAC powinien być zdobyty na jednej z wystaw organizowanej przez KCU rangi generalnej i w rasach , w których jest organizowana wystawa klubowa , powinien jeden CAC pochodzić z tej właśnie wystawy . Wniosek z wystawy klubowej będzie uznawany do championatu , jeśli dany klub organizuje , co najmniej 6 wystaw w roku w regularnych odstępach .

Wniosek CAC przyznawany jest jeden na płeć , z porównania zwycięzców z klas: pośredniej , otwartej i użytkowej - jeśli na danej wystawie będzie zgromadzonych mniej , niż 15 egzemplarzy danej rasy , jeśli powyżej 15 egzemplarzy mogą być przyznane 2 wnioski CAC na płeć . Jeśli wg sędziego pies z lokaty I nie zasługuje na wniosek CAC automatycznie musi zostać sklasyfikowany z oceną bdb .

Tytuł Grand Championa Urugwaju może uzyskać pies posiadający zatwierdzony tytuł Championa Urugwaju , który zgromadzi łącznie 30 punktów w rasach , w których średni udział w poprzedzającym roku wystawy wynosił 5 % w głównych wystawach . W rasach , które nie osiągnęły tego progu wymagane jest 40 punktów . W każdym przypadku będą brane pod uwagę trzy certyfikaty z 5 punktami z oficjalnych wystaw od różnych sędziów . Także pies będzie musiał zdobyć co najmniej jeden tytuł Zwycięzca Rasy .

Zasady przyznawania punktów po 5 po 3 i po 1:

-Najlepszy w Rasie Pies - wyłoniony z porównania zwycięzcy klasy (pośredniej , otwartej i użytkowej) , który otrzymał CAC z psem zwycięskim z klasy championów otrzymuje 5 punktów ;

- Najlepsza w Rasie suka – wyłoniona z porównania zwycięzcy klasy (pośredniej , otwartej i użytkowej) , która otrzymała CAC z suką zwycięską z klasy championów otrzymuje 5 punktów ;

- Zwycięzca Rasy – wyłoniony z porównania Najlepszego Psa i Najlepszej Suki w Rasie z Najlepszym Psem i Suką Weteranem i Zwycięzcą Młodzieży Psem i Suką otrzymuje 5 punktów .

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Młodzieżowego Championa Urugwaju należy uzyskać na trzech oficjalnych wystawach CJCU lokatę I z oceną doskonałą z klasy młodzieży od różnych sędziów .

WĘGRY
Magyar Ebtenyésztök Orszagos Egyesülete
http://www.kennelclub.hu/

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Węgier należy uzyskać na czterech wystawach (w tym dwie rangi międzynarodowej lub klubowej) od trzech różnych sędziów cztery wnioski CAC (certyfikat na krajowego championa) , między pierwszym wnioskiem , a ostatnim musi upłynąć co najmniej 1 rok i 1 dzień . Aby pies/suka mógł ubiegać się o wnioski CAC musi mieć skończone 15 miesięcy . Na Węgrzech certyfikaty są przyznawane psom /sukom z klasy pośredniej (od 15 do 24 miesiąca) , otwartej (od 15 miesiąca) , użytkowej (od 15 miesiąca - nie dotyczy Czarnego Teriera) i championów ( od 15 miesiąca) .
Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Młodzieżowego Championa Węgier należy uzyskać na trzech wystawach (dwie rangi krajowej i jedna rangi międzynarodowej lub klubowej) tytuły "HPJ" (wniosek na Młodzieżowego Championa) od dwóch różnych sędziów , nie określono limitu czasowego pomiędzy kolejnymi wnioskami . Aby pies/suka mógł ubiegać się o wniosek HPJ musi mieć ukończone 9 miesięcy . Na Węgrzech wniosek HPJ przyznawany jest psom/sukom z klasy młodzieży (od 9 do 18 miesiąca) .
Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Grand Championa Węgier należy posiadać zatwierdzony tytuł championa Węgier i uzyskać cztery zwycięstwa w klasie championów , w tym jedno zwycięstwo rasy , ze wszystkich wystaw organizowanych pod patronatem MEOE .

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Weteranów Węgier należy zdobyć trzy wnioski CAC w tym jeden z wystawy rangi międzynarodowej lub klubowej od 2 sędziów w klasie weteranów .
Wszystkie tytuły muszą zostać oficjalnie potwierdzone przez Zarząd Główny MEOE .

WŁOCHY

Ente Nazionale della Cinofilia Italiana
http://www.enci.it

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Championa Włoch należy uzyskać na 6 wystawach (w tym dwa zdobyte na wystawach rangi międzynarodowej i dwa zdobyte na wystawach rangi specjalistycznej/klubowej) od 5 różnych sędziów 6 wniosków CAC (certyfikat na krajowego championa). Wniosek CAC jest przyznawany jeden na płeć z porównania zwycięzców z oceną doskonałą i I lokatą z klasy pośredniej (od 15 miesiąca do 24 miesiąca) i otwartej (od 15 miesiąca do 8 lat) - nie określono limitu czasowego. Przyznawany jest również wniosek res. CAC dla kolejnego zwierzęcia z porównania 2 psa/suki z oceną doskonałą z klasy, z której pochodził zdobywca wniosku CAC plus zwycięzca z klasy, który w pierwszym porównaniu wniosku nie otrzymał. Jednocześnie przed zatwierdzeniem tytułu są pobierane do badań próbki DNA potwierdzające tożsamość danego zwierzęcia.

Aby spełnić warunki do otrzymania tytułu Giovane Promessa ENCI (odpowiednik championatu dla młodzieży) należy zgromadzić 30 punktów z wystaw organizowanych na terenie Włoch. Punkty są przyznawane w/g poniższego schematu. Punkty muszą być zgromadzone z wystaw z klasy młodzieży w przedziale wiekowym od 9 do 18 miesięcy.
lokata 1 ocena doskonała na wystawie międzynarodowej = 5 pkt.
lokata 1 ocena doskonała na wystawie krajowej/narodowej = 3 pkt.
lokata 1 ocena doskonała na wystawie specjalistycznej = 3 pkt.\

We Włoszech przyznawane są jeszcze inne tytuły, ale ograniczyliśmy się do tych, które są najbardziej prawdopodobne do zdobycia przez psy spoza Włoch.

NORDIC CHAMPION

Niektóre kraje przynależące do Europy Północnej (Dania , Finlandia , Islandia , Norwegia i Szwecja) na mocy wspólnego porozumienia po zdobyciu 3 championatów z ww. krajów przyznają tytuł Nordic Champion . Tytuł musi być potwierdzony w jednym z ww. krajów .

BALTIC CHAMPION

Trzy kraje przynależące do Europy Północnej i leżące nad Bałtykiem (Litwa , Łotwa i Estonia) na mocy wspólnego porozumienia po zdobyciu 3 championatów z ww. krajów przyznają tytuł Baltic Champion , a dla młodzieży odpowiednio po zgromadzeniu championatów młodzieżowych z ww. krajów tytułu Junior Champion of Baltic . Tytuł musi być potwierdzony w jednym z ww. krajów .

INTERCHAMPION FCI

Secrétariat Général de la FCI
BELGIQUE
http://www.fci.be
E-mail : info@fci.be

A. PSY RAS NIEPODLEGAJĄCYCH PRÓBOM PRACY
Aby otrzymać tytuł Międzynarodowego Championa Piękności , psy tych ras muszą uzyskać:
- cztery certyfikaty na Międzynarodowego Championa Piękności (CACIB) w trzech różnych krajach , od trzech różnych sędziów , w minimalnym odstępie 1 rok i 1 dzień .
B. PSY RAS PODLEGAJĄCYCH PRÓBOM PRACY
Aby otrzymać tytuł Międzynarodowego Championa Piękności , psy tych ras muszą uzyskać:
- w dwóch różnych krajach , od dwóch różnych sędziów dwa certyfikaty na Międzynarodowego Championa Piękności (CACIB) , w minimalnym odstępie 1 rok i 1 dzień ;
- co najmniej trzecią lokatę lub ocenę „dobrą” podczas konkursów , na których przyznawany jest wniosek na Championat Pracy Krajowy (CPC) . Jeśli próby oceniane są za pomocą punktów, nie bierze się pod uwagę oceny , a pies musi uzyskać co najmniej 75% możliwych do uzyskania punktów .
Wyjątki:
- foksteriery: podczas prób ocenianych metodą punktacji pies musi uzyskać w próbach norowania co najmniej 60 % możliwych do uzyskania punktów ;
- psy użytkowe: patrz Regulamin Międzynarodowy dla Psów Użytkowych .
ZASADY WSPÓLNE DLA GRUP A i B.
O CACIB mogą ubiegać się na wystawach międzynarodowych FCI psy wszystkich ras startujące w następujących klasach: championów , użytkowej , otwartej i pośredniej . Może on być przyznany najpiękniejszemu z psów i suk ze wszystkich tych klas w każdej rasie pod warunkiem , że rzeczywiście na to zasługują . Kiedy w danej rasie występuje wiele odmian różniących się między sobą masą ciała , okrywą włosową , umaszczeniem itp., Zgromadzenie Generalne FCI decyduje , czy w rasie tej przyznawany będzie jeden CACIB dla wszystkich odmian łącznie , czy kilka CACIB-ów . Ewentualne sprzeciwy lub wątpliwości Komitet FCI rozstrzyga po konsultacji z krajem pochodzenia rasy i Komisją Standardów .
Obowiązuje zasada , że pies (suka) uzyskujący CACIB na wystawie otrzymuje automatycznie CWC (na wystawach w Polsce) .

CACIB rezerwowy (res. CACIB) może zostać przyznany i przekształcony w CACIB na wniosek właściciela psa , który otrzymał res. CACIB lub na wniosek krajowej organizacji kynologicznej , której jest on członkiem , o ile spełnione zostaną następujące warunki:
1. CACIB został przyznany psu , który jest już Międzynarodowym Championem Piękności (tytuł potwierdzony przez FCI) ;
2. CACIB został przyznany psu , który nie posiada pełnego , trzypokoleniowego rodowodu uznanego przez FCI ;
3. CACIB został przyznany psu zbyt młodemu (zgłoszenie do niewłaściwej klasy) , aby mógł pretendować do tego tytułu ;
4. CACIB został przyznany psu , który w dniu wystawy spełniał warunki do uzyskania tytułu Międzynarodowego Championa Piękności (odpowiednie terminy i ilość przyznanych CACIB-ów) . Oznacza to , iż dla ras nie podlegających próbom pracy pies uzyskał 4 CACIB-y od 3 różnych sędziów w 3 różnych krajach , w minimalnym odstępie 1 rok i 1 dzień , a w przypadku ras poddawanych próbom pracy (użytkowych i myśliwskich) 2 CACIB-y od dwóch różnych sędziów w 2 różnych krajach i minimalnym odstępie czasu 1 rok i 1 dzień .
Podania o Międzynarodowy Championat Piękności należy kierować do FCI za pośrednictwem krajowej organizacji kynologicznej (w Polsce za pośrednictwem Zarządu Głównego ZKwP) .


Podstawowe informacje i skróty

Tytuły

CACIB, Res. CACIB - certyfikat na Międzynarodowego Championa Piękności może być przyznany - w drodze tzw. "porównania" jednemu psu i jednej suce (w danej rasie), które otrzymały ocenę doskonałą z lokatą l w klasie pośredniej, otwartej, użytkowej i championów. Wniosek Res. CACIB liczy się tylko gdy CACIBa otrzymał pies/suka który/a jest już Międzynarodowym Championem (Int.Ch.)

CWC - na każdej z wystaw kynologicznych w kraju sędziemu przysługuje prawo przyznania certyfikatu na wystawowego championa zwanego w skrócie CWC (za granicą CAC - certyfikat au championat). CWC może otrzymać pies/suka, które ukończyły 15 miesięcy i uzyskały ocenę doskonałą z lokatą pierwszą w klasie pośredniej, otwartej lub championów bez względu na ilość konkurentów.

Zwycięzca Młodzieży (JCAC) - tytuł ten może otrzymać na każdej wystawie (nie dotyczy wystaw championów) i w każdej rasie pies/suka, który w klasie młodzieży uzyska ocenę doskonałą z lokatą pierwszą.

Najlepszy Junior (Best Junior) – tytuł ten otrzymuje pies/suka z porównania Zwycięzców Młodzieży. Jest to nominacja na finał Najpiękniejszy Junior (BIS Junior).

Najlepszy Pies / Suka w Rasie (BOS) - o tytuł ten mogą się ubiegać psy / suki w każdej rasie z oceną doskonałą i lokatą l z klasy pośredniej, otwartej, użytkowej i championów, konkurujące ze sobą w tzw. "porównaniu".

Zwycięzca Rasy (BOB) - o tytuł ten konkurują pies i suka, które na danej wystawie zdobyły tytuł "Najlepszy Pies / Suka w Rasie" oraz tytuł "Zwycięzca Młodzieży".

Zwycięzca Grupy (BOG) - o tytuł ten konkurują psy i suki, które na danej wystawie zdobyły tytuł "Zwycięzca Rasy" oraz należą do tej samej grupy ras (wg. Podziału FCI).

Najpiękniejszy Pies Wystawy (BIS) - o tytuł ten konkurują Zwycięzcy Grup.

W skrótach:

IntCH. - Międzynarodowy Champion

Ch. - Champion

Ch.Mł. - Champion Młodzieżowy

CAC/CWC - Certyfikat na Championa Wystawowego

CACIB - Certyfikat na Międzynarodowego Championa

PKR/KW - Polska Księga Rodowodowa / Księga Wstępna

Klasy wystawowe

Klasa szczeniąt (Puppy ) 6-9 miesięcy

Klasa młodzieży (Junior) 9-18 miesięcy

Klasa pośrednia (Intermediate) 15 - 24 miesiące

Klasa otwarta (Open) od 15 miesięcy

Klasa użytkowa (Utility ) od 15 miesięcy z certyfikatem użytkowości

Klasa championów (Champion) dla psów posiadających tytuł międzynarodowego lub krajowego championa

Klasa honorowa (Veteran) od 8 lat wzwyż

Medale otrzymują psy, które zajmują trzy pierwsze lokaty w klasie z oceną doskonałą

Doskonała I medal złoty

Doskonała II medal srebrny

Doskonała III medal brązowy

Dyplomy otrzymują psy z wyjątkiem uzyskujących ocenę dostateczną.

Lokaty w każdej klasie otrzymują tylko 4 najlepsze psy. Dalsze uzyskują oceny bez lokat

Oceny psa

ocena doskonała (kolor niebieski)

ocena bardzo dobra (kolor czerwony)

ocena dobra (kolor zielony)

ocena dostateczna

dyskwalifikująca

nie do oceny

Oceny psa w klasie szczeniąt

wybitnie obiecujący (kolor żółty)

obiecujący (kolor biały)

mało obiecujący


Uwagi obsługi forum:
udało mi się skopiować na forum treść z pierwszego linka na dwa razy ;)
dragonh3art

 
 
    
Wyświetl posty z:  
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dodaj temat do:   Temat dla Wykop  Temat dla Facebook  Temat dla Wyczaj.to Temat dla Gwar  Temat dla Delicious  Temat dla Digg  Temat dla Furl  Temat dla Google  Temat dla Kciuk  Temat dla Reddit  Temat dla Simpy  Temat dla Slashdot  Temat dla Technorati  Temat dla YahooMyWeb  Temat dla Nasza Klasa Temat dla Blip  Temat dla MySpace  Temat dla Twitter  Temat dla Flaker  Temat dla Grono.net  Temat dla Gadu-Gadu Live  Temat dla Status GG  Temat dla Poleć  Temat dla Forumowisko 
Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odp. Ostatni post
Brak nowych postów Zasady przyznawania tytułów: Mł.Ch.Pl...
dragonh3art Przepisy i regulaminy 0 Sro Wrz 12, 2007 03:05
dragonh3art
Brak nowych postów Zasady przewozu psa do Anglii i Irlandii
dragonh3art Wyjazdy i podróże z bulterierem 0 Wto Lut 19, 2008 11:04
dragonh3art



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group. Wdrożenie, projekt i realizacja PCserwis ®

[ Twoje IP to: 3.233.219.103, używasz: CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/) ]
Forum w wersji Lo-Fi dla PDA/GSM
bulterier, bullterrier, bull terrier bulterier miniaturowy, miniature bull terrier
audi forum, hodowle bulterierów, bulterier adopcje
Mapa Bulterier - Forum o rasie | Działy | Kategorie | Spis treści | Baza bulterierów
bulterier forum kynologiczne