Polish English Belarusian Bulgarian Czech French German Russian Romanian Slovak Ukrainian Hungarian
Bulterier - forum o rasie   Bulterier - forum o rasie

bulterier, bullterrier, bull terrier
Poprzedni temat «» Następny temat
Wizerunek rasy w oczach społeczeństwa
Autor Wiadomość
^Buteo
Moderator

Piwa: 483/252

Gwynsel CYMRU FACH at...
bulterier standardowy pies

Wysłany: Czw Mar 13, 2008 20:05

Nie wiem czy to dobre miejsce czy zle ale chce troche napisac ogolnie o postrzeganiu rasy przez zwyklych zjadaczy chleba.Takich normalnych ludkow spotykanych na ulicach.Przyznaje ze to po lekturze smutnej histori Niutka.
Mysle ze nikomu tu nie trzeba uswiadamiac jakie jest ogolne podejscie do bulli.Na szczescie,dzieki min forom pomalu,bardzo pomalu to nastawienie sie zmienia.Do tego oczywiscie dochodzi coraz wieksza popularnosc rasy,wieksza ilosc wystaw i pewnie kilka innych przyczyn.Ci ktorzy nie pamietaja naszych bulli sprzed 15-20 lat przypomne ze bardzo wiele z nich bylo niezwykle,powiem delikatnie,temperamentnych.Naprawde bull w kolczatce na wystawie nikogo nie dziwil.Mam tu na mysli "odjazd" na psy.Ale dzieki swiadomej pracy hodowcow,doboru psow-suk do krycia,dzis mamy takie poglowie jakie mamy.Wiele psow moze biegac razem,machaja przyjaznie ogonami,sa wesole i najczesciej przewidywalne.
Wiec o co chodzi?A no o to ze Niutki czy Czipsy beda sie zdarzac,oby jak najrzadziej ale beda.Naswietlanie,nadawanie rozglosu naprawde nie sluzy rasie.Oczywiscie nie wolno zamiatac tematu pod dywan i udawac ze go nie ma.Trzeba jedank pamietac ze kazdy taki przypadek to lyzka dziegciu.Moze trzeba sie zastanowic,jeszcze raz,bo gdzies juz o tyn pisalem,ze jesli ktos sie zaangazuje w sprawe wyciagniecia psa ze schronu to zanim sprawa trafi na forum czyli publicznej wiadomosci,moze trzab najpierw pojechac z nim gdzies,gdzie ktos naprawde kumaty w kwestii zachowan oceni tego psa?Wiem ze to trudne,wiem ze trzeba ratowac te psy ale czasem wychodzi na to ze mozna zrobic niedzwiedzia przysluge.Ludziom i psom.
I jeszcze jedno,nie jest to zadna wycieczka.Po prostu mam obawy ze mimo lat pracy wielu ludzi zwiazanych z rasa,kiedys przyjdzie czas na nasze bullki zeby dopisac je do jakiejs listy.A wtedy wszystko co trafi do schronu juz z niego nie wyjdzie :-/

^KG
Moderator

Piwa: 128/25

Wysłany: Czw Mar 13, 2008 20:14

Piotrze i tu się z tobą zgadzam. Bule niestety nie mają dobrego PR, wiec szczególnie kwestia pomocy dla psa schroniskowego powinna być dobrze zorganizowana. Dlatego gdzieś pisałam o testach które pies przechodzi a które pokazane są na animal planet. Jak widać niestety w polskich schronach jak pies nie rzuca sie przez kraty na człowieka to zostaje wydany pierwszemu lepszemu. Patrzac teraz troche bardziej od srodka uwazam ze pomoc powinna byc najpierw zorganizowana porzadnie/zgadzam sie ze powinien najpierw psa "zdiagnozowac" szkoleniowiec stosujac takie testy, nastepnie powinno byc wiadomo do jakiego dt pies idzie, i ten dom powienien byc na jakiś dłuższy czas/ a dopiero potem powinno sie psa wyciagac ze schronu. Teraz to widze jak na tacy. Czlowiek sie niestety uczy na bledach

*smo
Bulomaniak
Fotomateria

Piwa: 406/332

Wysłany: Czw Mar 13, 2008 20:35

Hmmm.., ciekawe..
Proponuję na początek eksperyment: wpiszmy do google'a słowo bulterier. i Jak ? - na początek wikipedia, potem są strony hodowli, następnie ogłoszenia "sprzedawców", długo, długo nic a później fora. No i w końcu przychodzi czas na określenie dotyczącego kurskiego....Jest zapewne plusem, ze jedynym niusem w portalach informacyjnych jest właśnie ta, a nie takie gdzie informuje się o pogryzieniach przez bule..I tu dochodzimy do pewnych przemyśleń: adopcje-jakie by one nie były-przyczyniają się do zredukowania problemu biegających samopas bulli.
Na pewno też do lepszego pr bulli przyczyniło się uznanie rasy za "elitarną" w jakimś sensie, faktycznie działalność hodowców, większe znaczenie słowa "etyka"-jednak, 10 lat temu jeszcze więcej było podziemnych, pseudohodowli które działały niczym fabryki wytwarzające szczeniaki.

Także uważam, że utrzymanie pewnych informacji na temat psa adopcyjnego do wiadomości samych zainteresowanych ma sens, przyczynia się to jednak do opluwania przez trolle, ale wszystko ma swoją cenę..
Tyle, że do poprawnego i efektownego przeprowadzenia adopcji NIEZBĘDNA jest dobrze działająca organizacja, bez tego takie sytuacje jaka ma miejsce teraz, będą się zdarzać.
Mimo wszystko wierzę, że jest w kosmosie jakaś siła scalająca za pomocą której uda się taką organizację zawiązać.

^Buteo
Moderator

Gwynsel CYMRU FACH at...

Wysłany: Czw Mar 13, 2008 20:54

alez tak,adopcje jak najbardziej,wszyscy sie uczymy a najwazniejsze zeby wyciagac wnioski i o to wlasnie chodzi
niestety ale takie nieudane akcje porozniaja ludzi a myslac powzanie nad sprawa trzeba zaangazowania wszystkich a jesli animozje wema gore to mozna zapomiec o czym takim jak ogolnopolskie BWP
niestety bez tego inne adopcje moga wygladac podobnie,bedzie szukanie DT,nie bedzie pod reka zadnego behawiorysty,w koncu morbital i mnostwo pretensji oraz 40 stron na jakims forum
i teraz pytanie co jest lepsze:zeby ten pies zostal w tym schronie czy za jakis czas zostal uspiony? oczywiscie to lekka prowokacja bo kazdy normalny czlowiek bedzie pomagal w miare mozliwosci ale czasem trzeba spojrzec szerzej,nie tylko przez pryzmat jedego,konkretnego psa

^KG
Moderator

Piwa: 128/25

Wysłany: Czw Mar 13, 2008 20:59

szczerze? To teraz myśle że może lepiej byłoby dla Niuta żeby został w schronie, może trafiłby od razu do jakiegos jednego domu i moze jeszcze by zyl. Uważam że ta adopcja od poczatku byla nie tak poprowadzona, nie mam pretensji do nikogo, no moze poza soba że niestety nie potrafiłam mu pomóc, bo albo było za pózno, albo też wiedza moja jest za mała..

*smo
Bulomaniak
Fotomateria

Wysłany: Czw Mar 13, 2008 21:02

Myślę, że metodą małych kroczków. Dlatego też powstał temat "szkoleniowcy", z myślą o bazie szkoleniowej. Na jakimś etapie działalności, ci ludzie mogliby pomagać BWP radą a i szkoleniami. Marcin którego poleciła Danusia-dzięki!!-w rozmowie ze mną polecał się na przyszłość w tego typu przypadkach. Czyli we Wrocławiu z dobrymi szkoleniowcami nie ma problemu. Problem pojawia się jak widać przy szukaniu DT, ale to już całkiem inna historia...............

Kuba
Bardzo Uzależniony

Piwa: 190/186

Wysłany: Czw Mar 13, 2008 21:57

Nawiązując do jednej z wypowiedzi porównywanie warunków jakie panują w schroniskach w UK i USA a w naszych to ...przepaść chyba mało powiedziane. Myślę, że większość sal operacyjnych wyglądam tam lepiej niż niektóre nasze szpitale dla ludzi. U nas problem tkwi w tym, żeby w ogóle się ktoś psami w schroniskach zajął, testy o których piszecie to rzeczywiście świetny pomysł do tego trzeba dążyć ale to chyba tylko możliwe dzięki indywidualnym osobą nie liczyłbym, że zafundują taką procedurę w schronisku bo łatwiej uśpić jak coś nie pasuje takie są realia.
Zacząć trzeba od tego, żeby psy tam w ogóle nie trafiały czyli im mnie rozgłosu wokół rasy tym lepiej, i tu jest rola hodowców. Według mnie to właśnie hodowcy biorą częściową może minimalną ale zawsze odpowiedzialność za psy w schroniskach. Najsmutniejszym przykładem chyba hodowla amstaffów, pewnie statystycznie teraz w każdym schronisku znajdzie się amstaff lub coś co jego przypomina. Z bullami chyba nie jest jeszcze najgorzej, dzięki popularności amstaffów chyba moda na bulla nieco spadła.

Dzięki pomocy hodowcy, który interesuje się swoimi psami nie przez 5 miesięcy po urodzeniu ale przez całe lata trafiła do mnie 5 letnia suka. Tak powinien się zachowywać odpowiedzialny hodowca. Przy dzisiejszych możliwościach komunikacji (email,sms) sprawdzenie co dzieje się z psami z własnej hodowli nie kosztuje wiele wysiłku.

Walka ze stereotypami to walka z wiatrakami. Ja jestem załamany komentarzami ludzi dorosłych na ulicy... pies morderca itd...któremu po godzinie znajomości widząc pierwszy raz na oczy wyciągałem jedzenie z pyska, ręka do miski nie ma problemu, zrzucanie z łóżka ect...nie było nigdy takiej opcji przy moim poprzednim psie foksterierze, rzucał się na każdego psa, do obcych bywał agresywny ... ale co z tego - wyglądał słodko i nikt o nim nigdy nie mówił morderca...bulle słodko dla zwykłych ludzi nie wyglądają i raczej nigdy nie będą tak postrzegane...

*smo
Bulomaniak
Fotomateria

Wysłany: Czw Mar 13, 2008 22:09

No trudno się z Tobą nie zgodzić, ale sytuacja i tak wygląda lepiej niż kilkanaście lat temu-myślę tu o wizerunku bulteriera w Polsce. W miarę zmian ekonomiczno-gospodarczych, w dobie nieograniczonego dostępu do informacji ludzie po prostu się uczą i nieco inaczej, szerzej postrzegają świat.
"Bullofobia" tak jak i fobia i nagonka na każdą inną rasę wynika w głównej mierze z informacji prasowych na temat przypadków pogryzień, jak już wyżej wspomniałem, informacji tego typu na temat bulterierów jest dużo mniej niż przed laty.
"Myśl globalnie, działaj lokalnie" chciało by się powiedzieć, to od nas zależy jak będzie się postrzegać psy i ich właścicieli

^Buteo
Moderator

Gwynsel CYMRU FACH at...

Wysłany: Czw Mar 13, 2008 22:21

zwsze beda hodowcy i hodowcy,prawda jest taka ze odsetek bulli z rodowodem w schronach jest niemal rowny zeru ale oczywiscie odpowiedzialnosc to bardzo wazna sprawa
najwazniejsze to jednak wspolne dzialanie,schowanie dumy do kieszeni i pojscie we wspolnym kierunku,im wiecej tym lepiej

#KD
Początkujący
Kinga i Filip

Piwa: 3/1

Wysłany: Pią Mar 14, 2008 07:56

Moi drodzy schroniska i warunki w nich panujące to jedno, proces wyciągania bullterrierów ze schronów to dwa ,ale według mnie najważniejsze jest budowanie świadomości wśród potencjalnych nabywców szczeniąt i ogólnie wśród społeczeństwa.
Każdy kto odchował choć jeden miot wie doskonale jakie telefony i od jakich ludzi się zdarzają. Oprócz pytania "po ile" (to z Poznania) następne jakie pada to o agresję ,a trzecie czy będzie to duży i umięśniony pies - wiecie o co chodzi - pies jako security swojego dumnego pana,ewentualnie jako popis przed znajomymi - jestem oryginalny i mam w domu elitarnego ufoluda. Czasem człowiek jest cierpliwy i robi wykład na temat rasy i całe to bla...bla...bla..ale czasem przestaje nad sobą panować i rzuca telefonem.
To bardzo ważne aby każdy z nas - ludzi kochających rasę i będący zainteresowany jej rozwojem - starał się jak największemu gronu ludzi uświadomić jak należy postrzegać bullterriera i jego specyficzny sposób na życie.To tworzy taki efekt kuli śniegowej.
Zobaczcie po swoich znajomych i rodzinach. Każdy z pewnością to przeżywał - lat temu kilka mówili "straszny pies" albo "brzydal" a teraz wielu pewnie uważa że to piękne psy z cudowną osobowością.Mamy społeczeństwo jakie mamy i należy cierpliwie pewne rzeczy wbijać do głowy.
Jestem pewien ,że jeśli będziemy uświadamiać ,nie będziemy sprzedawać szczeniąt "typkom" i ludziom niedojrzałym to pewnie problem bulowatych w schronach też będzie mniejszy.
Nie ma co się spierać o pojedyncze przypadki i prowadzić kilkudziesięciostronicowych dyskusji (choć problem był). ale wzajemne animozje, tworzenie grup i podgrup ,ciągłe "bicie piany" przez ludzi związanych z rasą lub "związanych z rasą" nie prowadzi do niczego dobrego - przeciwnie - jest to przyczynek do tego by o ludziach i bulowatych mówić źle.
10 

Wyświetl posty z:  
Odpowiedz do tematu