Polish English Belarusian Bulgarian Czech French German Russian Romanian Slovak Ukrainian Hungarian
Bulterier - forum o rasie   Bulterier - forum o rasie

bulterier, bullterrier, bull terrier
Poprzedni temat «» Następny temat
Smycz - dla wyrywnych psów

Jak oceniasz pomysł?
6 - genialny
0%
 0%  [ 0 ]
5 - bardzo dobry
66%
 66%  [ 2 ]
4 - dobry
33%
 33%  [ 1 ]
3 - trzeba dopracować kilka rzeczy
0%
 0%  [ 0 ]
2 - nienadaje się dla bulka ... uwagi w komentarzu
0%
 0%  [ 0 ]
1 - pomysł totalnie zły i nieprzydatny
0%
 0%  [ 0 ]
Głosowań: 3
Wszystkich Głosów: 3

Autor Wiadomość
Michał i Wilson
Początkujący

Piwa: 1/1

MŁCHPL
BRANDO Bellator Bull
bulterier standardowy pies

Wysłany: Wto Lis 12, 2013 11:04
   Smycz - dla wyrywnych psów

Cześć wszystkim ,
zakładam nowy temat, bo nie znalazłem takiego rozwiązania w żadnym sklepie czy aukcji na alle***.pl. Pomysł powstał przypadkiem gdy Wilson zaplątał się lekko w smycz, później zauważyłem zmianę jego zachowania podczas spaceru. Zmiana polegała na mniejszym "ciągnięciu się" na smyczy.
Używam smyczy (taśmy) składanej. Ma długość około 2,5m i szerokość taśmy 1,8cm

Zazwyczaj, chodząc po mieście, składam ją na pół i nadmiar smyczy owijam wokół ręki. Ostatnio gdy robiłem wszystko naraz (rozmowa tel., papieros, pies, spacer) odwinąłem smycz, która jakby nałożyła się luźną pętlą na klatkę piersiową psa (trochę poniżej - lekko zwisała na nogi).
Wyglądało to mniej-więcej tak:

Kolor czerwony i fioletowy to jest jedna i ta sama smycz. Czerwony biegnie od obroży do mojej ręki, fioletowy od ręki wokół klatki piersiowej (pod barkami - lekko zwisa na nogi) psa.

Niby nic takiego, ale pies zaczął iść przy nodze i nie wyrywał się do przodu za bardzo. Zacząłem zachodzić w głowę czemu tak się dzieje i w tym momencie przypomniałem sobie elementy "układania" koni. Przy koniach, które idą za szybko stosuje się takie luźne linki, które zwisają na nogi. Linka jest na tyle długa, że dotyka nóg konia ale nie na tyle długa aby koń przełożył przednią nogę przez pętlę.
Zastanawiałem się dalej i przypomniała mi się rozmowa z hodowcą koni sportowych, który objaśniał mi skąd bierze się ruch konia i jak przełożyć to na efektywniejszą jazdę.

Aby nie wdawać się w szczegóły, zarówno koń i pies aby się poruszał musi a) poruszać nogami w odpowiednim wykroku b) poruszać głową do całego rytmu chodzenia.

Wymach głową w galopie:

Ograniczenie ruchu głowy u konia:

Ruch głowy u chartów:

Jak to przełożyłem na mój pomysł?
1. obroża + smycz która biegnie do ręki - ograniczenie ruchu głowy psa w przód i w tył (odebranie części energii, którą pies wkłada do parcia na przód)
2. od ręki smycz owija się luźną pętlą wokół klatki psa (zaraz pod barkami - aby pies nie mógł zrobić sobie krzywdy zaplątując się w linkę) (odebranie zamachu nogi - skrócenie wykroku)

Wygląda to jak na pierwszym rysunku - dla przypomnienia:

Pomysł ewoluował w mojej głowie i powstało póki co coś takiego:

Gdzie w punkcie A znajduje się kółko przymocowane na stałe do fioletowej części (tej zwisającej pod barkami psa). Przez kółko przechodzi (przelotowo) część czerwona.
W punkcie B jest uchwyt dla człowieka ;)

Reasumując:
1. od obroży biegnie czerwona pojedyncza taśma smyczy
2. przelatuje luźno przez kółko
3. biegnie dalej do ręki (zielona część)
4. rączka dla prowadzącego - kolor zielony (przelotowo - możliwość przesuwania po czerwonej części - zależnie od wysokości właściciela)
5. fioletowa smycz to pojedyncza taśma od rączki do kółka
6. kółko jest przymocowane na stałe do fioletowej części smyczy
7. od kółka fioletowa część jest pętlą, która rozpoczyna i kończy bieg w miejscu kółka
8. dolna część pętli obciążona jest takim sznurkiem z metalowymi kulkami w środku. Sznurek służy do obciążana firan (tak bynajmniej mi powiedziano kiedyś gdy zacząłem wydłubywać te kulki ;) )
9. całość oczywiście estetycznie uszyta

Sposób zakładania:
1. najpierw wsunąć pętlę (fioletową) na tors psa
2. założyć obrożę
3. przypiąć drugi koniec smyczy (czerwony) do obroży

P.S. kółko dodane jest tylko dla tego aby pętla nie przesuwała się po całym psie i nie zaczepiała jego włosków.

P.S. #2 wykonam wstępnie projekt w tym tygodniu i powrzucam kilka fotek i filmik z moim bulikiem jak chodzi na takim patencie.

Proszę o komentarze

[ Dodano: Wto Lis 12, 2013 11:23 ]
Aby pokazać mniej-więcej o co chodzi z tą luźną częścią wokół klatki, która zachodzi lekko na nogi kilka filmików:
ograniczenie ruchu - od 9 minuty

Ograniczenie wykroku - taki osobnik nie będzie mógł mocno ciągnąć linki (śmieszny przykład ale chodzi o zobrazowanie powyższego)

Teraz wyobraźcie sobie tego strongmana, który miałby przed udami (po środku wysokości od bioder do kolan) linkę, która przeszkadza mu w pełnym wykroku. Musiałby drobić jak "Jerzy Kiler" z powyższego filmu. Czy szło by mu tak dobrze?

Lub inne spojrzenie na film ze strongmanem. Ciężar zaczepiony jest do jego barków. Nic nie ogranicza ruchów i efekt jest jak widać. Teraz wyobraźcie sobie że ten ciężar zaczepiony jest w 2 punktach. Jeden to uda (po środku odległości pomiędzy kolanami a biodrami), drugi punkt to szyja. Zdecydowanie jego zapał do ciągnięcia byłby mniejszy (pomijam fakt zaczepienia ciężarówki do szyi człowieka ;) ).

Uwagi obsługi forum:
post edytowałam zmieniając kolor wyszczególnionych elementów i proszę na przyszłość nie uzywac w postach koloru czerwonego, jest on zarezerwowany dla uwag moderatorskich (regulamin forum sie kłania)
dragonh3art

Ostatnio zmieniony przez dragonh3art Wto Lis 12, 2013 14:51, w całości zmieniany 1 raz  

ray186
Zaangażowany

Piwa: 60/57

Danzig Blues Bulls

Wysłany: Wto Lis 12, 2013 12:12

Ooo jak by jeszcze taki pomysł ze smyczą wypalił to było by super, sama chętnie nabyła bym coś takiego dla naszego osiołka :)

*Jara
Bulomaniak
Bull-terror

Piwa: 172/27

Żorżeta Niebezpieczne...
bulterier standardowy suka

Wysłany: Wto Lis 12, 2013 13:33

A nie lepiej psa nauczyć chodzić na smyczy? :roll:

Autor postu otrzymał 2 piw(a)

Więcej szczegółów
Wystawiono 2 piw(a):
dragonh3art, *Lulamon
Michał i Wilson
Początkujący

MŁCHPL
BRANDO Bellator Bull

Wysłany: Wto Lis 12, 2013 13:43

Jara - taka sytuacja byłaby najlepsza dla wszystkich. Ja osobiście nie potrafię tego zrobić. Chodziłem przed wypadkiem małego na szkolenie (głównie nauka chodzenia na smyczy). O ile siadanie, leżenie itp. umiem przekazać psu, o tyle nauka chodzenia na smyczy nie była moją mocną stroną. Szczególnie, gdy dochodzą do tego czynniki zewnętrzne np. ruch miejski.

W domu potrafi chodzić przy nodze tak na 98%
W miejscu odludnym (las/rzeka) wychodzi mu to w 80%
W mieście chciałby zobaczyć wszystko jednocześnie i tu oceniam moja pracę na 0%. Może ktoś inny jakby nauczył mnie tej sztuki, którą mógłbym później przekazać psu, to sytuacja wyglądałaby zupełnie inaczej.
Póki co ja tego nie potrafię, więc Wili też tego nie załapie, bo błąd wychodzi ode mnie a nie od niego.

Odnośnie nauki chodzenia na smyczy, Jara, zgadzam się z Tobą ale są środki (a raczej półśrodki) pomocne przy nauce, tj. poprawnie używana "kolczatka", kantarki itp urządzenia, które nie zastąpią wiedzy i pracy właściciela z podopiecznym, o czym nie napisałem w 1 poście.

==========================================
Dla czytających pobieżnie wątek:
To nie jest panaceum na ciągnącego psa - to tylko półśrodek ułatwiający życie właściciela, który bez pracy i zaangażowania wcześniej wspomnianego nie przyniesie rezultatów.
Pomysł ten zmniejsza jedynie ból rąk podczas miejskich spacerów ;)

ray186
Zaangażowany

Piwa: 60/57

Danzig Blues Bulls

Wysłany: Wto Lis 12, 2013 14:01

Zgadzam się to nie jeste rozwiązanie to jest pomoc w nauce chodzenia ja mam podobny problem z Danzem za tydzień zaczynamy szkolenie i taka Smycz była by pomocna

*Lulamon
Bulomaniak

Piwa: 239/84

Wysłany: Wto Lis 12, 2013 15:55

Hmmm pomysłu nie oceniam.. Przekładanie tego na temat jeździecki chyba nie jest do końca trafione.
Ganaszowanie u koni ma raczej spowodować większą pracę zadem i rozluźnienie konia a nie jego przyhamowanie :roll:

#Edyta198623
Bardzo Uzależniony
Diamonds Edit

Piwa: 143/337

CH.PL,Zw.PL 14'
Follow Me Vitatus
bulterier standardowy suka

Wysłany: Wto Lis 12, 2013 16:13

Lulamon napisał/a:
Hmmm pomysłu nie oceniam.. Przekładanie tego na temat jeździecki chyba nie jest do końca trafione.
Ganaszowanie u koni ma raczej spowodować większą pracę zadem i rozluźnienie konia a nie jego przyhamowanie :roll:

Dokładnie!Użyty na filmiku wytok ani nie spowodował że koń zwolnił,ani że się zganaszował,ma inne zastosowanie,ale to już odrębny temat.Nie wiem jak Twój patent zdaje egzamin w praktyce,musiał byś pokazać na filmiku.Porównanie jeździeckie zupełnie nie trafione.

Michał i Wilson
Początkujący

MŁCHPL
BRANDO Bellator Bull

Wysłany: Wto Lis 12, 2013 16:16

Lulamon - jazdę konną przerwałem w dość wczesnym stadium tej zabawy ze względu na brak czasu (choć trochę szkoda). Jeźdźcem nie jestem zawodowym a obserwację moje wobec psa podaję na tym przykładzie, bo jako pierwszy wpadł mi do głowy. Być może chciałem dopisać teorię do tego co się stało - po prostu szukałem wytłumaczenia dlaczego mój bulek idzie zupełnie inaczej.

Zrobię wersję próbną, wrzucę kilka fotek i jakiś filmik amatorski może uda się sklecić to ocenicie sami czy będzie to przydatna rzecz w nauce czy wręcz przeciwnie.
Ja szukam cały czas sposobu na nauczenie siebie, a później Wilsona, chodzenia na smyczy.
Wystawa grudniowa w Nowym Dworze Mazowieckim zbliża się wielkimi krokami a ja ciągle zastanawiam się czy jechać, bo nie przekazałem wiedzy mojemu bulkowi. Zapisy chyba do 18-go?

Dragonh3art - przyznaję, że zaakceptowałem ale nie czytałem regulaminu. Jak widać chodzenie na skróty ma swoje minusy. Bądź co bądź obiecuję poprawę ;) .

*Lulamon
Bulomaniak

Piwa: 239/84

Wysłany: Wto Lis 12, 2013 20:39

Michał i Wilson napisał/a:
Jeźdźcem nie jestem zawodowym a obserwację moje wobec psa podaję na tym przykładzie, bo jako pierwszy wpadł mi do głowy.

Ok, rozumiem. Dlatego króciutkie wyjaśnienie z mojej strony, że u konia to nie o to chodzi ;-)
Twój pomysł opiera się na "fizycznym" uczeniu, "przeszkadzaniu" psu iść do przodu. Myślę, że takie metody są skuteczne na krótką metę..Jak piesek zobaczy kotka, wiewiórkę albo coś super interesującego to dyndający przed łapami sznurek niewiele pomoże.
Lepiej uczyć psa skupienia na Tobie..to wejdzie głębiej do jego łebka i w sytuacjach kryzysowych będziesz mógł psa odwołać a nie mocniej trzymać smycz..
Takie moje zdanie.

*Troj
Bulomaniak

Piwa: 343/57

Mł.Ch.Pl, Ch.Pl, Zw....
REALLY RUDE BOY Hexes...

Wysłany: Wto Lis 12, 2013 21:02

Do tego co napisała Lulamon, dodam jeszcze że jak opanujesz skupianie psa na sobie to nie będziesz się zastanawiał nad tym czy jechać na wystawę czy nie ;)
Nowe koszulki ze wsparciem Fundacji S.O.S. Bullterrier -> http://www.bulterier-foru...9505.htm#286787

10 

Wyświetl posty z:  
Odpowiedz do tematu