Polish English Belarusian Bulgarian Czech French German Russian Romanian Slovak Ukrainian Hungarian
Bulterier - forum o rasie   Bulterier - forum o rasie

bulterier, bullterrier, bull terrier
Poprzedni temat «» Następny temat
pytania do przygotowania do zakupu szczenięcia
Autor Wiadomość
Kaczek69
Początkujący

Piwa: 7/3

Wysłany: Czw Wrz 20, 2012 12:34
   pytania do przygotowania do zakupu szczenięcia

Cześć i czołem:)

Zgodnie z zapowiedzią z działu powitań, tworzę temat, mam nadzieję nie tylko dla mnie, ale i dla innych osób, które są zakochane w bulach i chcą takowego szczeniaka/starszego zwierz zakupić/adoptować.

W moim przypadku w grę wchodzi tylko i wyłącznie zakup szczeniaka, tylko i wyłącznie z rodowodem i z hodowli, nie od pseudo (pseudo hodowcy).

Więc zaczynam:)
Przeczytałem 95% postów z tego roku, które znajdują się we wszystkich działach na tym forum (poza wystawami), co pozwoliło ZNACZĄCO skrócić moją listę pytań i wątpliwości w jakichś tematach.

Temat przewodni:
http://www.bulterier-foru...erow-vt6813.htm

Tutaj padło trochę konkretnych pytań, trochę innych. Ja swoje pozwoliłem sobie podzielić na 5 kategorii, o których pozwolę sobie napisać za chwilę. Na początek opiszę moją aktualną i przyszłą sytuację mieszkaniowo-społeczną :evil:

Mamy z żoną po 27 lat, 11 lat razem, z racji sytuacji rodzinnej, jaka niespodziewanie zastała nas na początku roku, postanowiliśmy z żoną przeprowadzić się do domu mojego rodzinnego. Dom piętrowy, zajmujemy piętro, 9 schodów na parter + 2x7 na piętro.
W domu mamy trzodę:

@ jamnik - 1,5 roku z adhd:) nie poleży dłużej jak 5 minut, liże nogi, kręci się, kopie doły. Nie wiem jak z innymi zwierzętami i dziećmi. Dość karny, słucha się. Zdominował pozostałe zwierzaki;-)

@ jamniczka, lekko skundlona, prawie 11 lat, kochana, po sterycle, lata z piłeczką jak głupia, mnóstwo energii przy zainteresowaniu i przy ludziach, na dworze leży, opala się, najbardziej "agresywna" do obcych, szczeka i próbuje ugryźć krzywymi zębami:P. Nie lubi dzieci, tzn. nie daje się głaskać, warczy i rzuca się z zębiskami. Inne, obce psy - im większy tym fajniej go pogonić i ugryźć w łapy lub ryj. Karna, poddana, słucha się.

@ beagle - 1,5 roku, śliczny, piękny, po wystawowych rodzicach, bez rodowodu, ma białe pazury. Kochana morda, najczujniejszy, dużo szczeka, uwielbia dzieci, ludzi inne psy i zwierzęta. Słyszy jak mu się podoba - do żarcia, zabawy i pieszczot - pierwszy, do powrotu zza bramy, nie wchodzenia do domu - udaje otępiałego.

@ Cygan - 12 lat ma na pewno, jestem bliższy 14, nie do ustalenia, pierwsza książeczka zaginęła, drugą zjadł. Cygan to połączenie kudłatej suczki w jamnikiem, jest większy od jamnika, włosiasty. Najlepszy pies na podwórku, rat killer. Mega posłuszny, mega karny, wchodzi po drabinie, wskakuje na 1,5-1,8m, na samochód, na budę. Wlezie wszędzie, zejdzie też sam. Za głaski i przytulanie jest w stanie zrobić wszystko. Niestety od około 2 miesięcy praktycznie głuchy. Weteryniarze nie wiedzą, o co chodzi. Jadę w weekend do specjalisty.

+
3 szczury w klatce:)

Dom z grodem i działką, w sumie około 3000m2. Ogrodzone.
W domu:
Mama - ogarnia dom, wypuszcza i wpuszcza psy "na żądanie":)
Siostra- 19 lat, uczy się, ale rozpieszcza psy, pozwala wchodzić na łóżko, daje mnóstwo smaczków. Ale potrafi się i obrazić na 3 dni:)
Babcia - babcia ma 80 lat, ale sprawna ruchowo i umysłowo. Babcia ogarnia kwestię żywieniowo - wodne na dworze, nie wpuszcza psów do domu jak nie mogą, głaszcze, karci.

Pod koniec przyszłego roku przeprowadzam się z żoną i jamniczką (mam nadzieję i bulikiem) do mieszkania w bloku.

Mój pomysł i zamysł był taki, aby nabyć droga kupna bula, na wiosnę, bo wiosenne psy są najlepsze, najzdrowsze i mogą się wyszaleć do woli na dworze. Przez czas do przeprowadzki, czyli okolice grudnia miałbym jakieś minimum 6 miesięcy na początkowe wychowanie i ułożenie psa. Dodatkowe plusy - pies miałby towarzystwo-stado ułożone, opiekę przez cały dzień.

Żona jest za zakupem psa do mieszkania po przeprowadzce a najchętniej po urodzeniu dziecka.

Prośba o porady i przemyślenia.

A teraz pytania według moich kategori:

Wybór
1) gdzie?
- Napewno hodowla, może wypowiedzą się zadowoleni właściciele gdzie kupili swoje pociechy i czemu właśnie na to miejsce padł wybór?
Cześć z was jest hodowcami, więc nie spodziewam się, że polecicie mi jakąś hodowlę, ale na pewno powiecie, z której nie kupować szczeniaka i dlaczego.

Dla mnie miejsce - w Polsce - nie ma znaczenia. Oczywiście im bliżej tym lepiej, ale nie do końca:) Jesteśmy mobilni, chętnie jeździmy. Bardzo chciałbym też utrzymać kontakt z hodowlą, odwiedzać itp.
2) Jakie są różnice (poza wielkością oczywiście) pomiędzy zwykłymi a miniaturami?
Chodzi mi oczywiście o zachowanie, może ktoś aktualnie posiada lub posiadał i może coś szerzej powiedzieć.
http://www.bulterier-foru...r-vt6353,10.htm

3) czy w hodowlach, które znacie lub które macie bada się szczeniaki, chodzi mi o oczy, słuch, nerki, serce?
Chciałbym mieć pewność i pomagać w selekcji prawidłowych genów:) Czy można się dogadać z hodowcami na takie badania?

4) Umowa kupna sprzedaży:
http://www.bulterier-foru...y-psa-vt669.htm
Czy jest to standardowa umowa? Czy dodalibyście coś do niej, jako posiadacze/sprzedający?

Szczenię
Jakie mam szanse na prawidłość wychowania i nie skrzywienia przez aktualne moje stado?

Dane techniczne

1) Ile waży dorosły, zdrowy, niespasiony bullek standard i mini?

2) Wielkość "zwykłego" to w kłębie powiedzmy okolice kolana - zależy, kto gdzie ma kolano:P

3) Ile je stnd/mini? okolice przedział / dziennie.

Pielęgnacja

1) mycie, kąpiele, jak często, czy w ogóle?
http://www.bulterier-foru...inke-vt6512.htm
2) jak pielęgnować psa?

Behawioryzm

1) Jak pies może zareagować na dziecko, które się pojawi?
Im młodszy pies tym lepiej? Nie mam dostępu do "świeżych" dzieci, najmłodsze, jakie mam/znam w okolicy to 10 lat +
2) Jak zwierzę reaguje na samotność? Tutaj dwojako, lepiej mieć psa wcześniej, tak jak napisałem w domu rodzinnym i chować go przy aktualnym stanie stada i rodziny, czy też lepiej wziąć szczeniaka, poświęcać mu godzinę +/- rano, zostawić na niecałe 9h samego i później mieć dla niego popołudnie i wieczór?
3) wpływ na psychikę szczeniaka właścicieli (mnie i żony, nieobecnych przez te około 9h dziennie), a przebywanie z resztą familii?

Piszę to już trzeci dzień:) W głowie było to prostsze i pięknie sformułowane, na "papierze" wyszło dziwnie.

Proszę w miarę możliwości o odpowiedzi i porady/ganienie za przyszłe błędy.

Heki
Bardzo Uzależniony
Pies rozumie Ciebie, Ty postaraj się zrozumieć Psa

Piwa: 163/150

Wysłany: Czw Wrz 20, 2012 12:58

Bulki się nie nie rodzą-bulki się zdarzają :D
Każdy jest inny, jest indywidualnością i tak należy go traktować. Bywają mniejsze, większe, odważne, lękliwe, żarłoki i niejadki. Czasem takie są a czasem wpływ na dane cechy ma środowisko w jakim przebywają. Różne psy na daną sytuację reagują odmiennie i nie da się z góry założyć "jak to będzie"
Wg mnie najważniejsze jest zadanie pytania sobie samemu jaki jestem (styl życia) co mogę dać psu ( czas, zajęcie) ew czego od psa oczekuję? I pod tym kontem wybierać szczeniaka. Bulki jak dla mnie cudownie dopasowują się do właściciela i jego stylu. Więc warto przemyśleć jak chciałbym aby wyglądało moje życie z psem. Czy chcemy sportowca z którym będziemy jeździli na zawody, piękność na wystawy, kanapowca tylko dla nas,"frenda" dla dzieci i rodziny itp. Obserwować psa i pożądane przez nas cechy wzmacniać i pielęgnować od pierwszych dni razem.
Resztę i tak weryfikuje życie bo każdy bulek ma swój pomysł na życie i bez względu na to ile czasu i starań poświęcimy na przygotowanie się na jego przybycie wywróci nasze życie do góry nogami-za co ja osobiście kocham tą rasę :evil:

Autor postu otrzymał 3 piw(a)

Więcej szczegółów
Wystawiono 3 piw(a):
Basiorek_Z, koleś, #Arnika
#swinka
Bulomaniak
Kosmiczna Odyseja Kennel

Piwa: 296/381

Wysłany: Czw Wrz 20, 2012 14:35

Ja mam w domu dwie suki bulterier, jedna ma 2,5 roku druga 1,5. Suki o zupełnie odmiennych charakterach, które czasami się kochają, a czasami nienawidzą.
Pytań masz wiele, widać ze chcesz by Twój zakup był naprawdę przemyślany, ja na te wszystkie pytania nie znam odpowiedzi, ale może coś uda mi się podpowiedzieć.

Jeśli chodzi o wybór hodowli, na pewno nikt na forum nie napisz Ci, że ta jest super a ta beee. Myślę, że przy wyborze tej właściwej hodowli będziesz musiał poradzić sobie sam. Zwróć uwagę na rodowód szczylka, na badania którym poddani zostali rodzice, na osiągnięcia wystawowe rodziców i przodków, szczeniąt z innych miotów (jeśli piesek wystawowy Cię interesuje). Każdy szanujący się hodowca ogłaszając jakiś miot pisze w jakim kierunku zostali przebadani rodzice szczyli, a bulki bada się na NERKI: U/PC, USG, SERCE: DOPPLER, ewentualnie EKG serca lub serce osłuchowo (DOPPLER to najbardziej obrazowe badanie), SŁUCH: BAER, nie zawsze, ale często hodowcy robią również RTG rzepek kolanowych.
Do hodowcy zawsze można zadzwonić, podjechać i zobaczyć wszystko co Cię będzie interesowało (przynajmniej ja tak uważam).

A jeśli chodzi o bula i dziecko, to u mnie w domu najpierw były psy, a teraz będzie dziecko ( za jakieś 3 msc). Szczerze mówiąc ja nie mam większych obaw jeśli chodzi o spotkanie mojego synka z suczydłami, powiedzmy że im ufam i wiem że wszyscy się dogadamy. Po prostu już znam swoje psy:)
Pozdrawiam!

[ Dodano: Czw Wrz 20, 2012 14:52 ]
Coraz więcej hodowców bada swoje mioty w kierunku słuchu, jest to kosztowne badanie, które można wykonać tylko we Wrocławiu lub Olsztynie. Słuch bada się raz na całe życie psa i można to zrobić już w siódmym tygodniu życia psa). Myślę, ze jeśli chciałbyś by Twój przyszły bul był przebadany w kierunku słuchu nim trafi do Ciebie, hodowca będzie skłonny szczylka przebadać, co będzie się wiązało z pokryciem przez Ciebie kosztów (koszty pójdą w cenę szczyla).

*Anita
Bulomaniak

Piwa: 510/247

Champion Polski, Zwy...
NIKT NIE JEST DOSKONA...
bulterier standardowy pies

Wysłany: Czw Wrz 20, 2012 15:42

Michał, tak dużo pytań,że trudno ogarnąć, ale skoro masz jamniki, to bulteriera też zniesiesz.
Wzrost i waga nie są określone we wzorcu, ale pies musi być poroporcjonalny, taki mały czołg.
Żre nie za dużo, ale wysokiej jakości.
Z nudów zniszczyć potrafi wszystko.
Towarzystwo mile widziane, o ile samo jest dobrze wychowane, to bula nie skrzywi.
Do dzieci mało delikatny.
Myć nie za często, więc lepiej nie brudzić.
Pielęgnacja prawie zerowa, kudły dwa razy do roku same opadną jak ze starej choinki.
Suka jest zupełnie inna niż pies.
Ja polecam sukę.

Kaczek69
Początkujący

Wysłany: Czw Wrz 20, 2012 16:11

swinka napisał/a:

Jeśli chodzi o wybór hodowli, na pewno nikt na forum nie napisz Ci, że ta jest super a ta beee. Myślę, że przy wyborze tej właściwej hodowli będziesz musiał poradzić sobie sam. Zwróć uwagę na rodowód szczylka, na badania którym poddani zostali rodzice, na osiągnięcia wystawowe rodziców i przodków, szczeniąt z innych miotów (jeśli piesek wystawowy Cię interesuje). Każdy szanujący się hodowca ogłaszając jakiś miot pisze w jakim kierunku zostali przebadani rodzice szczyli, a bulki bada się na NERKI: U/PC, USG, SERCE: DOPPLER, ewentualnie EKG serca lub serce osłuchowo (DOPPLER to najbardziej obrazowe badanie), SŁUCH: BAER, nie zawsze, ale często hodowcy robią również RTG rzepek kolanowych.
Do hodowcy zawsze można zadzwonić, podjechać i zobaczyć wszystko co Cię będzie interesowało (przynajmniej ja tak uważam).

o tym wiem doskonale:) generalnie nie jestem w stanie określić się czy będę w stanie podjąć się jeżdzenia z psem na wystawy. Bardzo bym chciał, ale nie zamierzam też (chyba) prowadzić hodowli, więc wystawy poza łechtaniem własnego EGO, i denerwowaniem współzawodników nic mi nie dadzą:(

Anita napisał/a:
Michał, tak dużo pytań,że trudno ogarnąć, ale skoro masz jamniki, to bulteriera też zniesiesz.
Wzrost i waga nie są określone we wzorcu, ale pies musi być poroporcjonalny, taki mały czołg.
Suka jest zupełnie inna niż pies.
Ja polecam sukę.

ogarnąć jestem w stanie wszystko. Nie chcę znosić swojego zwierzaka tylko go kochać :P
W kwestji wzrostu i wagi nie chodziło mi o wzerzec tylko o zwykłą ciekawość/wyciągnięcie średniej. Nie ma w internecie nigdzie informacji ile takie bydle waży, nie ma widełek. Za dzicka miałem wilka z kazirodczego związku, miał około 80-90 cm w kłębie, i jak był wypuszczany z boksu to sąsiedzi się chowali do domów i dzwonili że chcą wyjść. Nie wiem czemu, bo pies był mega mądry, nie odchodził od ojca na dalej jak 5m, a dla mnie był poprostu koniem:)

O! i własnie, tutaj kolejne zagadnienie, bo też chciałbym sunię, białą! ale... jak naczytałem się forum, to... białe - głuche, BAER miniatury - ślepe PLL - taki skrót, nie będę się rozpisywał. Chętnie przebadam nawet sam. Sunie - wierne, delikatniejsze. Ale też mają ciezczkę - tu sprawa jest kłopotliwa bo mam 3 samce w domu - nie upilnuję, sterylizacja - niby ok, bo dla zdrowia, brak problemów z ropomaciczekm, sutkami itd. Ale jak okaże się że zwariowałem (co u mnie jest normalne przy każdym zwierzaku) i zachce mi się zrobić z niej miss europy i rozmnożyć? Takie mam wewnętrzne wojny i dylematy :-(

*Anita
Bulomaniak

Piwa: 510/247

Champion Polski, Zwy...
NIKT NIE JEST DOSKONA...

Wysłany: Czw Wrz 20, 2012 17:29

Z dobrej hodowli na pewno nie kupisz ślepego i gluchego.
Alergia natomiast może się trafic po najzdrowszych rodzicach. Chorony serca i nerek też mogą ujawnić się po latach, mimo badań miotu.

*Troj
Bulomaniak

Piwa: 343/57

Mł.Ch.Pl, Ch.Pl, Zw....
REALLY RUDE BOY Hexes...

Wysłany: Czw Wrz 20, 2012 17:59

Kaczek69, Wpadnijcie do nas na spacer, wyganiacie mi psa i pogadamy.
Napisz i umów się z Witkiem Bulwitmo od miniatur - to skarbnica wiedzy i psy od lat z tytułami.
Podjedź na wystawę np. Legionowo 14.10 lub 8-9.12 spotkasz kilku forumowych bulomaniaków, pogadasz, dowiesz się kolejnych szczegółów.
Nowe koszulki ze wsparciem Fundacji S.O.S. Bullterrier -> http://www.bulterier-foru...9505.htm#286787

#swinka
Bulomaniak
Kosmiczna Odyseja Kennel

Piwa: 296/381

Wysłany: Czw Wrz 20, 2012 20:19

Co do rozmiarów bulteriera, to moja biała świnia waży 26 kg, a pręgowana 22 kg:)
Jeśli już dziś mówisz, że nie wiadomo co może Ci odbić (wystawy, hodowla) to szukaj psa wystawowego.
Głuchota dotyka i białych i kolorowych bulków...niestety:(
Ja myślę o hodowli, więc mam suki, ale wiem że psy potrafią być równie przytulaśne jak sukulce:)

^tufi
Moderator

Piwa: 1661/444

Danelaw Hells Redeeme...

Wysłany: Czw Wrz 20, 2012 20:34

PLL nie oznacza ślepoty u miniatur...

Hodowla z wieloletnim stażem - nawet i 30-letnim - to nie jest gwarancja czegokolwiek, nawet zdrowia, a wręcz przeciwnie - niektórzy wyrobili sobie markę i lecą na opinii, a psy umierają bardzo młodo na serce, nerki - także potrzebujesz kogoś, kto pokaże, jakich psów unikać w rodowodzie, żeby mieć choć nadzieję na zdrowego psa, bo gwarancji nie da Tobie ŻADEN hodowca - a jeśli chce taką dawać, to ściemnia. Może zminimalizować ryzyko chorób używając w hodowli przebadanych psów. To rozważania o zdrowotności standardów.
W kwestii miniatur - tak naprawdę w Polsce są od ok. 8 lat, a hodowle zaczęły mocno rozkwitać ze 3-4 lata temu, jak do tej pory nie było jakichś drastycznych zejść śmiertelnych z powodów chorobowych - tu natura jest łaskawsza.
Z Twojego zestawu psów niepokoi mnie jedynie 11-letnia jamniczka, jeśli nerwowo reaguje na inne psy, to dla bulla może to być niezła rozrywka i próba sił - kto to dłużej wytrzyma.
Piszesz o przebywaniu psów na dworze, niewpuszczaniu ich do domu, budzie - gdzie psy nocują? Gdzie mieszkają?

Badań tak naprawdę Ty musisz wymagać, bo tysiącpięćset hodowców się chwali, że bada dla siebie i ma wyniki w szufladzie - po czym okazuje się, że zginęły przy przeprowadzce/pies zjadł* (wstaw sobie jakąkolwiek odpowiedź, podobną do tej dawanej nauczycielowi, kiedy nie odrobiłeś zadania domowego).

Umowa to kwestia dogadania się stron, hodowca chce mieć w niej to, co dla niego ważne, ale Ty też możesz poprosić o dopisanie akapitów z kwestiami ważnymi dla Ciebie - np. jeśli hodowca nie zrobi psu BAER'a, a Tobie wyjdzie wynik +/- lub -/-, to... - zwrot kasy za psa, zwrot połowy kasy, zwrot psa do hodowcy...

Standard: waga suki między 20 a 30kg, więc średnia wychodzi 25kg, pies mniej więcej 30kg, choć są ładne psy 22kg, jak i 42kg ;)
Miniatury: tu gorzej z oceną, ale myślę, że suki tak między 12 a 16kg, psy może między 14 a 18kg, ale wyjątki też się zdarzają.
Na podstawie powyższych danych ilość spożywanej suchej karmy możesz sam sprawdzić, gdyż każda karma ma inne dawkowanie, przeważnie im lepsza karma, tym mniejsza dawka - pedigree i chappi nie są miarodajne :mrgreen:

Pielęgnacja: problemem u większości bulli są łapy - zarówno pazury, które łatwo zapuścić do długości nieodpowiedniej, jak i zaczerwienienia, podrażnienia - w dziale o pielęgnacji łap znajdziesz trochę wątków. Z innych spraw - niektórym bullom po zrobieniu qpacza trzeba pupę podetrzeć, żeby nie mieć śladów na pościeli ;) Sierść, jak wypada, jest faktycznie jak igliwie - wbija się we wszystko i trudno usunąć, szczotkowanie psa pomaga na chwilę. Kąpiele - jeśli nie wystawowy pies, to czasami dwa razy w roku wystarczy, chyba że wersja uwielbiająca błotko, zapachowe niespodzianki i tarzanie się w nich - średnia może wzrosnąć do kilku kąpieli w tygodniu.

Małego psa na początku nie możesz zostawić na 9h, za długo na takiego dzieciaka. Dorosły da radę bez problemu.

Kaczek69
Początkujący

Wysłany: Czw Wrz 20, 2012 23:03

Troj napisał/a:
Kaczek69, Wpadnijcie do nas na spacer, wyganiacie mi psa i pogadamy.
Napisz i umów się z Witkiem Bulwitmo od miniatur - to skarbnica wiedzy i psy od lat z tytułami.
Podjedź na wystawę np. Legionowo 14.10 lub 8-9.12 spotkasz kilku forumowych bulomaniaków, pogadasz, dowiesz się kolejnych szczegółów.

A pewnie że tak:) do Witka też napiszę jak już będę mógł :mrgreen:

O wystawach nie wspominaj proszę! siedziałem w domu w niedzielę 9.09 i się mega nudziłem, oglądałem filmy i sprzątałem samochód a wieczorem "wpadłem" na pomysł sprawdzenia wystaw - była, własnie zakończona w Zakroczymiu. :cry: :cry: :cry: :cry:
Do a na wskazane pewnie że się wybiorę :!:

swinka napisał/a:
Co do rozmiarów bulteriera, to moja biała świnia waży 26 kg, a pręgowana 22 kg:)
Jeśli już dziś mówisz, że nie wiadomo co może Ci odbić (wystawy, hodowla) to szukaj psa wystawowego.
Głuchota dotyka i białych i kolorowych bulków...niestety:(
Ja myślę o hodowli, więc mam suki, ale wiem że psy potrafią być równie przytulaśne jak sukulce:)

super odpowiedź! dziękuję!

tufi napisał/a:
PLL nie oznacza ślepoty u miniatur...
Z Twojego zestawu psów niepokoi mnie jedynie 11-letnia jamniczka, jeśli nerwowo reaguje na inne psy, to dla bulla może to być niezła rozrywka i próba sił - kto to dłużej wytrzyma.
Piszesz o przebywaniu psów na dworze, niewpuszczaniu ich do domu, budzie - gdzie psy nocują? Gdzie mieszkają?

Co do obecnej suni, nie twierdzę inaczej. Ale do "zaprzyjaźnionych" psów jest miła i chętnie się bawi, jaki był mój szok jak zaczęła chasać godzinami jak młoda podlotka.

Psy w okresie wiosenno-letnim i ciepłej jesieni są na dworze, tzn, rano wychodząc do pracy dostają świerzą wodę i karmę i zostają na dworze. Jak pada deszcz, robi się zimno, lub ktoś jest za wolny i nie zareaguje słownie to się "szczury" prześlizgują do domu. Psy śpią i żyją w domu. Cygan jest psem który śpi w budzie na dworze, ostatnio z własnej woli dołączył do niego Dukat - beagle. Deszcz/burza a w szczególności zimno = psy w domu, wychodzą jak ktoś idzie na dwór, ewentualnie na 2 minuty na siku i kupkę:)

tufi napisał/a:

Standard: waga suki między 20 a 30kg, więc średnia wychodzi 25kg, pies mniej więcej 30kg, choć są ładne psy 22kg, jak i 42kg ;)
Miniatury: tu gorzej z oceną, ale myślę, że suki tak między 12 a 16kg, psy może między 14 a 18kg, ale wyjątki też się zdarzają.
Na podstawie powyższych danych ilość spożywanej suchej karmy możesz sam sprawdzić, gdyż każda karma ma inne dawkowanie, przeważnie im lepsza karma, tym mniejsza dawka - pedigree i chappi nie są miarodajne :mrgreen:

dziękuję za odpowiedź:) teraz mam porównanie wagowe - mniejsza trzoda od 8 do 12kg, beagle - 17-20kg - prosię-ufok-20-30kg:)

tufi napisał/a:

Pielęgnacja: problemem u większości bulli są łapy - zarówno pazury, które łatwo zapuścić do długości nieodpowiedniej, jak i zaczerwienienia, podrażnienia - w dziale o pielęgnacji łap znajdziesz trochę wątków. Z innych spraw - niektórym bullom po zrobieniu qpacza trzeba pupę podetrzeć, żeby nie mieć śladów na pościeli ;) Sierść, jak wypada, jest faktycznie jak igliwie - wbija się we wszystko i trudno usunąć, szczotkowanie psa pomaga na chwilę. Kąpiele - jeśli nie wystawowy pies, to czasami dwa razy w roku wystarczy, chyba że wersja uwielbiająca błotko, zapachowe niespodzianki i tarzanie się w nich - średnia może wzrosnąć do kilku kąpieli w tygodniu.

czyli standardowo:) Jajniki mają tak samo, beagle - jak bull:P

tufi napisał/a:

Małego psa na początku nie możesz zostawić na 9h, za długo na takiego dzieciaka. Dorosły da radę bez problemu.

no i to jest właśnie bolączka która przemawia za zakupem w najbliższą wiosnę :)

PS:
Dostałem PW, ale niestety nie mogę odczytać:( jeszcze dwa czy trzy posty i odpowiem:)
10 

Wyświetl posty z:  
Odpowiedz do tematu