Polish English Belarusian Bulgarian Czech French German Russian Romanian Slovak Ukrainian Hungarian
Bulterier - forum o rasie   Bulterier - forum o rasie

bulterier, bullterrier, bull terrier
Poprzedni temat «» Następny temat
Minuty , jak to z nimi jest?
Autor Wiadomość
Celta
Uzależniony

Piwa: 67/37

Wysłany: Sro Maj 06, 2009 11:45
   Minuty , jak to z nimi jest?

A wiec , jako laik , chlastajaca zdjęccia na wystawach i bulla nie posiadająca , mam pytanko;]

Zaznajomiłam się z wzorcem mini bulla jak i standarta i obserwujac psy na wystawach widze wielkie roznice, tzn, mini bull to proporcjonalnie pomniejszony standart..(jak mniemam)
A widuje psy na jakby za którtkich łapach , wygladaja karłowato, pokracznie, nie typowo.
Lub maja wielkie głowy a cialaka nie widac.

Wiec pytam WAS ludzi bulli , jak to jest ?
Czy tak wyglada miniatura czy tez jak jak mam w zamysle idalnie pomniejszony standart z zachowaniem wszystkich prporcji?

bo chwilami mam wrazenie ze 3 odmiany buula , standart , mini i karłowaty?

Moje pytanie nie jest zapewne wysokich lotow, lecz rzuca mi sie w oczy ta duza roznica, wiec chcialabym o wyjasnienie mi tego ;-)

#AV
Bulomaniak

Piwa: 845/1185

Mł.Ch.Pl, Ch.Pl
FURIA FOR ANIMA VILLI...
bulterier miniaturowy suka

Wysłany: Sro Maj 06, 2009 11:58

Powinno być tak jak mówisz, a jest jak jest ;-)
To też opinia laika :-P

#KIKIMORA
Bulomaniak

Piwa: 2185/2613

Wysłany: Sro Maj 06, 2009 12:05

Twe pytanie sensowne jest. 3 odmiany, tylko że ta trzecia to porażka. Ideał miniatury to pomniejszony, ale proporcjonalny standart. Miniatur jeszcze w Polsce mało. W sumie ich mało w porównaniu ze standartami. Jest jednak coraz lepiej i coraz ładniejsze mini po ringach chodzą. Kilka pokoleń dobrej pracy hodowlanej i będzie coraz bliżej ideału.Sędziowie coraz bardziej patrzą na wzrost, zgryz , pełnozębność i ogólne proporcje. A hodowcy mini kryją swoje suki raczej ambitnie, więc dobrze jest.I jak szczeniaki rodzą się coraz ładniejsze to postęp hodowlany też jest. Każdy hodowca zaczynał na takim materiale jaki udało mu się zdobyć a to czasami kwestia szczęścia i przypadku, a co dalej zrobi to wszystko już jest konsekwencją przemyślanego doboru partnerów. Dużą wagę należy przykładać też do zdrowotności (badania profilaktyczne, testy itd).Tak więc nieskromnie twierdzę, że mini w Polsce to rasa ciągle rozwijająca się, ale w dobrym kierunku. Lata pracy przed nami. :evil:

Demonique
[konto wygaszone]

Wysłany: Sro Maj 06, 2009 12:24

Jako posiadacz miniatury moge powiedziec ze dla mnie jak i dla wszystkich tych ktorych maja mini idealem jest pies o cechach standarda ale do tego 35,5 cmw klebie. (wg wzorca)
Miniutki nadal sa przerosniete, albo skarlowaciale, albo kompletnie bez cech dla bula tak waznych jak glowa czy proporcje ciala. Kiedys ktos powiedzial ze sa troszke: egzotyczne? :)
Co do charakteru, bardzo podobne, male diabelki o wielkim sercu, niektore bardziej zywotne choc ja posiadam egzemplarz leniwo - zadymiarski :)

Celta
Uzależniony

Piwa: 67/37

Wysłany: Sro Maj 06, 2009 12:58

I chyba wole te lekko nawet przerosniete niz karły ;-)
bo to one własnie tak w oczy kuja , wygladaja jak odrebna rasa czasem lub chore.. takie odnosze wrazenie przynajmniej .

Prezciez rodowity kraj bulli mamy calkiem nie daleko to warto sie postarac o dobry materiał, bo pozniej oo tacy jak ja zastanawiaja sie czy ringu nie pomylili :lol:

A prawde powiedziawszy to mini ostanimi czasu sie namnozylo , tylko gdzie one sa? oto jest pytanie :cry:

Demonique
[konto wygaszone]

Wysłany: Sro Maj 06, 2009 13:11

Malo ktore mini zostaje w Polsce; z powodow dosc oczywistych- kasa :P . Poza tym mala jest swiadomosc istnienia rasy. Mnie czesto pytaja co to za mieszanka? Grrr...

#Ruda Wiedźma
Bulomaniak

Piwa: 276/57

Wysłany: Sro Maj 06, 2009 18:17

Dokładnie tak jak piszecie :D

a mi mówia "dlaczego ten pani bull nie urósł ??" :)

#sajko
Bulomaniak

Piwa: 445/55

Zw.Św.Wet.'13, WetCh...
Seayess Hot Love Marg...
bulterier miniaturowy pies

Wysłany: Sro Maj 06, 2009 22:03

Karłowatość i jej cechy to po prostu choroba, i jak dla mnie wada. Ja, jak widać i zawsze twierdziłam, jestem fanem angielskich mini (no oprócz ich obecnej walki z przerośnięciem :roll: ) dlatego dla mnie mini to dokładna pomniejszona kopia standarda.

Ale niestety są sędziowie, którzy tylko patrzą na wzrost, co powoduje promowanie często karłowatości (i to akurat nie jest tylko polska przypadłość).

#KIKIMORA
Bulomaniak

Piwa: 2185/2613

Wysłany: Czw Maj 07, 2009 01:21

Celta tak niestosownie napisałaś, że mini ostatnimi czasy się namnożyły.Tak mi się bardzo smutno zrobiło, bo hodowla miniut taka prosta wcale nie jest. Same się nie namnażają, to w sumie ciężka praca jest, żeby uzyskać fajne potomstwo. I zapewniam, że jest to trochę zachodu.Nasza najstarsza suczka, interchampionka Anja Perla z Tesina urodziła nam w trzech miotach zaledwie 6 szczeniąt(1,3,2). Dwie, zresztą jedyne jej córki pozostały u nas w hodowli. Są to Tekla i Witch "Od Rudej Wiedźmy". Synkowie mieszkają w Niemczech (Leopold), Tarot(w Rosji w Soczi), Wizard w Moskwie. Talizman trafił na Ukrainę .A zatem nasza seniorka, królowa matka nie była boginią płodności choć urodę mimo wieku ma nadal powalającą.I było mnóstwo pustych kryć na początku, co zapewne niejednych by podłamało. Jedziesz przez pół Europy i wcale nie ma dzieci.Mioty u minatur nie są liczne, tak że namnożyć ich nie sposób. Te mało liczne mioty to z jednej strony jest fajne, bo nie zawsze ilość przechodzi w jakość, ale też wybór jest mniejszy. Nie ma możliwości porównania jak np jedna suka jest, i to już niekoniecznie jest wybór.No zatem tak łatwo nie jest.I nie ma też nic złego w tym, że szczeniaki nie zawsze zostają w Polsce.Fajnie jak trafiają w ręce wystawców, ale tak do końca nie na wszystko mamy wpływ. W maju w Moskwie klubowa, będzie chyba 5 mini z naszym przydomkiem co cieszy nas bardzo. To prestiżowa wystawa dla Rosjan. A zatem i tak jest pięknie, bo ktoś je zobaczy, oceni, a my chociaż fotki obekjżymy i poznamy jak sędziowie ocenią te nasze co się namnożyły. Wiem, że fajna jesteś dziewczyna, a ja stara paskudna wiedżma co się wkurza o byle co i wspaniałomyślnie wybaczam ten delikatny nietakt. Celta i tak Cię lubię! :evil:

#sajko
Bulomaniak

Piwa: 445/55

Zw.Św.Wet.'13, WetCh...
Seayess Hot Love Marg...
bulterier miniaturowy pies

Wysłany: Czw Maj 07, 2009 06:28

Kikimora, a ja częściowo zgadzam się z Celtą, choć sformułowanie pewnie jest troszke nietrafne. Przez wzrost popularności i małą liczebność rasy według mnie dopuszczane są do hodowli zwierzęta, szczególnie suki, nazywając rzeczy delikatnie, będące daleko od wzorca... Co do plenności, to według mnie zależy od linii. Po pierwsze wiele ras ma bardzo małe mioty i nadal pogłowie się mocno wyrównuje (do głowy przychodzą mi buldogi angielskie), a po drugie- wiele suk daje zdecydowanie większe miot (i należy żałować, że Torpa nie, bo to rzeczywiście fajna suka). Patrząc z perspektywy repa, jego najmniejszy miot to 3 maluchy (z Torpą) a największy 8, po drodze 4, 6 i 4.

W hodowli miniatur jest jedna ogromna trudność- znalezienie balansu pomiędzy zachowaniem bulla w bullu (kością, wypełnieniem, wyrazem, temperamentem) a miniaturyzacją. No i do tego dochodzi zagrożenie PLL, a właściwie bliskość występowania w liniach, które też trzeba być pod uwagę wybierając repa. Więc zgadzam się, że koncepcyjnie i 'strategicznie' hodowla mini to ciężkie myślowo zajęcie. No i odległości do repów małe nie są, w Polsce mamy tylko kilka repów, przedstawicieli kilku linii, i zazwyczaj trzeba jeździć za granicę na krycia pasujące nam rodowodem, psem do suki, itp.

10 

Wyświetl posty z:  
Odpowiedz do tematu