Polish English Belarusian Bulgarian Czech French German Russian Romanian Slovak Ukrainian Hungarian
Bulterier - forum o rasie   Bulterier - forum o rasie
 
 
bulterier, bullterrier, bull terrier
Poprzedni temat «» Następny temat
Bulterier - pielegnacja
Autor Wiadomość
dragonh3art
Admin
Negra & Landryna & CrimsonDołączyła: 07 Wrz 2007

Posty: 7037
Piwa: 1406/2483
Skąd: z drugiej strony monitora :P

CRIMSON HEART Bule z ...
bulterier standardowy pies

Wysłany: Sob Paź 20, 2007 12:04
   Bulterier - pielegnacja


Bulterier - pielegnacja

Bulterier, czy to jako szczenię, czy jako dorosły pies, nie wymaga specjalnej pielęgnacji sierści. Regularne szczotkowanie, połączone z przetarciem całego ciała suchym szorstkim ręcznikiem lub specjalną rękawicą frotte, powinno wystarczyć, by utrzymać włos psa w czystości, nadać mu właściwy połysk i usunąć martwy, matowy włos. Kąpiele - wbrew dawnym opiniom - są dość wskazane, zwłaszcza u psów-samców, często odznaczających się silnym psim zapachem. Psy białe powinny być kąpane nawet częściej niż kolorowe, ale nie dlatego, by się bardziej brudziły, ale dlatego, że maja większą skłonność do alergii skórnych. Zanieczyszczenie środowiska, w którym przyszło nam żyć, a zwłaszcza smog i spaliny samochodowe, ma straszliwie rujnujący wpływ na skórę psów, szczególnie krótkowłosych, jak bulterier i wyraźnie zwiększa częstotliwość występowania uczuleń skórnych.

Kąpiąc psa należy używać jedynie psich szamponów - człowiek ma zupełnie inny odczyn skóry (owe osławione pH) i stałe używanie szamponów ludzkich może prowadzić do zmian skórnych. Dla bulterierów odpowiednie będą albo szampony dla psów białych lub nie koloryzujace dla psów kolorowych. Szamponów jest dziś wiele i z dobraniem właściwego nie powinno być najmniejszych kłopotów, przy czym bardzo dobre efekty daje stosowanie polskiego hipoalergicznego szamponu firmy dr Seidel, który naprawdę nie uczula, a nadaje sierści połysk lepszy niż inne szampony przeciw uczuleniowe.

Kąpiel psa jest czynnością dość prostą, jeśli tylko pamiętać będziemy o konieczności starannego zatkania psu uszu tamponami z waty (nie ma co jej żałować), bardzo dokładnym spłukaniu psa ciepłą wodą i starannym osuszeniu psa. Nie łudźmy się, że psy krótkowłose szybko wysychają; zwierzęta o dużej ilości podszerstka potrafią schnąć samodzielnie nawet kilka godzin! Bulteriery, mające podszerstek skąpy lub nawet nie mające go w ogóle, schną szybciej, ale też trwa to dłużej niż parę minut... Wyjmując psa z wanny trzeba go starannie wytrzeć ręcznikiem (lepiej jeszcze kilkoma ręcznikami), a i użycie suszarki do włosów nie będzie przesadą.

Stosowanie rozmaitych odżywek czy nabłyszczaczy do sierści jest sprawą osobistego wyboru właściciela - dobrze odżywiony, w dobrym zdrowiu i świeżo wykąpany bulterier i tak będzie się błyszczał. Matowa sierść świadczy albo o zaniedbaniu pielęgnacji, albo o jakiś zaburzeniach zdrowotnych (np. pasożytach wewnętrznych), albo o... niedokładnym spłukaniu szamponu z psa.

Choć bulteriery maja zazwyczaj silne i zdrowe zęby, to jednak nie można zlekceważyć ich stanu. Największym kłopotem buli bywa kamień nazębny, odkładający się z czasem w postaci brzydkich, brudnożółtych aż do ciemnobrązowych złogów. Przeciwdziałanie polega w tym wypadku an podawaniu psu specjalnych skórzanych lub prawdziwych kości, które mechanicznie usuwają odkładający się nalot. Dobrą metodą jest także czyszczenie psich zębów za pomocą szczotki i specjalnej pasty do zębów dla psów, ale wdrożyć do tego trzeba psa jeszcze w szczenięctwie, by później zechciał nam pozwalać na takie manipulacje. Skutecznym rozwiązaniem jest także specjalny spray, którym spryskujemy psie zęby, a który nieco rozpuszcza kamień, zaś jest na tyle niesmaczny, że pies usiłuje zlizać go językiem z każdego zakamarka szczęki, mechanicznie zdejmując sobie płytkę nazębną.

Do regularnych zabiegów pielęgnacyjnych należy także czyszczenie gruczołów przyodbytowych, najlepiej w czasie kąpieli. Jeśli nigdy tego nie robiliśmy, to albo skorzystajmy z porad, opisanych w książce p. Izabeli i Malgorzaty Szmurło "Mój zdrowy pies" albo poprośmy o naukę lekarza weterynarii podczas rutynowych szczepień.

Dawne poradniki dla hodowców bulterierów opisywały starannie rozmaite magiczne sztuczki, mające poprawić wygląd czworonoga. Jeszcze w ostatnim opracowanym przez autora wydaniu książki Toma Hornera pisał on o dodawaniu odrobiny ultramaryny do wody, którą będziemy płukali po kąpieli białego bula 'by poprawić, pogłębić i zintensyfikować biel szaty' i rozpisywał się obszernie o sposobach kredowania białych bulterierów w tym samym celu. Postęp kosmetologii kynologicznej w ostatnim ćwierćwieczu jest tak olbrzymi, że opisy czyta się jak bajki o żelaznym wilku. Zamiast gaszącej poblask sierści kredy stosuje się dziś biały puder w sprayu, a ultramarynę zastąpiły koloryzujące szampony... Kredowanie psa, zwalczane od lat przez organizatorów wystaw, nigdy nie zostanie wytępione, bo głęboka biel szaty przyciąga wzrok i czyni psa jeszcze efektowniejszym. Zwolennicy tej metody podkreślają, że 'chalk work', jak nazywa się to w żargonie wystawców, nie zmienia budowy psa i nie oszukuje sędziego. Patrząc na kolorowe psy, których biel lśni czym po Vizirze, nie jestem o tym przekonany... Biały puder w sprayu jest także przydatny, gdy chcemy ukryć żółte przebarwienia na skórze lub białych włosach, związane często z nawykowym lizaniem łap lub egzemą międzypalcową.

Do codziennej pielęgnacji należy kontrola oczu i uszu - są to dość wrażliwe elementy głowy. Otwarte ucho bulteriera wprawdzie łatwo się wentyluje (a przez to jest mniej skłonne do zapaleń), ale brudzi się ogromnie, także i dlatego, że psy te mają stosunkowo dużo mazi, tłustej wydzieliny wewnątrz ucha, która przykleja brud. Uszy bulteriera trzeba przecierać wacikiem co najmniej raz w tygodniu, najlepiej używając do tego także specjalnych płynów do czyszczenia uszu (rozpuszczających ową wydzielinę).

Oczy bulteriera, małe i skośne, rzadko miewają skłonność do łzawienia, ale przy lekkim nawet przeziębieniu potrafią zachodzić łzami, co widać od razu na białej kufie w postaci dwóch nieprzyjemnych śladów przyżółceń od wewnętrznego kącika oka w dół.

Listę okresowych zabiegów kosmetycznych uzupełnić trzeba jeszcze o przycinanie pazurów. Psy mieszkające w mieście i wiele chodzące po chodnikach zazwyczaj same ścierają sobie pazury na odpowiednia długość, ale zwierzęta nie chodzące po trotuarach wymagają przycinania pazurów. Czynimy to specjalnymi cążkami, zawsze pod kątem prostym do powierzchni pazura, jednym zdecydowanym ruchem. Ponieważ pazury psa maja w środku bardzo wrażliwy rdzeń, który miewa różną długość, przeto zdarza się skaleczenie psa. Wygląda to okropnie, bo silnie ukrwiony rdzeń broczy posoką, ale równie szybko krwawienie ustaje (pomocny będzie tu okład z kostki lodu albo przysuszenie ranki gencjaną lub acudexem). Przycinanie pazurów warto rozpocząć w szczenięctwie, tak by pies przywykł do tej operacji i wdrożył się do niej bez protestu.

Większość bulterierów lubi szczotkowanie (nawet dość twardym zgrzebłem) i traktuje je jak wyrafinowaną pieszczotę. Szczotkowanie psa pozwala nam usunąć z sierści martwy włos okrywowy i ewentualnie podszerstek, a nikt kto bulteriera nie miał nie uwierzy, jak bardzo psy te potrafią gubić włos. W niektórych sklepach zoologicznych dostać można specjalne zgrzebła, zwane z niemiecka kartaczami lub Bullybuerste, gdzie w płaskiej szczotce część włosia zastąpiona jest przez sprężynujące miedziane druciki. Zgrzebło takie, nie sprawiając psu przykrości, doskonale usuwa martwy włos.

Przygotowując psa do wystawy trzeba jeszcze poświęcić kilka chwili ogonowi bula. Na ogonie (zwłaszcza na jego spodniej części) psy miewają często włos wyraźnie dłuższy niż na reszcie ciała. Brytyjczycy zalecają golenie go, ale na kontynencie wystarczy przycięcie. Włos trzeba przyciąć bardzo ostrymi nożyczkami na długość około pół centymetra (najlepiej robić to w dwie osoby, z których jedna tnie, a druga trzyma ogon!). Czubek ogona leciutko zaokrąglamy, ale lekko, nie zmieniając naturalnego kształtu ogona - jeśli mamy wątpliwości, to lepiej za dużo włosa zostawić niż za dużo przyciąć.

Jeśli jeszcze gdzieś na naszym pupilu zbiera się za dużo włosa (szczególnie podejrzane są o to łokcie i przedni kraj uda, na których potrafią się aż robić 'wicherki' z dłuższego włosa) to albo przycinamy, albo strymowujemy ten włos. Podobnie jak na ogonie, tak samo przycinamy włos na brzegach uszu, by nierówne kępki włosa nie psuły prostej linii ucha. Niektórzy wystawcy potrafią także delikatnie przetrymować cały gors psa, podgardle i przycinać włos na podogoniu, by nadać sylwetce psa bardziej elegancki, krótszy charakter, i podstrzygają dłuższe włosy na pysku, wyrównując je na pół centymetra od skóry (często traktują w ten sam sposób także wibrysy, dłuższe i twardsze włosy czuciowe), podkreślając w ten sposób elegancki i pozbawiony jakichkolwiek kantów kształt niezwykłej głowy bulteriera.

Hodowcy starej daty uważają takie przygotowania za usiłowanie oszustwa, podobnie jak farbowanie cielistych przebarwień na nosie czy ukrywanie pod pudrem łatek zwanych 'ticking', a zarazem nie mają nic przeciwko podawaniu psom preparatów stymulujących wzrost mięśni, stosowanych przez kulturystów czy podobnie działających odżywek takich jak HMB (sprzedawanych w Polsce specjalnie dla psów pod nazwą DogVital).

bibliografia:
Wojciech Korecki - Bulterier
_____________________________
Cerberka już nie ma, została Negra i Landrynka... 1.01.2018 do rodziny dołączył Crimson

 
 
 
    
benia
Początkujący


Dołączyła: 09 Lut 2009

Posty: 73
Postawił 1 piw(a)
Skąd: Hiszpania

Wysłany: Pią Lut 13, 2009 15:29
   


Moj Tayron ma 3 miesiace moge go kapac sama.Czy lepiej isc do specjalisty.
:lol:
 
    
#margolciabull
Bulomaniak
margolciabullDołączyła: 09 Wrz 2007

Posty: 1396
Piwa: 188/98
Skąd: warszau

Wysłany: Pią Lut 13, 2009 18:00
   


benia napisał/a:
Moj Tayron ma 3 miesiace moge go kapac sama.Czy lepiej isc do specjalisty.
:lol:


dopóki nie musisz nie kąp. a jeśli już to kup chłopakowi szampon dla szczeniaczka. i uważaj z szamponami dla białych - one bardzo wysuszają skórę.
 
 
    
viva
Bardzo Uzależniony
vivaDołączyła: 08 Paź 2008

Posty: 942
Piwa: 181/24
Skąd: Warszawa

Mł. Ch.PL, Ch.PL
Dutch Dagger Bull Pos...
bulterier standardowy pies

Wysłany: Pią Lut 13, 2009 19:23
   


A po co masz go kąpać? Ubrudził się? Teraz zimą tego nie rób. Mój jak sie ubrudzi na spacerze, a często wraca cały w glebie wytytłany, to biorę ścierkę i wycieram go. Latem natomiast spławiam go w każdej wodzie zdatnej do kąpieli. Zresztą Gebo kocha taplać się w wodzie. I jest czysty.
_____________________________
viva&Gebo&Bipi
 
 
 
    
*kas82
Bulomaniak
kasia & jamalDołączyła: 30 Kwi 2008

Posty: 1495
Piwa: 52/99
Skąd: POZNAN - UK-MK

Wysłany: Wto Lut 24, 2009 23:06
   


co do pielegnacji, co ze szczotkami do czesania, mam juz droga i obydwie nie spelniaja wogole swojego zadania, jaka powinna byc zczotka dla bulla, a moze rekawica, taka ktora mozna zalozyc na reke, no i masaz z szczotkowaniem w jednym :mrgreen: ,
_____________________________
Don't get mad, get even. /Woody Allen/
 
 
 
    
Ruda
ZaangażowanyDołączyła: 22 Kwi 2008

Posty: 343
Piwa: 13/18
Skąd: Orneta, Dania

Wysłany: Wto Lut 24, 2009 23:19
   


Ja używam takiej gumowej nakładanej na dłoń z krótkim i bardzo ściśle ułożonym włosiem, sprawdza się zawsze i bardzo łatwo się ją myje. :mrgreen:
_____________________________
Kasia
 
 
 
    
xena
Początkujący
BakenDołączył: 08 Paź 2009

Posty: 19

Wysłany: Nie Gru 06, 2009 20:01
   


my również używamy "zgrzebła" nie denerwuje psa i daje się łatwo czyścić
 
    
Wyświetl posty z:  
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dodaj temat do:   Temat dla Wykop  Temat dla Facebook  Temat dla Wyczaj.to Temat dla Gwar  Temat dla Delicious  Temat dla Digg  Temat dla Furl  Temat dla Google  Temat dla Kciuk  Temat dla Reddit  Temat dla Simpy  Temat dla Slashdot  Temat dla Technorati  Temat dla YahooMyWeb  Temat dla Nasza Klasa Temat dla Blip  Temat dla MySpace  Temat dla Twitter  Temat dla Flaker  Temat dla Grono.net  Temat dla Gadu-Gadu Live  Temat dla Status GG  Temat dla Poleć  Temat dla Forumowisko 
Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odp. Ostatni post
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Bulterier - forum o rasie, na Facebooku
zostań naszym Fanem ;)
dragonh3art Ogłoszenia i regulaminy 1 Wto Lis 09, 2010 18:00
anka s.
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi [regulamin] Tematy sponsorowane na Bu...
Twoja reklama, może pomóc uratować ps...
dragonh3art Ogłoszenia i regulaminy 0 Czw Gru 08, 2011 22:55
dragonh3art
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Ogłoszenie: [regulamin] Bulterier - forum o rasie
zapraszamy wszystkich Użytkowników do...
dragonh3art Ogłoszenia i regulaminy 0 Sro Paź 20, 2010 21:37
dragonh3art
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Przyklejony: [bannery] Bulterier - forum o rasie
czyli bannerki naszego forum
dragonh3art Ogłoszenia i regulaminy 0 Czw Wrz 13, 2007 23:50
dragonh3art
Brak nowych postów Bulterier & Mini Bulterier ? ? ?
barbarka Pytania i odpowiedzi dotyczące bulterierów 17 Sob Mar 31, 2012 15:24
barbarkaPowered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group. Wdrożenie, projekt i realizacja PCserwis ®

[ Twoje IP to: 3.209.80.87, używasz: CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/) ]
Forum w wersji Lo-Fi dla PDA/GSM
bulterier, bullterrier, bull terrier bulterier miniaturowy, miniature bull terrier
audi forum, hodowle bulterierów, bulterier adopcje
Mapa Bulterier - Forum o rasie | Działy | Kategorie | Spis treści | Baza bulterierów
bulterier forum kynologiczne