Badania kału
profile:
1. badanie parazytologiczne (na pasozyty)
2. badanie na strawność (obecność w kale składników pokarmowych tj. kulek tłuszczu, ziaren skrobi i włókien mięsnych jest wynikiem złym)
3. badanie na obecność antygebu Giardia/Lamblia
4. badanie aktywnośc trypsyny w kale (wydolnosc trzustki)
Do badania kału potrzebne są specjalne pojemniki. Należy pobrać świeży kał przy pomocy łopatki umieszczonej w pojemniku, w ilości odpowiadającej wielkości orzecha laskowego (z 2, 3-ch różnych miejsc). Następnie pojemnik trzeba dostarczyć w krótkim czasie do laboratorium.
Wykonujemy takie badania w przypadku długotrwalych nawracających biegunek, problemów zołądkowo jelitowych, krwi i sluzu w kale itp, oraz podejrzenia problemów trzustkowych lub obecności pasozytów, bądź samo badanie parazytologiczne wykonujemy profilaktycznie co trzy miesiące, gdy nie chcemy podawac psu środków odrobaczających bez wyraznej przyczyny (srodki odrobaczające nie zapezpieczają psa przed inwazją pasozytów, jedynie niszczą pasozyty jesli takie w organiźmie się znajdują).
dla przykładu:
mój pies ma wrazliwy przewód pokarmowy, skłonności do biegunek itp i ja badam jego kał na obecnosc pasozytów (badanie parazytologiczne) co 3-4 miesiące, zeby nie podrazniac jego układu pokarmowego środkami odrobaczajacymi, jeśli nie ma takiej potrzeby